خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  موادمخدر سالانه ۲۳۰ هزار نفر را در کشور روانه زندان می‌کند

موادمخدر سالانه ۲۳۰ هزار نفر را در کشور روانه زندان می‌کند

خبرگزاری هرانا ـ قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تمجید از عملکرد پلیس ایران در مبارزه با مواد مخدر گفت که “سالانه قریب۲۳۰ هزار نفر از معتادین، قاچاقچیان و عوامل مرتبط با آن در ایران دستگیر می‌شوند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، علی مویدی امروز در آیین معارفه دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان، خطر موادمخدر صنعتی را جدی و ویران‌کننده ارزیابی و اظهار کرد: قاچاق موادمخدر در کشور ما به‌صورت سازمان یافته و با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی و مردم ایران صورت می‌گیرد.

وی با طرح این پرسش که زندانی کردن و حصارکشی در مرزها تا چه حد مانع از ورود این مواد خانمان‌سوز به کشور شده است، از پیشگیری به‌عنوان یک راه موثر برای مبارزه با موادمخدر نام برد و افزود: “برای مبارزه با موادمخدر و پیشگری از ابتلای به آن باید از ظرفیت‌های عظیم مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکلات استفاده کرد”.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، بر استفاده از ظرفیت خانواده‌ها در مبارزه با موادمخدر تاکید کرد و گفت: “مبارزه با مواد مخدر باید با رویکردی اجتماعی‌محور دنبال شود و خانواده‌ها به عنوان مهمترین ارکان اجتماعی نقشی محوری در این مبارزه دارند”.

مویدی از عزم جدی دولت تدبیر و امید برای مبارزه با این پدیده شوم خبر داد و گفت: “رویکرد دولت یازدهم در این مبارزه مبتنی بر پیشگیری است”.

وی با اذعان به اینکه روش مبتنی بر پیشگیری، روشی هزینه‌بر و زمانبر است، بر توجه جدی به پیشگیری از شیوع موادمخدر و کارهای فرهنگی تاکید کرد و افزود: “نتایج این مبارزه به مرور زمان مشخص می‌شود و در کوتاه‌مدت نتایج حاصله از آن روشن نیست”.

سردار مویدی بر بیان اینکه یگانه راه کاهش شیوع این پدیده شوم، کاهش محسوس تقاضاست، افزود: “این مهم نیازمند برنامه‌ریزی و برنامه‌های پیشگیرانه است”.

وی با طرح این پرسش که آیا با پر کردن زندان‌ها از معتادین و قاچاقچیان توانسته‌ایم از شدت این پدیده کم کنیم، اظهار کرد: “بیکاری، فقر، مشکلات اقتصادی و روحی-روانی ارتباطی مستقیم با مصرف مواد مخدر و شیوع آن دارد و لذا علاوه بر رفع این معضلات باید در زمینه آگاهی‌بخشی اقدامات جدی‌تری صورت گیرد”.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور موادمخدر صنعتی را محصول گسترش علم و فن‌آوری برشمرد و خاطرنشان کرد: “متاسفانه گرایش و ذائقه مصرف افراد در حال تغییر از موادمخدر سنتی به موادمخدر صنعتی است که آسیب‌های ناشی از آن زیانبارتر است”.

وی، از اعتیاد به موادمخدر به مثابه درد مشترک همه کشورها یاد کرد و گفت: “نزدیک به ۲۴۰ میلیون نفر در دنیا امروز با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند”.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تمجید از عملکرد پلیس ایران در مبارزه با مواد مخدر از آنها به عنوان متخصص‌ترین پلیس دنیا در مبارزه با سوداگران مرگ یاد کرد و گفت: “سالانه قریب۲۳۰ هزار نفر از معتادین، قاچاقچیان و عوامل مرتبط با آن در ایران دستگیر می‌شوند”.

سردار مویدی با اظهار نگرانی از روند رو به رشد اعتیاد در بین زنان و جوانان اظهار کرد: “دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی باید برای مبارزه فراگیر با این پدیده خانمان‌سوز به میدان بیایند”.

وی با اشاره به نقش مهم دستگاه قضایی در این مبارزه خواستار همکاری بیشتر قوه قضاییه در مبارزه با موادمخدر و پیشگیری از رشد روزافزون اعتیاد به موادمخدر در جامعه ایرانی شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید