خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵, 20th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۵/۲۵ ساعت ۰:۱۴:۵۸

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شهرداری خرم آباد و کارخانه آب معدنی داماش گیلان

معوقات مزدی کارگران شهرداری خرم آباد و کارخانه آب معدنی داماش گیلان

خبرگزاری هرانا ـ برخی از کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد بین ۵ تا ۸ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. در گیلان نیز با گذشت دو ماه و نیم از توقف فعالیت کارخانه آب معدنی داماش هنوز برای بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی کارگران این واحد تولیدی اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران فضای سبز شهرداری خرم آباد ماهها معوقات مزدی دارند. رئیس شورای شهر خرم آباد می‌گوید شهرداری باید رسیدگی کند.

جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد در تماسی از ماهها معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران برخی از آنها بین ۵ تا ۸ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

این کارگران که در شرکت‌های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، از بی نتیجه ماندن پیگیری‌ها و ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند.

کارگران می‌گویند: “وقتی به شهرداری مراجعه می‌کنیم، می‌گویند پیمانکار مقصر است و زمانی که سراغ پیمانکار می‌رویم از قصور شهرداری و عدم پرداخت صورت وضعیت‌ها انتقاد دارند و اهمال را متوجه این نهاد دولتی می‌دانند”.

رئیس شورای شهر خرم آباد نیز با تایید این معوقات مزدی به یک رسانه محلی گفته است: “خیلی از کارگران فضای سبز بیش‌تر از هشت ماه و حتی برخی‌ها تا دو سال هم حقوق نگرفته‌اند”.

حسن آذری افزوده است: “این موضوع را از طریق شورا پیگیری کردیم و مقرر گردید که شهردار مطالبات یک‌ماهه  کارگران را پرداخت کند و برای بقیه هم نیازمند مکاتبه است”.

رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد همچنین اظهار داشته است: “شهرداری در قرارداد با پیمانکار قید می‌کند که حداقل دو ماه حقوق را بتواند پرداخت کند اما الآن کارگران ماه‌هاست که حقوقی دریافت نکرده‌اند”.

این بی‌توجهی به معیشت و وضعیت شغلی کارگران شهرداری‌ها در حالی استمرار دارد که چندی پیش، محسن سرخو، رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران  تاکید کرد که واگذاری پروژه‌های خدمات شهرداری به پیمانکاران غیرقانونی است و براساس مصوبه دولت نهادهای دولتی مکلفند به طور مستقیم با کارگران قرارداد ببندند.

بلاتکلیفی کارگران آب معدنی داماش ادامه دارد

 

به گزارش ایلنا، با گذشت دو ماه و نیم از توقف فعالیت کارخانه آب معدنی داماش (یکم خرداد ماه ۹۵ ) در استان گیلان، هنوز برای بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی کارگران این واحد تولیدی اقدامی صورت نگرفته است.

کارگران این واحد تولیدی در تماسی گفتند: “تعطیلی محل کار آن‌ها اوایل خرداد ماه سال جاری (۹۵) و در زمانی اتفاق افتاد که کارفرما به دلیل  آنچه مشکلات مالکیتی عنوان می‌کند، فعالیت کارخانه را در خطوط تولید متوقف کرد و از آن زمان تاکنون تعداد ۴۰ کارگر شاغل در آن بدون دریافت معوقات مزدی بیکار شده‌اند”.

کارگران آب معدنی داماش با بیان اینکه طی حدودا شصت روز گذشته مسئولان کارخانه هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به کارگران معترض نداده‌اند، در ادامه افزودند: “جدا از بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات کارگران، مسئولان شهرستانی همانند فرمانداری و اداره کار که متولی پیگیری مطالبات کارگران شهرستان هستند هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند”.

طبق اظهارات کارگران، شرکت آب معدنی داماش اولین شرکت احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا در بخش عمارلوی شهرستان رودبار است که پس از ماجرای اختلاس ۳ هزار میلیاردی و مصادره شرکت‌های متهم اصلی پرونده در دی ماه سال ۹۱با ۱۴۲ کارگر تعطیل شد و سرانجام اردیبهشت ماه سال گذشته (۹۴) بعد از سه سال وقفه خانواده امیر خسروی با نظارت قوه قضائیه فعالیت خود را با ۴۰ کارگر از سر گرفته است.

کارگران با بیان اینکه کارفرما معتقد است آنچه باعث تاخیر در تامین منابع مالی کارخانه شده است، طولانی شدن روند پرداخت و دریافت اعتبارات مالی کارخانه از قوه قضائیه است، در ادامه افزودند: “اخیرا کارفرما با تامین منابع مالی بخشی از مطالبات هفت ماهه کارگران را پرداخت کرده ولی از پرداخت مابقی مطالباتشان خبری نیست”.

آن‌ها می‌گویند: “آنچه برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است بازگشایی کارخانه و بازگشت به کارشان است چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد”.

به گفته این کارگران وضعیت پیش آمده درحالی ادامه دارد که طی روزهای اخیر شائبه واگذاری آب معدنی داماش به یکی از بانک‌های طلبکار گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا  قوت گرفته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید