خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  قوانین حوزه کودکان و نوجوانان به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده است

قوانین حوزه کودکان و نوجوانان به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده است

خبرگزاری هرانا ـ نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با انتقاد از اینکه قوانین حمایت از کودکان و نوجوانان جنبه عملیاتی ندارد، گفت که قوانین حوزه کودکان و نوجوانان به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، یحیی کمالی‌پور درباره قوانین موجود در کشور در حوزه حمایت از حقوق کودکان ونوجوانان، گفت: “اگرچه قوانین موجود در حوزه حقوق کودک و نوجوان با استانداردهای بین‌المللی فاصله دارد اما طی سال‌های گذشته مرجع قانونگذاری قوانینی را درجهت حمایت از حقوق کودکان تصویب کرد که متاسفانه این قوانین به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده است”.

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی افزود: “در سال‌های ۹۲ و ۹۳ در قانون آیین دادرسی کیفری ایجاد و فعالیت دادگاه‌های ویژه کودکان و نوجوانان به تصویب رسید اما در حال حاضر دادگاه‌های آنان به صورت مستقل در این زمینه فعالیت نمی‌کنند”.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل شرایط ویژه رسیدگی به جرائم اطفال باید هرچه سریعتر دادگاه‌های کودکان و نوجوانان در کشور فعال شوند، تصریح کرد: “باید دادگاه ویژه و مستقلی خارج از دادگاه‌های عمومی دادگستری در این زمینه فعالیت کنند اما متاسفانه هم اکنون رسیدگی به جرائم و تخلفات کودکان و نوجوانان در دادگاه های معمولی رسیدگی می شود؛ بنابراین در این شرایط آنها در ورود به دادگاه ها با جانیان حرفه ای و مجرمان باسابقه ای روبه رو می شوند که این موضوع خود تاثیری منفی بر کودکان و نوجوانان دارد”.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید بر وجود نواقص در قوانین فعلی حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، گفت: “متاسفانه قوانین جدید مصوب شده دراین حوزه نیز قابلیت اجرایی ندارد، بنابراین باید درگام اول و پیش از تصویب یک قانون جدید زیرساخت های اجرای قوانین موجود در کشور فراهم شود، البته دستگاه قضایی دراین زمینه بارها اعلام کرده که از نیروی کافی و امکانات لازم برای فعالیت ویژه دادگاه اطفال برخوردار نیست که باید برای رفع این مشکل مسئولان تدابیر ویژه اتخاذ کنند”.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید زیرساخت‌های لازم برای اجرای قوانین فراهم شود، تصریح کرد: “در حال حاضر نیازی به تصویب قوانین جدید در حوزه کودکان و نوجوانان نیست بلکه باید زمینه اجرای قوانین موجود فراهم شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید