خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی صنفی

برگزاری سه تجمع اعتراضی صنفی

خبرگزاری هرانا ـ جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی، کارگران ایران چوکا و کارگزاران و کارشناسان صندوق بیمه کشاورزی، تجمعات صنفی اعتراضی برای خواسته‌هاشان تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز، برای دومین روز متوالی، جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در تماسی از تجمع خود مقابل مجلس شورای اسلامی خبردادند.

از قرار معلوم امروز (بیست و پنجم مرداد) دومین روز از تجمع حدود سیصد نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی است که برای چندمین بار از استان‌های مختلف به تهران آمده اند و خواستار جذب به صورت حق‌التدریس در آموزش و پرورش هستند.

از قرار معلوم این آموزش‌دهندگان روز گذشته با “علی رستمیان”، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و اعضای کمیسیون آموزش مجلس دیدار داشته‌اند و این نمایندگان وعده داده‌اند که به زودی طرح بحث جذب به صورت حق‌التدریس نهضتی‌ها را در صحن علنی مجلس مطرح خواهند کرد.

آموزش‌دهندگان می‌گویند شب گذشته را با سختی در تهران سپری کردیم، بیشتر خانمها در مرقد امام و مردها در پارک شب را به صبح رساندند. نهضتی ها می گویند تا فردا در انتظار پیگیری‌های نمایندگان مجلس، در تهران می‌مانیم و امیدواریم این بار، بتوانیم تا اندازه ای به برآورده شدن مطالبات حداقلی خود نزدیک شویم.

گفتنی است این آموزش‌دهندگان پیش از این نیز بارها از شهرهای مختلف برای تجمع به تهران آمده بودند و در جریان این اعتراضات، نمایندگان مجلس هم در دوره نهم و هم در دوره دهم به آنها وعده داده‌اند که مطالبات آنها را دنبال خواهند کرد.

اعتراض صنفی کارگران ایران چوکا وارد نهمین روز شد

به گزارش ایلنا، در حالی که اعتراضات آرام صنفی حدود هزار کارگر کارخانه ایران چوکا که امروز وارد نهمین روز خود شده است، یکی از کارگران این واحد صنعتی از عملی نشدن وعده های کارفرما ومسئولان استانی برای پی گیری مطالبات کارگران خبر داد.

یکی از کارگران کارخانه ایران چوکا با اعلام این خبر گفت: “معترضان همانند روزهای گذشته  بصورت شبانه روزی اما آرام در مقابل درب ورودی کارخانه جمع شده‌ و منتظر عملی شدن وعده های داده شده در خصوص مطالباتشان هستند”.

وی بابیان اینکه کارگران خوهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، تامین امنیت شغلی و بازگشایی کارخانه هستند، گفت: “تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان اداری شهرستان رضوانشهر پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است”.

او با بیان اینکه مدیریت کنونی کارخانه ایران چوکا با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه حدود هزارکارگر این واحد صنعتی باعث تشدید وضعیت اقتصادی خانواده‌های این کارگران شده‌اند، افزود: در شرایطی که به نان شب خود بیش از هر زمان دیگری محتاجیم از مسئولان توقع داریم که به جای  حمایت  از مدیریت کارخانه  از او بخواهند به تعهدات قانونی خود  در قبال کارگران وکارخانه عمل کند.

به گفته این کارگر، مجموع مطالبات کارگران ایران چوکا سه  ماه  مزد معوقه ودست کم ۴ ماه حق بیمه است و کارگران از کارفرمای انتظار دارند ضمن بر طرف کردن مشکلات بیمه ای مابقی مطالبات سال جاری آنان را پرداخت کند.

او بابیان اینکه از روز دوشنبه ( ۱۸ مرداد ماه ) هفته گذشته که اعتراضات صنفی آرام کارگران ایران چوکا شروع شده است، مدیریت در محل کارخانه حضور ندارد، گفت: “شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیرکل صنعت و معدن گیلان به همراه نماینده مردم تالس وعده بازگشایی کارخانه را تا یک هفته آینده داده اند”.

در اعتراض به وضعیت نامناسب شغلی؛ کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی تجمع کردند

به گزارش ایلنا، امروز دومین روز از تجمع صنفی کارگزاران و کارشناسان صندوق بیمه کشاورزی در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی است.

کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تماسی از دومین روز تجمع صنفی خود در تهران  خبر دادند.

از قرار معلوم حدود سیصد نفر از  این کارشناسان در اعتراض به نداشتن بیمه و فقدان امنیت شغلی،  روز گذشته مقابل مجلس و امروز  (بیست و پنجم مرداد) مقابل ساختمان وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.

این کارشناسان می گویند: “بین دو تا ۱۴ سال سابقه کار داریم اما در این مدت نه بیمه داشته ایم و نه دستمزد مناسب. به گفته این کارگزاران، در ۶ ماه گذشته بحثی مبنی بر تجاری‌سازی صندوق بیمه کشاورزی مطرح شده است که همین طرح در صورت اجرایی شدن می‌تواند به تعدیل گسترده کارگزاران بیانجامد”.

این تجمع کنندگان می‌گویند: “با وجود داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه کار طولانی از بدیهی‌ترین حقوق کار محرومیم . آنها می‌گویند: خواسته اصلی ما این است که وزارت جهاد کشاورزی صدای ما را بشنود و به این بلاتکلیفی شغلی خاتمه دهد”.

گفتنی است پیش از این نیز بارها این کارگزاران به تهران آمده و تجمعات مختلفی را سازماندهی کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید