خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  اذعان روحانی به وجود تنگ نظری در عرصه هنر و ناتوانی دولت

اذعان روحانی به وجود تنگ نظری در عرصه هنر و ناتوانی دولت

خبرگزاری هرانا ـ حسن روحانی پنجشنبه شب و در ضیافت افطار با اهالی فرهنگ و هنر اظهار داشت هنر خلاق با آزادی و امنیت کامل امکان‌پذیر است، وی ادامه داد: “با دست لرزان نمی‌توان نقاشی خوب و همچنین با دل ترسان نمی‌توان کار هنری بزرگ تحویل جامعه داد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن روحانی پنجشنبه شب و در ضیافت افطار با اهالی فرهنگ و هنر اظهارداشت: “اگر می خواهیم در جهان امروز قدرتمان را در برابر قدرتهای دیگر به رخ بکشانیم، بخش بزرگی از این قدرت در حوزه فرهنگ و هنر است”.

رئیس جمهوری با تاکید بر نقش هنرمندان در مقابله با ایران هراسی و ارائه چهره واقعی ایران اسلامی به جهان گفت: “برخی تلاش دارند جهان را از ایران و ایرانیان بترسانند و قدرت نرمی که می تواند با این توطئه مقابله کند و چهره واقعی ایران متمدن را به جهان ارائه نماید، بی تردید اصحاب فرهنگ و هنر هستند”.

روحانی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در طول تاریخ و به عنوان نخستین کشور منطقه که قانون، عدالتخانه و مجلس داشته و برای استقلال و آزادی انقلاب کرده است، گفت: “اینکه موسیقی هنرمند ایرانی در سالن های بزرگ موسیقی جهان شنیده شود و اینکه فیلمهای ایران در عرصه جهانی مطرح شوند، افتخاری برای ایران و ایرانی است و معلوم نیست چرا برخی از این موضوع خرسند نیستند. همه ما ایرانیان امروز اهداف، آرزوها و مشکلات مشترک داریم که برای تحقق اهداف و آرزوها و رفع مشکلات، باید دست به دست هم دهیم”.

رئیس جمهوری با بیان اینکه همه توان‌ها و قدرت‌ها در قدرت مجریه جمع نیست اما قدرت مجریه با همه توانی که در اختیار دارد پشتیبان اصحاب فرهنگ و هنر بوده و خواهد ماند، تصریح کرد: “امروز مشکلاتی در این کشور داریم که تنها در کنار یکدیگر با وحدت و اتحاد بیشتر می توان این مشکلات را حل و فصل کرد”.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه افتخار همه ما این است که ایرانی سربلند داشته باشیم و سربلندی ایران در سایه توسعه، اشتغال و تعامل با سایر کشورها امکان‌پذیر است، گفت: “حتی پیشرفت فرهنگ و هنر هم در سایه تعامل با جهان بهتر امکان‌پذیر است. برای اینکه به اهدافمان برسیم، باید فاصله‌ها را کم کنیم”.

روحانی افزود: “اختلاف نظر و سلیقه در یک کشور ۸۰ میلیونی با قومیت‌ها، افکار، ایده‌ها، احزاب و جناح‌های مختلف طبیعی است اما مهم این است که تلاش کنیم در برخورد با یکدیگر اعمال سلیقه نکنیم”.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه قانون باید در کشور معیار باشد، افزود: “اگر معیار قانون باشد و سلیقه‌ها در زندگی و کیفیت کار یکدیگر مداخله نکنند، آنگاه می‌توانیم هنر خلاق داشته باشیم”.

روحانی با بیان اینکه هنر خلاق با آزادی و امنیت کامل امکان‌پذیر است، ادامه داد: “با دست لرزان نمی‌توان نقاشی خوب و همچنین با دل ترسان نمی‌توان کار هنری بزرگ تحویل جامعه داد”.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه امروز باید زمینه را برای فضای مناسب تبلور آثار هنری آماده بکنیم، اظهار داشت: همه تلاش دولت این است که این فضای مناسب را برای هنرمندان جامعه بوجود آورد و این دولت تنها به فکر سیاست خارجی و یا اقتصاد نیست. دولت تدبیر و امید به فکر خواست مردم است که خواست مردم، تنها اقتصاد، سیاست نیست، بلکه هنر و فرهنگ هم هست”.

روحانی با بیان اینکه نام، نشان و محبوبیت سیاستمداران کمتر در ذهن مردم می‌ماند، تصریح کرد: “اما نام و محبوبیت اصحاب فرهنگ و هنر بیشتر در خاطره‌ها ماندگار می شود”.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه همه باید در کنار یکدیگر ملت بزرگ و پرآوازه ایران‌ را یاری و از مشکلات عبور کنیم، خاطر نشان ساخت: “تنگ‌نظری در هر جامعه‌ای وجود دارد، اما نباید از تنگ نظران بهراسیم و باید به راه خود ادامه دهیم چرا که ملت ما پشتیبان و طرفدار سعه صدر است”.

«طاهره ایبد» نویسنده کودک و نوجوان نیز با اشاره به لزوم توجه به حق و حقوق اجتماعی نویسندگان، گفت: “نگاه سلیقه‌ای و غیرمنطقی به شدت به کار نویسندگی لطمه زده و باعث کاسته شدن از انگیزه نویسندگان و نیز ضایع شدن حقوق مخاطبان می‌شود”.

وی وضعیت نامناسب کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه‌های مدارس را مورد اشاره قرار داد و گفت: “کتاب‌های موجود در این کتابخانه‌ها، کتاب‌هایی نیست که بتواند مخاطب واقعی داشته باشد و لازم است مورد بازبینی قرار گیرد و امیدواریم دولت تدبیر و امید، تدابیری بیندیشد تا خواسته‌های نویسندگان کشورمان در راستای ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه تحقق یابد”.

«نسیم ادبی» بازیگر تئاتر ضرورت حمایت از جامعه بازیگران زن در کشور را خاطر نشان ساخت و ادامه داد: “مردم عاشق هنرمندان بوده و جامعه هنری نیز دلسوز، عاشق و وطن دوست هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید