خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, زندانیان  >  آزادی و تبرئه چهار فعال در اردبیل و مشگین شهر

آزادی و تبرئه چهار فعال در اردبیل و مشگین شهر

خبرگزاری هرانا – روز جاری میثم جولانی و توحید امیر امینی با پایان محکومیت حبس خود، از زندان اردبیل آزاد شدند، از سوی دیگر آیدین ذاکری و سعید باباکشی زاده نیز در دادگاه مشگین شهر از اتهامات مطروحه تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میثم جولانی و توحید امیر امینی دو فعال ترک (آذری) امروز ۲۴ مردادماه پس از پایان محکومیت ۶ ماه حبس خود از زندان اردبیل آزاد شدند.

همزمان آیدین ذاکری و سعید باباکشی زاده نیز در دادگاه مشگین شهر از اتهامات مطروحه تبرئه شدند.

لازم به یادآوری است پنج فعال اربیلی از جمله توحید امیر امینی، مرتضی پروین، میثم جولانی، صالح پیچگانلو، مصطفی پروین و محسن محسن زاده که به دلیل شعار دادن و بر افراشتن پلاکارد جهت آزادی عباس لسانی در استادیوم اردبیل بازداشت شده بودند، در آبان ماه ۱۳۹۴ شمسی به اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی ورزشگاه فوتبال با سر دادان شعارهای قومی و ناسیونالیستی” توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به سه ماه حبس تعزیری و تحمل سی ضربه شلاق محکوم شدند.

این حکم در شعبه دوم دادگاه تجدید نظر اردبیل عینا تایید شد و حکم سی ضربه شلاق این شهروندان مورخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۵ با حضور مسئولان قضائی اردبیل در این زندان اجرا شد.

از سوی دیگر آیدین ذاکری و سعید باباکشی زاده که با شکایت نیروی انتظامی متهم شده بودند در اعتراض به عملکرد صدا و سیما و آنچه توهین قومی-نژادی می خواندند به سر دادن شعار مبادرت کرده و به این طریق در نظم عمومی اخلال ایجاد کرده اند با استناد قاضی شعبه یکصد و یک دادگاه کیفری دو شهرستان مشگین شهر به اصل آزادی بیان و همینطور جدا دانستن اعتراض به یک نهاد با تبلیغ علیه کلیت نظام و همینطور عدم وجود مدرکی از اخلال در نظم عمومی، متهمان را از تهام وارده تبرئه کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید