خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  پنج تجمع صنفی امروز برگزار شد

پنج تجمع صنفی امروز برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ ۸۰۰ کارگر دو واحد استحصال و معدن طلای آق دره، جمعی از بازنشستگان فولاد، اهالی روستای باشت، حدود ۱۰۰ نفر از مردم طبس و پیمانکاران مسکن مهر اهواز، امروز طی پنج تجمع متفاوت در چارچوب مطالبات صنفی خود به تجمع و پیگیری اعتراضی دست زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، به دنبال اعلام تعطیلی ناگهانی دو واحد استحصال و معدن طلای آق دره از سوی کارفرما،صبح امروز حدود ۸۰۰ کارگر این دو مجموعه برای مشخص شدن وضعیت شغلیشان مقابل فرمانداری شهرستان تکاب تجمع کرده‌اند.

تعدادی از کارگران این واحد معدنی با اعلام این خبر گفتند: “از روز گذشته به دستور مدیریت فعالیت معدن و کارخانه استحصال طلای آق دره به دلایل نامعلومی متوقف شده است”.

این کارگران می‌گویند در میان ما و همکارانمان این طور شایع است که این تصمیم به تعطیلی این واحد معدنی با اختلافی که روز گذشته میان تعدادی از کارگران به وجود آمده مرتبط است.

آنها در توضیح این ماجرا می گویند: “از قرار معلوم روز گذشته میان شماری از کارگران که از اهالی روستاهای اطراف کارخانه هستند بر سر موضوعی اختلاف ایجاد می‌شود و در نهایت بروز این اختلاف به درگیری میان تعدادی از آنها منجر شد که پس از این ماجرا تعداد دو نفر از کارگران مرتبط با این درگیری به دستور مدیریت شرکت پویازرکان اخراج می شوند”.

به گفته منابع تصمیم مدیریت به جای آنکه خاتمه ماجرا را سبب شود باعث ایجاد درگیری دیگری در بیرون از محوطه کارخانه استحصال طلای آق دره شد و ظاهرا از همان زمان تاکنون به دستور کارفرما فعالیت معدن و کارخانه استحصال به صورت همزمان متوقف می شود.

برپایه این اطلاعات ظاهرا از لحظه توقف فعالیت معدن و کارخانه استحصال طلای آق دره تمامی ۸۰۰ کارگر شاغل در این دو مجموعه متوقف شده است و به همین دلیل صبح امروز تمامی آنها با تجمع در مقابل فرمانداری تکاب خواستار تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.

تجمع کنندگان می‌گویند: “از نظر ما درگیری روز گذشته هیچ ارتباط منطقی با تصمیمی که کارفرما در خصوص توقف فعالیت معدن و کارخانه استحصال طلا گرفته است ندارد، زیرا برای پایان دادن به این مسله راه‌های منطقی و عملی‌تر دیگری نیز وجود دارد”.

تجمع بازنشستگان فولاد مقابل مجلس

به گزارش ایسنا، جمعی از بازنشستگان فولاد صبح امروز (یکشنبه) مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان خواستار برقراری بیمه درمان و همچنین بیمه عمر و حوادث خود بودند.

تعیین ضریب حقوقی همسان با سایر بازنشستگان کشوری و توجه به بازنشستگان فولاد در برنامه ششم توسعه از دیگر درخواست‌های تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس بود.

برای جلوگیری از انتقال ترانس برق؛ تجمع مردم طبس مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان

به گزارش ایلنا، مردم شهر طبس به منظور جلوگیری از انتقال ترانس برق این شهر از ظهر امروز مقابل معاونت اداره کل و فرمانداری ویژه شهرستان طبس تجمع کردند.

در طبس، حدود ۱۰۰ نفر از مردم طبس از ساعت ۱۲ و سی دقیقه امروز در مقابل معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس تجمع کرده‌اند.

این افراد پلاکاردهایی با این مضمون که ترانس برق حق طبس است در دست دارند.

چهارشنبه هفته گذشته قرار بود این ترانس از طبس منتقل شود که مردم در مقابل پست ۴۰۰/۱۳۲کیلو ولت طبس تجمع کرده و مانع این کار شدند.

گویا امروز مجددا قرار برانتقال این ترانس بوده است که مردم در مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان که محل برگزاری جلسه تصمیم گیری دراین باره بود تجمع کردند.

شورای اسلامی شهر و شهرستان طبس با این انتقال مخالف است

اخوان صفار رییس شورای اسلامی شهرستان طبس هنگام ورود به فرمانداری طبس گفت: “چهارشنبه هفته گذشته با نظام آبادی نماینده تولید در استان خراسان جنوبی جلسه‌ای برگزار کردیم و گفتیم انتقال این ترانس از طبس رابه صلاح نمی‌دانیم که وی نیز موافقت کرد و مقرر شد اینکار منتفی شود”.

اخوان افزود: “به عنوان نماینده مردم شهرستان طبس مخالفت خود را با انتقال این ترانس اعلام کرده‌ایم و نظر ما نظر مردم است”.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر طبس نیز گفت: “خواسته مردم کاملا به حق است و ما هم موضوع را منتقل می‌کنیم و نظر ما این است که اگر به این ترانس نیاز نبود از ابتدا آن را به اینجا نمی‌آوردند”.

دیگر عضو شورای اسلامی شهر طبس نیز با بیان اینکه اموال شهر متعلق به این شهر است گفت: “در عین حال دولت و نظام جمهوری اسلامی حاکم بر کل مملکت است ولی حق و حقوق هر شهر باید تمام و کمال داده شود”.

فخاری درباره عدم اجازه ورود خبرنگاران به جلسه تصمیم‌گیری درباره انتقال این ترانس نیز گفت: “حق خبرنگاران است که از مسائل با خبر بوده و انرا به صورت صحیح و منطقی به اطلاع مردم برساند”.

وی ادامه داد: “هرگونه خشونت و سروصدای خارج از قانون به زیان است و راهکارهای قانونی همیشه موثراست و در این موضوع نیز تاکنون هیچگونه خشونتی رخ نداده است”.

دیگر عضو شورای اسلامی شهر طبس نیز در تماس تلفنی با خبرنگار ایلنا گفت: “به عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی شهر به شدت مخالفت خود را با خروج ترانس از طبس که جزئی از منابع مالی طبس می‌باشد را اعلام می‌کنم و در کنار مردم خواهیم بود”.

رسول عراق گفت: “چرا باید سرمایه ده میلیاردی از شهرستان خارج شود مطمئنا کسانی که این ترانس را با هزینه‌های میلیونی به طبس اورده‌اند جانمایی و کار ان را پیش بینی کردند و برنامه ریزی شده است و هیچ لزومی بر خروج این ترانس از شهرستان طبس نیست”.

لازم به ذکر است: “خبرنگار ما در محل معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان طبس برای حضور در جلسه تصمیمگیری درباره انتقال این ترانس حضور یافت که از ورود وی به فرمانداری ویژه طبس جلوگیری شد”.

اخوان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس و جواد زیبائیان مسوول حراست این فرمانداری نیز به تماس تلفنی خبرنگار ما پاسخ ندادند.

تجمع اهالی روستای باشت در آب و فاضلاب استان

به گزارش تابناک، برخی از اهالی روستاهای برمامیون با مراجعه به استانداری کهگیلویه و بویراحمد از مشکلات آبی این روستا گلایه‌مندی کردند.

این افراد با حضور در ستاد آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد نظارت دهیار بر توزیع آب و مجوز دو کیلومتر خط انتقال لوله برای تعویض مسیر آبرسانی روستا را به عنوان مهم‌ترین خواسته خود بیان کردند.

در همین رابطه فیض الله پاسره اظهار داشت: “آّبرسانی به همه روستا‌ها در همه نقاط استان را وظیفه خود می‌دانیم و خوشحالیم که فرصت پاسخگویی و خدمت گذاری به جامعه روستایی را بر عهده داریم”.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان با اشاره به اینکه مسئولیت کنونی ما مدیون همین مردم است گفت: “قریب به ۱۶۷۶ روستا در استان داریم که برخی از آن‌ها به دلیل شرایط خاص منطقه و نبود منابع پایدار آب به صورت سیار آبرسانی و بقیه از تاسیسات آبرسانی پایدار برخوردارند”.

وی تصریح کرد: “متاسفانه به دلیل سهل انگاری‌های گذشته می‌بینیم در روستا‌ها به صورت گسترده باغ احداث شده و از آب شرب که با هزینه ۱۰۰ میلیونی به دست هر خانوار روستایی می‌رسد برای مصارف باغداری و دامداری استفاده می‌شود”.

پاسره بیان کرد: “برای عبور از فصل گرم سال هم همت مسئولان و هم همراهی روستائیان لازم و ضروری است و در بعضی موارد این کم آبی‌ها ناشی از مصرف غیر شرب برای باغات و دامپروری است و بخشی هم به مدیریت این منابع از سوی مسئولان بر می‌گردد”.

وی گفت: “بخش دیگری از مشکلات ما به کمبود منابع مالی و تحریم‌ها بر می‌گردد که برای خیلی از امورات، شرکت آب و فاضلاب روستایی را با مشکلاتی روبرو می‌سازد اما بحمداله تا کنون این کمبود منابع مادی و مالی بهانه‌ای برای خدمت گذاری نشده است”.

این مسئول افزود: “احداث چاه جدید و یا تعویض مسیر آبرسانی از خواسته‌های مردم روستای برمامیون است و با هماهنگی‌هایی که شده در همین هفته با بررسی فنی و می‌دانی از روستاهای این منطقه در ابتدا یک اقدام فوری برای رفع مشکل کم آبی در تابستان و در وهله بعد راه حل دائم برای حل مشکلات موجود را عملیاتی می‌کنیم”.

دکتر پاسره عنوان کرد: “از دیگر خواسته‌های روستائیان نظارت مردمی و دهیار روستا بر آبدار مربوطه بود که برای اعتماد سازی و نظارت بیشتر بر نحوه توزیع این اجازه برای یک ماه داده شد که در صورت بهبود در روند آبرسانی در تمام استان عملیاتی خواهد شد”.

فیض اله پاسره خاطر نشان کرد: “منبع تامین آب این روستا‌ها کفاف همه خانوار‌ها را می‌دهد اما متاسفانه احداث باغات و انشعابات غیر مجاز موجب خلل در آبرسانی ایده آل شده که حل این قضیه به همت خود روستائیان بسته است و آبفار نیز هم مشوق و هم اقدام قهری برای مبارزه با ادامه روند مصرف غیر مجاز آب را در اختیار دارد”.

مدیرآبفار در پایان خاطر نشان کرد: “ظرف هفته جاری به صورت فنی از منطقه بازدید و همه گزینه‌های حل مشکل بررسی و منطقی‌ترین تصمیم برای رفع کم آبی این روستا اتخاذ خواهد شد”.

درون از افراد حاضر در بین این روستائیان گفت: “جای تقدیر دارد یکی از مسئولان استانی اینطور جوابگو است، هر موقع حتی پیامک هم دادیم جواب گرفتیم و تا کنون هر وقت مشکل آب، سوختن پمپ‌ها و مواردی از این دست پیش آمده از طریق خود مدیرعامل پیگیری کردیم و به سرعت نتیجه گرفتیم”.

یکی دیگر از افراد این روستا گفت: “ما هم مشکلات بودجه ادارات را می‌دانیم و در صورت قول مساعد حاضریم تا چندماه برای رفع اصولی مشکل کم ابی در روستا صبر کنیم و البته با جدیتی که از دکتر پاسره داریم اطمینان داریم پیگیر خواسته ما هستند”.

سایر افراد حاضر نیز با تاکید بر خواسته‌هایشان مبنی بر نظارت دهیار بر توزیع آب و یا تعویض مسیر لوله آبرسانی روستا از پاسخگویی و جدیت پاسره در آبرسانی به روستا‌ها تقدیر کردند.

تجمع پیمانکاران مسکن مهر اهواز مقابل ساختمان عمران شهرهای جدید

به گزارش تسنیم، شماری از پیمانکاران مسکن مهر در اعتراض به بلاتکلیفی ۵ ساله واحدهای ساخته شده شهر اهواز مقابل ساختمان عمران شهرهای جدید تجمع کرده و خواستار ملاقات با معاون وزیر راه و شهرسازی شده‌اند، درخواستی که تا این لحظه اجابت نشده است.

سلوکی یکی از این پیمانکاران، اظهار کرد: “از سال ۸۹ حدود ۳۹ پیمانکار اقدام به ساخت تقریبا ۳۰۰۰ مسکن مهر در شهر جدید رامین اهواز کردند که در حال حاضر پیشرفت فیزیکی آنها بین ۴۵ تا ۱۰۰ درصد است”.

وی با بیان این‌که دو شهر جدید رامین و شیرین شهر اهواز با مشکل نبود متقاضی برای واحدهای مسکن مهر مواجه هستند، یادآور شد: “طی چند سال اخیر همواره از شرکت عمران شهرهای جدید ایران خواسته‌ایم که این پروژه‌ها را تعیین تکلیف کنند، اما متاسفانه معاون وزیر راه و شهرسازی هیچ توجهی به این مسئله ندارد”.

وی با بیان این‌که پیشرفت فیزیکی پروژه‌ مسکن مهر بنده در سال ۹۲ حدود ۹۴ درصد بود، گفت:‌ “این در حالی است که پیشرفت فیزیکی این واحدها  پس از سه سال همان ۹۴ درصد است”.

وی با یادآوری این‌که وزارت راه و شهرسازی به ما اعلام کرد در رابطه با نصبیات این واحدها اقدامی انجام ندهید، ادامه داد: “پیمانکاران مسکن مهر شهر رامین خواستار تعیین تکلیف و دریافت طلبهایشان هستند و به همین منظور نیز امروز با حضور مقابل ساختمان شرکت عمران شهرهای جدید ایران به دنبال ملاقات حضوری با نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی هستیم”.

سلوکی با تاکید بر این‌که یکی از مصیبتهای ما در شهر رامین تغییرات مدیریت پیاپی است، یادآور شد: “متاسفانه افرادی به عنوان مدیر منصوب می‌شوند که هیچ سابقه ای در این زمینه ندارند و عملا گرفتاری‌های مردم و پیمانکاران را مضاعف می‌کنند”.

وی با اشاره به این‌که تا الان موفق به دیدار با آقای نریمان نشده‌ایم، گفت: “وی گفته که حاضر نیست با پیمانکاران ملاقات کند”.

وی تاکید کرد: “از وقتی آقای نریمان به شرکت عمران شهرهای جدید ایران آمده، مسکن مهر شهر رامین یک دهم درصد هم پیشرفت فیزیکی نداشته است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید