خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۵, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۶/۰۴ ساعت ۲۳:۳۴:۰۰

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در شهرداری اهواز و کارخانه حمیل تویسرکان

معوقات مزدی کارگران در شهرداری اهواز و کارخانه حمیل تویسرکان

خبرگزاری هرانا ـ کارگران شهرداری ناحیه چهار اهواز هنوز مزایای مزدی کارگری خود را باگذشت ۵ ماه به طور کامل دریافت نکرده اند. هم‌چنین ۲۱ نفر از این کارگران که پیش از این در پی یک تجمع مسالمت‌آمیز صنفی بازداشت شده بودند، کمتر از سایر کارگران به صورت علی‌الحساب مزد و مزایا دریافت کرده اند. کارگران کارخانه «صنایع غذایی حمیل» واقع در شهرستان تویسرکان نیز طی ۴ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، با گذشت ۵ ماه از سال جدید، پیمانکار ناحیه ۴ شهرداری اهواز مزایای مزدی کارگران را به صورت کامل پرداخت نکرده است. این در حالی‌ست که مدیرکل کار این استان گفته تخلفات پیمانکار «آشکار» است.

تعدادی از این کارگران که در بخش‌های مختلف خدماتی شهرداری ناحیه ۴ اهواز کار می‌کنند، به ایلنا گفتند که پیمانکار با وجود گذشت ۵ ماه از سال؛ مزایای مزدی آنها را  به صورت کامل پرداخت نکرده است.

آنطور که اداره کار استان اهواز به کارگران گفته؛ پیمانکار ملزم است از ابتدای امسال به آنها در هر ماه چیزی در حدود ۱ میلیون ۵۰۰ هزار تومان با احتساب مزایای مزدی، دستمزد پرداخت کند، اما پیمانکار به صورت علی‌الحساب به آنها کمتر از این رقم پرداخت کرده است.

البته پیمانکار شهرداری اهواز برای۲۱ کارگر شهرداری اهواز که پیش از این در پی یک تجمع مسالمت‌آمیز صنفی بازداشت شده بودند؛ کمتر از سایر کارگران به صورت علی‌الحساب مزد و مزایا واریز کرده است  که مشخص نیست این میزان که چیزی در حدود ۵۰ هزار تومان است، از چه بابت از حقوق آنها کسر شده است.

این در شرایطی است که سایر کارگران پیمانکاری مناطق ۴ گانه شهرداری اهواز با مزایا و اضافه‌کاری چیزی در حدود  ۱ میلیون ۵۰۰ هزار تومان مزد و مزایای مزدی دریافت می‌کنند.

لازم به ذکر است که در حدود ۷۰ نفر از کارگران شهرداری اهواز سه ماه پیش یک تجمع مسالمت‌آمیز صنفی مقابل شهرداری ناحیه ۴ برگزار کردند، که همان روز با شکایت پیمانکار ۲۱ نفر از آنها بازداشت شدند و فعلا با قرار وثیقه آزاد هستند.

البته چند روز پس از آزاد شدن آنها از زندان مدیرکل کار استان اهواز در یک نشست خبری تاکید کرد که تخلفات پیمانکار منطقه ۴ شهرداری اهواز «آشکار» است و باید از کارگران عذرخواهی کند.

این در حالی است که مطابق گفته‌های کارگران پیمانکار در این مدت به اشکال مختلف از عذرخواهی از آنها «طفره» رفته است.

تعویق ۴ ماهه دستمزد کارگران صنایع غذایی حمیل در تویسرکان

 

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه «صنایع غذایی حمیل» واقع در شهرستان تویسرکان طی ۴ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

منابع کارگری در این کارخانه گزارش داده‌اند؛ در کارخانه حمیل که در زمینه تولید محصولات لبنی در استان همدان فعالیت دارد ۱۲۶ کارگر مشغول کارند که در ۴ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گفته کارگران، معوقات حقوقی نیروی کار این واحد تولیدی در چهار ماه اخیر به تاخیر افتاده است. همچنین بخشی از بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

بنابر ادعای کارگران، صنایع غذایی حمیل به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع حقوق آنان و سایر هزینه‌های جانبی را ندارد و این تاخیر و تعلل چند ماهه، کارگران را از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی قرار داده است.

طبق اظهارات آنان، یکی از عوامل بروز مشکلات نقدینگی در این واحد، طولانی شدن روند دریافت مطالبات معوقه کارخانه از خریداران محصولات است. علاوه بر آن وجود محصولات لبنی بدون مجوز در بازار داخلی به روند فروش محصولات این کارخانه آسیب زده است.

کارگران می‌گویند به صورت مشخص دلیلی که کارفرما برای پرداخت نشدن مطالبات معوقه به آنان داده؛ وصول نشدن به موقع چک‌های خریداران محصولات کارخانه است. از قرار معلوم کارفرما مدعی‌ست غالب خریداران محصولات این کارخانه چک‌های ۵ تا شش ماهه می‌دهند که تا وصول این چک‌ها مطالبات مزدی کارگران را به تاخیر می‌افتد.

منابع کارگری با اشاره به اشتغال حدود ۱۲۶ کارگر قراردادی در صنایع غذایی حمیل می‌گویند: ادامه روند کنونی باعث توقف کامل فعالیت‌ صنایع غذایی حمیل وبیکاری کارگران شاغل در آن می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید