خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  تذکر جدی دادستان تهران به ناجا درباره ممنوع‌الخروجی افراد و ورود به مسائل فرهنگی

تذکر جدی دادستان تهران به ناجا درباره ممنوع‌الخروجی افراد و ورود به مسائل فرهنگی

خبرگزاری هرانا ـ دادستان عمومی و انقلاب تهران درباره برخی اقدامات نظیر توقیف گذرنامه افراد و ورود به مسائل فرهنگی بدون هماهنگی با مقام قضایی، به نیروی انتظامی تذکر جدی داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، عباس جعفری دولت آبادی روز یکشنبه ۲۷ تیرماه با برگزاری جلسه­‌ مشترکی با دکتر جهانگیر رییس سازمان زندان­‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، به بررسی مشکلات مشترک دادسرای تهران و زندان­‌های استان پرداخت.

او در ابتدای این جلسه که معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران، قضات ناظر زندان و قضات شعب ویژه محکومان زندانی دادسرای تهران و دادستان‌های شهرستان­‌ها و روسای دادگاه­‌های عمومی بخش استان تهران حضور داشتند، از قضات و ضابطان خواست زمینه مظلوم­‌نمایی را برای برخی افراد فراهم نکنند و در توضیح، به اقدامات برخی ضابطان که بدون اخذ مجوز از سوی مقام قضایی به عمل می­‌آید اشاره کرد و به عنوان مثال افزود: “پلیس نباید ابتدا گذرنامه فردی را توقیف کند و سپس در صدد ممنوع‌الخروجی برآید”.

وی افزود: “چنین اقداماتی صرفا هزینه‌هایی را بر دوش نظام بار می‌کند”.

وی با منع ضابطان از ورود به مسائل حوزه فرهنگ بدون هماهنگی با دادستان، اظهار کرد: “پلیس و دستگاه­‌هایی که در حوزه­‌های فرهنگی کار می­‌کنند، چنانچه بدون دستور مقام قضایی اقدامی مرتبط با جرایم انجام دهند، انتظار حمایت نداشته باشند. حمایت دادستان نسبت به نهادها و دستگاه‌هایی است که در چارچوب قانون عمل می­‌کنند”.

دادستان تهران از دادسراهای ارشاد، فرهنگ و رسانه و جرایم رایانه‌ای و سایر نواحی مرتبط با جرایم فرهنگی خواست به ضابطان توجه دهند که در حوزه­ فساد و جرایم علیه عفت و اخلاق یا جرایم مرتبط با فرهنگ و هنر، با سرپرستان نواحی هماهنگ باشند و مسائل مهم را قبل از اقدام به اطلاع دادستان برسانند.

به نظر می آید اشاره آقای دولت آبادی به خبر جنجالی ممنوع الخروجی پرویز تناولی مجسمه ساز سرشناس ایرانی در روزهای اخیر باشد، ادعایی که نخستین بار آقای تناولی آن را مطرح کرد و مدعی شد این ممنوع الخروجی به دلیل ایراد اتهام “تشویق اذهان عمومی” صورت گرفته است، با اینحال در روزهای پس از آن بعضی مسئولان مدعی شدند ممنوع الخروجی آقای تناولی به دلیل وجود شکایت حقوقی یک مجموعه دار صورت گرفته است.

با توجه به توضیحات آقای دولت آبادی به نظر می آید ناجا بدون حکم قضایی و هماهنگی با دادستانی بصورت خودسرانه از خروج پرویز تناولی از کشور جلوگیری کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید