خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۴/۱۲ ساعت ۲:۳۸:۲۷

    خانه  > کارگران  >  سهمیه‌بندی بیمه کارگران ساختمانی قانونی نانوشته است

سهمیه‌بندی بیمه کارگران ساختمانی قانونی نانوشته است

خبرگزاری هرانا ـ  اسدالله‌پور با انتقاد از عملکرد سازمان تأمین اجتماعی از شرایط نامناسب بیمه‌کارگران ساختمانی و قوانین نادرست این سازمان در پوشش بیمه شدگان این بخش خبرداد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مجید اسدالله‌پور، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی تنکابن، ضمن اشاره به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و دستورالعمل دولت مبنی بر لزوم برخورداری تمام کارگران ساختمانی از بیمه تأمین‌اجتماعی در سطح کشور گفت: “متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی در این بخش، با اعمال سهمیه‌بندی در مورد تحت پوشش قرار دادن بیمه کارگران ساختمانی نموده که این موضوع درباره هیچ یک از  انواع بیمه شدگان دیگر این سازمان وجود ندارد”.

وی با بیان اینکه براساس روال معمول، این سهمیه همه ساله در اردیبهشت‌ماه و در نهایت خردادماه اعلام می‌شد، خاطرنشان کرد: “متأسفانه تا به امروز که در تیرماه سال‌جاری هستیم این سهمیه اعلام نشده و ما افرادی را در نوبت ثبت‌نام بیمه داریم که سه سال منتظر دریافت این خدمات هستند و تعداد متقاضیان واجد شرایط رو به افزایش است”.

اسدالله‌پور مشکل اصلی بیمه کارگران ساختمانی را شرایط بازنشستگی این نوع بیمه دانست و افزود: “علی‌رغم سختی کار این بیمه‌شدگان و مشکلات عدیده این بخش، متأسفانه شرایط بازنشستگی در بیمه کارگران ساختمانی، ۳۵ سال سابقه کار و یا حداقل سن ۶۵ سال برای بازنشستگی است که موضوع سؤال و ابهام برای ماست”.

وی افزود: “چراکه شرایط سختِ کارگران ساختمانی و مشکلات این حرفه به هیچ عنوان مقارن با آنچه در قوانین آمده نیست و کارگران ما در رشته‌های مختلف ساختمانی نظیر سنگ‌کاری، جوشکاری، آلماتوربندی، گچ‌کاری، بنایی و… عمدتاً از نظر شرایط کاری و فیزیکی، دارای شرایط سخت و خطرناک و طاقت‌فرسا هستند و رسیدن به آنچه در قوانین این بیمه قید شده عملاً بعید و دور از ذهن است”.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان تنکابن ضمن انتقاد از عملکرد سازمان تأمین‌اجتماعی در زمینه پوشش کامل بیمه‌ای کارگران ساختمانی در کشور تأکید کرد: “بیمه کارگران ساختمانی یک بیمه اجباری است و نه اختیاری و سازمان می‌بایست مطابق شرایط سایر بیمه‌های اجباری در کشور خدمات ارائه کند”.

وی همچنین یادآور شد: “پوشش‌های بیمه‌ای و خدمات جانبی بیمه کارگران ساختمانی شامل پوشش بیمه بیکاری، غرامت دستمزد ایام بیماری، کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه کفن و دفن و … تاکنون به هیچ عنوان توسط سازمان تأمین اجتماعی تحت پوشش نبوده و ریالی در این خصوص پرداخت نشده و این در شرایطی است که در مقابل، تمام مبلغ بیمه و سهم بیمه‌ای بیمه شده که شامل ۲۰ درصد سهم کارفرما و ۷ درصد سهم کارگر است پرداخت شده و تنها بدلیل عدم پرداخت ۳ درصد این مبلغ که سهم دولت بوده و به علل مختلف و شرایط خاص اقتصادی دولت پرداخت نشده، شرکت بیمه از ارائه خدمات و پوشش‌های بیمه‌ای خودداری می‌کند”.

اسدالله‌پور در پایان از عزم جدی انجمن صنفی کارگران ساختمانی برای احقاق حقوق کارگران این حوزه خبرداد و تأکید کرد: “این انجمن به کمک سایر انجمن و نهادهای کارگری کشور از طرق و مجاری قانونی پیگیر حل مشکلات و معضلات این حوزه خواهد بود و از مجلس و دولت محترم نیز خواهان رسیدگی درباره حل مشکلات کارگران ساختمانی در کشور بویژه در زمینه حل مشکل بیمه کارگران ساختمانی هستیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید