خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  دسترنج کارگران معدن البرز شرقی در جیب باشگاه فوتبال ذوب آهن

دسترنج کارگران معدن البرز شرقی در جیب باشگاه فوتبال ذوب آهن

خبرگزاری هرانا ـ دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت که چرا باید دسترنج کارگر و معدن‌کاری که صدها متر زیر زمین زغال استخراج می‌کند به‌ صورت میلیاردی به فوتبالیست‌ها پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، حبیب‌الله محقق ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: “نرخی که از سوی مسئولان درباره بیکاری در استان سمنان اخیرا اعلام شده با واقعیات آماری که ما کارشناسی کردیم همخوانی ندارد”.

استاندار سمنان در چندین نوبت با اشاره به کاهش یک درصدی نرخ بیکاری در استان سمنان بیان کرده است که این نرخ هم اکنون در استان سمنان ۷.۴ درصد است.

وی با بیان اینکه شهرستان سمنان برخلاف آنچه گفته می‌شود رنج بیشتری از بیکاری می‌برد، افزود: “در سایر شهرستان‌های استان سمنان با توجه به‌وجود اراضی مستعد کشاورزی و وجود باغات متعدد، رونق دامپروری و وجود برخی مشاغل پنهان، بخش عمده‌ای از مردم فعالیت‌هایی هم در این بخش دارند اما در مرکز استان چنین ظرفیتی کمتر وجود دارد”.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان، ادامه داد: “شهرستان سمنان بیشترین بیکار را در سطح این استان دارد و این در حالی است که در شهرستان‌های شاهرود، دامغان، گرمسار و حتی مهدیشهر شرایط بهتری وجود دارد”.

وی با بیان اینکه استان سوم رتبه دوم کشور در اعطای تسهیلات را دارد، خاطرنشان کرد: “استاندار سمنان در این بخش با جدیت، پیگیر رفع مشکلات فعالان تولیدی و صنعتی است”.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان، با بیان اینکه به عملکرد دولت یازدهم خوش‌بین هستیم گفت: “دولت یازدهم تلاش بسیاری برای خروج از رکود انجام داده که تحقق آن نیازمند گذر زمان است”.

وی با اذعان به اینکه مشکلات اقتصادی در کشور ما در طول حدود ۱۰ سال اخیر به وجود آمده افزود: “رفع این مشکلات نیز به گذر زمانی متناسب با آن نیاز دارد”.

دسترنج کارگران البرز شرقی در جیب فوتبالیست‌ها

این فعال کارگری در پاسخ به پرسشی در باره مشکلات به وجود آمده در معدن البرز شرقی، ریشه این مشکلات را در فروش این معادن به ذوب‌آهن اصفهان و اجرای ناقص اصل ۴۴ قانون اساسی برشمرد و گفت: ذوب‌آهن مدعی این است که این معادن را در قالب یک پروژه کلی خریداری کرده و ارتباطی با طلب کارگران ندارد.

محقق با بیان اینکه تعداد زیادی از کارگران سهامداران البرز شرقی هستند، گفت: “متاسفانه کارگران این شرکت مظلوم واقع شدند و ابتدایی‌ترین حقوق آنها نادیده گرفته شده است”.

وی با اشاره به هزینه‌کرد بسیار زیاد ذوب‌آهن اصفهان در یک تیم لیگ برتری گفت: “مدیران این کارخانه سالانه میلیاردها تومان صرف این تیم می‌کنند اما حق و حقوق کارگری که در تامین نان شب خانواده‌اش مانده را نمی‌پردازند”.

محقق خواستار رفع سریع مشکلات کارگران البرز شرقی شد و افزود: “شهرداری شاهرود و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط در این معدن نیز باید به وظایف خود عمل کند”.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان، واگذاری البرز شرقی را مشکوک دانست و افزود: “ما از آنچه در پشت پرده اتفاق افتاده بی‌خبریم اما آنچه هویداست این است که در این میان حقوق کارگران تضییع شده است”.

وی با بیان اینکه کارگران مطالبات بسیار زیادی از البرز شرقی دارند، افزود: “چرا باید دسترنج کارگر و معدن‌کاری که صدها متر زیر زمین زغال استخراج می‌کند به‌ صورت میلیاردی به فوتبالیست‌ها پرداخت شود”.

وی با بیان اینکه زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که تامین اجتماعی مقصر شناخته شود، گفت: “باتوجه به اینکه سفره این سازمان هم در سال‌های گذشته خالی شده در صورت وقوع این مهم، باز هم کارگران متضرر می‌شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید