خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  جلسه دادگاه تجدیدنظر امیر امیرقلی برگزار شد

جلسه دادگاه تجدیدنظر امیر امیرقلی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه تجدیدنظر زندانی سیاسی زندان اوین امیر (علی) امیرقلی با محکومیت حبس بدوی ۱۹ سال و شش‌ماه، روز جاری در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۱۳ مردادماه جلسه دادگاه تجدیدنظر زندانی سیاسی زندان اوین امیر (علی) امیرقلی با محکومیت حبس بدوی ۱۹ سال و شش‌ماه، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران «با قضاوت قاضی قمی‌زاده» برگزار شد.

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “در جلسه دادگاه وکیل وی آقای نعمت احمدی دفاعیات موکل خود را ارائه داده و امیر نیز به دفاع از خود پرداخت. نهایتا با وعده ابلاغ حکم نهایی در آینده ای نزدیک، جلسه به پایان رسید.”

امیر امیرقلی زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین پیش از این در اعتراض به شرایط نگهداری‌اش و عدم رعایت تفکیک جرایم دست به اعتصاب غذا زده بود و بعد از ۱۸ روز، در پاسخ به درخواست فعالین مدنی و سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد.

پدر این زندانی در گفتگو با گزارش‌گر هرانا گفته بود: “امیر در بند هشت زندان اوین است که اکثر زندانیان آن خارجی هستند. وی به علت نامناسب بودن شرایط بهداشتی و در خطر بودن سلامت خود از جمله همزیستی اجباری با زندانیان دارای بیماریهای عفونتی همچون ایدز و هپاتیت بارها درخواست انتقال از این بند بر اساس اصل تفکیک جرائم را نموده است. اما علی‌رغم اعتصاب غذا و درخواست های مکرر هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.”

امیر امیرقلی فعال دانشجویی سابق و زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین، در دی‌ماه ۱۳۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و شش‌ماه حبس تعزیری محکوم شد. طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات و با تجمیع جرائم، حداکثر هفت سال و نیم از این مجازات قابلیت اجرا دارد.

در اردیبهشت ماه سال جاری، سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای با عنوان «امیر امیرقلی، فعالی که در ایران به دو دهه زندان محکوم شده» ضمن برشمردن موارد متعدد نقض حقوق این فعال مدنی و وضعیت نامناسب سلامت وی، از مقامات ایرانی خواست تا او را بدون قید و شرط آزاد کنند و اطمینان دهند که او از شکنجه و رفتار نامناسب در امان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید