خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 10 آگوست 2016, 7th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2016/08/10 ساعت 1:42:23

    خانه  > کارگران  >  برگزاری پنج تجمع صنفی در شهرهای مختلف

برگزاری پنج تجمع صنفی در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا ـ ظرف روز گذشته و امروز، پنج تجمع صنفی-کارگری در شهرهای مختلف ایران شکل گرفت. زنجان توسط کارگران کارخانه ایران ترنسفور، در اهواز کارگران شهرداری منطقه یک، در سمنان رانندگان خوردوهای سنگین، در تبریز کارگران ماشین سازی این شهر و بازنشستگان فرهنگی در مقابل وزارت رفاه در تهران، تجمعات صنفی اعتراضی برای خواسته‌هاشان تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، تعدادی از کارگران کارخانه ایران ترانسفو زنجان در تماس با ایلنا از ادامه اعتراضات صنفی خود خبر دادند.

به گفته کارگران، امروز (۱۹ مرداد)، شانزدهمین روز از اعتراضات صنفی این کارگران نسبت به خصوصی سازی و واگذاری سهام کارخانه  است.

از قرار معلوم مرداد ماه سال گذشته، یک شرکت خصوصی سی درصد سهام این کارخانه را خریده و در طول این یک سال، بخش عظیمی از آورده‌های مالی کارخانه را به عنوان سود برداشت کرده و همچنین در این مدت سطح تولید در این کارخانه به نصف کاهش یافته است.

کارخانه ایران ترانسفو حدود ۳۰۰۰ کارگر رسمی، قراردادی و پیمانی دارد که به گفته کارگران، بیش از نصف آنها در تجمعات روزهای گذشته شرکت داشته‌اند.

در عین حال، کارگران ایران ترانسفو زنجان می گویند در جریان اعتراضات روزهای اخیر چند تن از کارگران این کارخانه اخراج شده‌اند که از قرار معلوم دست‌کم سه نفر از آنها اعضای سابق شورای اسلامی کار در این واحد تولیدی هستند.

کارگران ایران ترانسفو می گویند در روز یکشنبه (۱۷ مرداد) معاونت استانداری زنجان با حضور در کارخانه با معترضین صحبت کرده که ظاهرا این مذاکرات  نتیجه‌بخش نبوده‌است.

در اعتراض به معوقات مزدی: کارگران شهرداری منطقه یک اهواز برای دومین‌ روز تجمع کردند

به گزارش ایلنا، حدود ۲۵۰نفر از مجموع ۵۷۰کارگر پیمانی خدماتی منطقه یک شهرداری اهواز که طی چند ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند، صبح امروز برای دومین روز پیاپی مقابل پارک شهربازی واقع در فلکه پاداد شهر تجمع کردند.

این کارگران که روز گذشته نیز در مقابل پارک شهربازی واقع در فلکه پاداد شهر تجمع کرده بودند، به ایلنا گفته‌اند: حدود ۵۷۰ نفر هستیم که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری « نادر اهواز» در هشت ناحیه منطقه  یک شهر اهواز به جمع آوری زباله مشغولیم اما در نتیجه بی‌توجه‌ای مدیران این شرکت بابت  چند ماه مزد از کارفرما طلبکاریم.

به گفته کارگران معترض،شرکت پیمانکاری نادر اهواز دستمزد ماه های فروردین واردیبهشت را به صورت الحساب به آنان پرداخت کرده و بابت دستمزد ماههای خرداد وتیر را به صورت کامل به آنان بدهکار است.

یکی دیگر از موارد مورد اعتراض کارگران فضای سبز شهرداری منطقه یک اهواز محدودیت حق اولاد وبیمه خانواده‌های آنان است.

به گفته آنان از قرار معلوم تا پیش از تصویب و ابلاغ قانون جدید اصلاح جمعیت و تنظیم خانواده، حق اولاد تنها به دو فرزند از مجموع فرزندان خانوداه‌های کارگری پرداخت می‌شد اما با تصویب و ابلاغ قانون جدید اصلاح جمعیت و تنظیم خانواده محدودیت‌های مربوط به پرداخت حق اولاد و بیمه اجباری فرزندان کارگران برطرف شده است و بنابراین دیگر نباید هیچ محدودیتی در پرداخت این مزایای وجود داشته باشد.

در ادامه کارگران معترض تصریح کردند؛،علاوه بر موارد فوق کارفرمای شرکت پیمانکاری نادر  اهواز از پرداخت حق اضافه کاری و تعطیل کاری های کارگران خوداری می کند.

به گفته  آنان آنچه کارگران شهرداری اهواز هر ماه به عنوان دستمزد می گیرند حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌کنند که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

تجمع گسترده رانندگان خودروهای سنگین در مقابل استانداری سمنان

به گزارش مرآت، جمع کثیری از کامیون داران، رانندگان اتوبوس و تاکسی های برون شهری صبح امروز (دوشنبه) در مقابل استانداری سمنان تجمع کردند.

حضور رانندگان و خودروهای سنگین در این تجمع به اندازه ای بود که بخشی از مسیر اصلی بلوار بسیج سمنان برای دقایقی به طور کامل مسدود شد.

رانندگان در این تجمع نسبت به وضع موجود اقتصادی، انتقال احتمالی اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان از مرکز استان به یکی از شهرستان ها و اعمال شدید جرائم رانندگی اعتراض داشتند.

رانندگان چه می گویند؟

یکی از رانندگان حاضر در این تجمع به خبرنگار مرآت گفت: “با وجود اینکه در شهر سمنان بیش از ۴۰ واحد باربری و تعداد زیادی واحد تولیدی و کارخانه گچ فعالیت می کنند اما اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان در حال انتقال به یکی درگیر از شهرستان های استان است. این رانندگان، خودروهای خود را در کنار خیابان پارک کرده اند اما در همین لحظه که با شما صحبت می کنم راهنمایی و رانندگی در حال اعمال جریمه بر روی خودروهای آنها است. سوال من این است که وقتی در شهر بزرگی مثل تهران از ساعت ۲ بامداد تا ۶ صبح خودروهای سنگین می توانند در سطح شهر تردد کنند چرا در سمنان این گونه برخورد می کنند که رانندگان حتی لحظه ای نمی توانند در همان ساعات وارد شهر شوند؟ یک پارکینگ در حاشیه شهر ایجاد کرده اند اما کوچکترین مسئولیتی در برابر تحویل خودروها برعهده نمی گیرند و اگر وسیله ای از ماشین کم شود پاسخگو نیستند! جدای از آن فضای آن برای این تعداد خودروی سنگین کافی نیست.”

راننده دیگری نیز با اعتراض به جرائم سنگین و چند باره راهنمایی و رانندگی در مورد خودروهای سنگین اظهار کرد: “وضعیت اشتغال و رونق کاری رانندگان کامیون وخیم است. نزدیک سه سال است که اوضاع بدی داریم و هیچ کس پاسخگو نیست. جدای از این مساله، شب و روز در حال جریمه کردن کامیون ها و اتوبوس ها هستند. این قشر زحمتکش در دخل و خرج خود مانده است. این چه وضعیتی است؟ چه کسی پاسخگوی ما است؟ همانطور که ملاحظه می کنید از میدان جهاد تا نزدیک پل امیرکبیر پر شده است از خودروهای سنگین. همه رانندگان آمده اند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند، در همین وضعیت دارند این خودروها را جریمه می کنند که البته وقتی با واکنش رانندگان مواجه شدند فورا فرار کردند”.

در این تجمع تعدادی از اعضای انجمن دوستداران میراث و گردشگری سمنان هم حضور داشتند و به انتقال احتمالی اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان معترض بودند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان سمنان و تعدادی از اعضای شورای شهر سمنان نیز برای پیگیری موضوع در این محل حضور داشتند.

تهیه طومار توسط رانندگان حاضر در این تجمع اعتراضی با امضای طوماری خواستار عدم انتقال اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان از مرکزاستان به سایر نقاط استان شدند.

روز گذشته رخ داد؛ تجمع کارگران ماشین سازی تبریز به روز سوم رسید

به گزارش ایلنا، منابع کارگری در کارخانه «ماشین سازی تبریز » از تجمع کارگران این واحد تولیدی برای سومین روز متوالی در محوطه کارخانه خبر دادند.

منابع خبری در کارخانه « ماشین سازی تبریز » با اعلام این خبر گفتند: که در جریان تجمع امروز همکارانشان در کارخانه ریخته‌گری این مجموعه صنعتی به آنها ملحق شده‌اند.

برپایه این صحبت‌ها کارگران دو واحد ریخته گری وماشین سازی تبریز  که در حال حاضر تحت مسئولیت کارفرمایی واحد فعالیت دارند در تجمع امروز حضور داشتند.

این کارگران یادآور شدند: “در حدود هزار نفر هستیم که بابت دستمزد اردیبهشت ،خردادوتیر ماه  سال جاری طلبکاریم و در عین حال نگرانیم که در جریان واگذاری مالکیت این واحد بزرگ صنعتی به صندوق توسعه فولاد وضعیت به وجود آمده تغییری نکند”.

کارگران ریخته گری ماشین سازی تبریزبا بیان اینکه صندوق  توسعه فولاد به دلیل مشکلات مالی که دارد از قبول مسئولیت این کارخانه خوداری می کند در ادامه افزودند: “نگرانیم که مبادا در صورتی بی‌تفاوتی مسئولان به مشکلاتشان این کارخانه به طور کامل تعطیل و درنتیجه همه بیکار شویم”.

به گفته منابع خبری پیش از این در  واحد ریخته گری  که حدود ۲۵۰ کارگر داردکارگران ۳۷ روز در اعتراض کامل بودند.

طبق اظهارات کارگران در واحد ماشین سازی نیز  با احتساب کارگران پیمانکاری حدود ۸۰۰ نفر فعالیت دارندکه مطالبات کارگران پیمانکاری یک ماه بیشتر از سایر همکارانشان  می شود.

همچنین طبق اظهارات کارگران این واحد ریخته گری ماشین سازی،سیاست واگذاری واحد های بحران زده ای همانند محل کار آنها به نهادهای دچار مشکلی همانند صندوق توسعه فولاد اقدامی اشتباه است که بیشتر بر  مشکلات واحد واگذار شده  وکارگرانش می افزایند.

صبح دیروز رخ داد؛ تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت رفاه

به گزارش ایلنا، صبح روز ( ۱۸ مرداد) جمعی از بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تجمع کردند.

از قرار معلوم در این تجمع که مقابل درب اصلی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شده است، حدود صد نفر از بازنشستگان فرهنگی شرکت داشتند.

بازنشستگان فرهنگی می‌گویند: “پس از سالها خدمت در آموزش و پرورش و تدریس در کلاس‌های درس، از مشکلات معیشتی رنج می‌بریم و خواهان افزایش عادلانه مستمری‌ها و همسان‌سازی مستمری بازنشستگان هستیم”.

این بازنشستگان پیش از این نیز تجمعات  اعتراضی مختلفی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود ترتیب داده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید