خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵, 12th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۴/۲۸ ساعت ۱:۲۸:۲۸

    خانه  > کارگران  >  صدها کارگر ۴ کارخانه و معدن از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر می دهند

صدها کارگر ۴ کارخانه و معدن از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر می دهند

خبرگزاری هرانا – ۸۰ کارگر ستبر گرانول تاکستان از بابت شرایط سخت و زیان آور کار از کارفرما شکایت کردند در حالی که همزمان یکصد کارگر پیمانکاری شهرداری بهبهان، چهارصد کارگر “چوکا” صنایع چوب و کاغذ مازندران، و صدها کارگر معدن البرز شرقی استان گلستان از ماهها عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه تعطیل شده ستبر گرانول تاکستان برای احیا سوابق سخت و زیان آور خود شکایتی را در مراجع قانونی علیه کارفرمای سابق خود طرح کردند.

این کارگران که تعداد آنها نزدیک به ۸۰ نفر است در تماسی گفتند: “در اسفند ماه سال گذشته به دنبال توقف فعالیت این واحد تولید کننده مواد اولیه کاشی پس از سالها کار بیکار شدیم و در حال حاضر از صندوق بیمه بیکاری مقرری دریافت می کنیم”.

این کارگران که به گفته خود در زمان فعالیت کارخانه ستبر گرانول دست‌ کم بین پانزده تا بیش از بیست سال در این واحد تولیدی مشغول کار بوده‌اند، افزودند:  “بیشتر ما برای سالیان طولانی در محیط‌های سخت و زیان آور کارخانه مانند واحدهای سنگ شکن، فرزکار و کوره ذوب که دمای آن تا ۱۵۰۰ درجه نیز می‌رسید مشغول کار بودیم اما باوجود سخت زیان آور بودن این شغل نمی‌توانیم از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنیم”.

آنها در تشریح این مشکل افزودند: “چون در سالهایی که در محیط سخت و زیان آور مشغول کاربوده‌اند کارفرما در لیست بیمه‌ای آنها به جای ثبت عنوان شغلی سخت و زیان آور، عنوان شغلی کارگر ساده را درج کرده است و در نتیجه امکان بازنشستگی پیش از موعد آنها منتفی شده است”.

به گفته این کارگران به دلیل آنکه در تمامی این سالها قراردادهای شغلی آنها به صورت موقت یک تا دو ماهه منعقد شده است تمامی آنها از ترس بیکار شدن در برابر این وضعیت سکوت کرده بودند اما حالا که دیگر کارخانه تعطیل شده است تصمیم گرفته‌اند تا از مراجع قانونی خواسته‌های صنفی خود را دنبال کنند.

مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری شهرداری بهبهان پرداخت نشد

به گزارش ایلنا، کارگران پیمانکاری شهرداری بهبهان بیش از دو ماه معوقات مزدی دارند.

جمعی از کارگران پیمانکاری شهرداری بهبهان در تماسی از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گفته این کارگران در سال جدید فقط بخشی از مطالبات فروردین ماه پرداخت شده و هیچ وعده‌ای به کارگران در مورد زمان پرداخت بیش از دو ماه معوقات مزدی داده نشده است.

این کارگران که تعداد آنها بیش از صد نفر است، طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری هستند و این شرکت، عدم پرداخت صورت وضعیت‌ها توسط شهرداری را دلیل ناتوانی در پرداخت مطالبات مزدی کارگران عنوان کرده است.

در عین حال این کارگران می‌گویند حق بیمه آنها نیز به طور مرتب به سازمان تامین اجتماعی واریز نمی‌شود و برای تمدید دفترچه‌های بیمه خود با مشکل مواجه هستند.

به گفته این کارگران، تعداد زیادی از آنها حتی قرارداد نیز ندارند و ماههاست بدون قرارداد مشغول به کار هستند.

این مشکل تنها محدود به کارگران بهبهانی نیست. اوضاع شغلی و معیشتی کارگران پیمانکاری در همه شهرداری‌های خوزستان نامساعد است. چندی پیش نیز کارگران پیمانکاری شهرداری اهواز در اعتراض به مطالبات پرداخت نشده تجمع اعتراضی برپا کردند که با وجود بازداشت تعدادی از این کارگران و برخوردهای امنیتی، هنوز بخشی از مطالبات مزدی آنهاپرداخت نشده‌است.

بلاتکلیفی ۴۰۰کارگر چوکا تالش ادامه دارد

به گزارش ایلنا، به گفته کارگران صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» هنوز هیچ اقدامی در خصوص باز گشایی کارخانه پرداخت معوقات مزدی آن‌ها صورت نگرفته است.

این کارگران در تماسی می‌گویند: “طی ماه‌های اخیروضعیت مالی این واحد تولیدی با توقف فعالیت کارخانه همچنان نامساعد است و در نتیجه منابع مالی کافی برای هزینه‌های جاری کارخانه وپرداخت مطالبات مزدی آن‌ها وجود ندارد”.

این کارگران که بیش از سه ماه طلب مزدی وبیمه‌ای دارند افزودند: “با شرایط فعلی نگرانیم که مبادا دستمزد تیرماه نیز به طلب پرداخت نشده آن‌ها اضافه شود”.

کارگران صنایع چوب چوکا افزودند: “وضعیت به وجود آمده در حالی است که پیش از این به دلیل مشکلات مالی امکانات همچون سرویس ایاب وذهاب، ویک وعده غذای گرم آن‌ها قطع شده بود”.

طبق اظهارات کارگران کارخانه چوب چوکا در جریان برپایی اجتماعات صنفی که در اعتراض به وضع موجود در روز‌های گذشته انجام شد، تا هم اکنون مدیران کارخانه حاضر نشد موعد مشخصی را برای پرداخت قطعی مطالبات آن‌ها وبازگشایی کارخانه تعییین کند.

نماینده آزاد شهر و رامیان در تذکری به وزیر صنعت؛ کارگران معدن البرز شرقی ۹ ماه است حقوق نگرفته‌اند

به گزارش ایسنا، نماینده مردم آزاد شهر و رامیان نسبت به عدم دریافت حقوق کارگران معدن البرز شرقی به وزیر صنعت، تذکر داد.

علیرضا ابراهیمی ،در تذکر شفاهی امروز خود با اشاره به این که مردم  استان گلستان از فقر و بیکاری به سطوح آمده‌اند گفت: “دو شهرستان آزادشهر و رامیان، قریب به ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند که از این تعداد ۶۰ هزار نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد هستند، از رئیس جمهور استدعا دارم که فکری به حال مردم این شهرستان‌ها داشته باشد”.

وی همچنین در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: “کارگران معدن البرز شرقی ۹ ماه است که حقوق دریافت نکردند با توجه به شرایط حقوقی نجومی در جامعه مطرح شده ۹ ماه حقوق نگرفتن چه دردهایی را برای مردم ایجاد کرده است”.

نماینده مردم آزاد شهر و رامیان، همچنین خطاب به وزیر آموزش و پرورش، گفت: “فکری به حال جذب نیروهای پیش دبستانی داشته باشید. ضمن این که معیشت معلمان و فرهنگیان نیز باید در دستور کار قرار گیرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید