خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  نماینده مجلس؛ قانون ممنوعیت ماهواره‌ نیاز به تغییر دارد

نماینده مجلس؛ قانون ممنوعیت ماهواره‌ نیاز به تغییر دارد

خبرگزاری هرانا ـ روح‌الله حضرت‌پور یکی از نمایندگان مجلس دهم پیرامون قانون ممنوعیت ماهواره‌ها می‌گوید که در مورد قانون ممنوعیت ماهواره‌ها باید کار کارشناسی صورت گیرد، زیرا ایجاد ممنوعیت ماهواره باعث تحریک و لجبازی افراد می‌شود. نکته مهم این است که ما قبل از این‌که ممنوعیت در مورد ماهواره‌ها ایجاد کنیم، لازم بود جایگزینی برای آن پیدا می‌کردیم، زیرا افراد استفاده‌های گوناگونی از این فناوری دارند، برخی استفاده‌های آموزشی و برخی نیز برای اطلاعات و اخبار از آن بهره می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شهروند، وی در ادامه توضیح داد: “ما در زمینه استفاده از ماهواره نیازمند تدوین قانون جدیدی هستیم، زیرا تا به حال ممنوعیت اعمال‌شده بی‌اثر بوده است. در این زمینه صداوسیما به‌عنوان متولی امر باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تمامی افراد را تحت‌پوشش قرار دهد تا نیازهای مردم را برطرف کند و مسئولان  نیز موظف هستند در این امر یاری‌رسان صداوسیما باشند”.

حضرت‌پور با بیان این‌که ممنوعیت و برخورد چکشی جوابگو نیست، باید برای چگونگی استفاده از ماهواره فرهنگ‌سازی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: “وقتی پلیس ماهواره‌ای را از خانه فردی ضبط می‌کند، این فرد  برای لجبازی دوباره ماهواره خریداری می‌کند”.

قانون ممنوعیت ماهواره مورد بازنگری قرار گیرد

احمد سالک‌کاشانی از نمایندگان مجلس دهم در رابطه با ممنوعیت ماهواره‌ها گفت: در این زمینه سه نکته مهم وجود دارد، نخست این‌که با زور نمی‌توان جلوی تکنولوژی را گرفت.

دوم این‌که با ابزار رشد تکنولوژی نمی‌شود جنگید، بلکه باید برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی از این تکنوژی کمال استفاده را برد. سوم این‌که قانون ممنوعیت وجود دارد اما باید در شرایط کنونی این قانون مورد بازنگری قرار گیرد که البته تاکنون این موضوع در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

این نماینده مجلس ادامه داد: “کشور ما بر مبنای ایدئولوژی و ارزش‌های انقلاب اسلامی پایه‌گذاری شده و پیش می‌رود، اگر ابزاری به گسترش فساد کمک می‌کند و همه از آن استفاده می‌کنند نباید استفاده از این ابزار را ممنوع کرد. باید مردم را در جهت بهره‌برداری و استفاده صحیح اینترنت ماهواره و فضای مجازی هدایت کرد. در این راستا باید با آموزش صحیح به افراد کمک کرد طبق ارزش‌های انقلاب اسلامی از این ابزار استفاده کنند، نه این‌که به ابزاری برای فرو پاشی خانواده‌ها تبدیل شود”.

سالک‌کاشانی در پایان گفت: “هرچه سطح آگاهی و بصیرت مردم بالاتر رود، می‌توانند از این ابزار استفاده صحیح‌تری داشته باشند. بنابراین چنین رسالتی در جهت آگاهی‌بخشی و رشد بصیرت و نوع بهره‌برداری از این ابزار مورد نیازمردم است که البته این امر برعهده مسئولان است که این موضوع را پیگیری کنند، به‌خصوص رسانه‌های ملی موظف‌اند ٢١ شبکه ماهواره‌ای را که علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند،  رصد کنند”.

ممنوعیت ماهواره باعث گرایش به اینترنت می‌شود

محمد وحدتی از دیگر نمایندگان مجلس دهم با اشاره به این‌که  بهبود بخشیدن به کیفیت برنامه‌های صداوسیما، ایجاد شبکه‌های شاد و واگذاری آنها به بخش خصوصی ازجمله راهکار‌های مقابله با ماهواره است، خاطرنشان کرد: “صداوسیما موظف به ایجاد برنامه‌های نشاط‌آور مانند خندوانه یا برنامه‌هایی با مجریان یا هنرمندان محبوب است که خانواده‌ها را هنگام اوقات فراغت درگیر کند، در این صورت است که خودبه‌خود سبب حذف ماهواره‌ها از میان خانه‌ها خواهد شد”.

وی در ادامه با بیان این‌که استفاده از چنین راهکارهایی نوعی مبارزه با ماهواره محسوب می‌شود، توضیح داد: “اگر بخواهیم بدون هیچ اقدامی ممنوعیت برای ماهواره‌ها ایجاد کنیم، مخاطبان برنامه‌های ماهواره‌ای به اینترنت مراجعه می‌کنند، در این صورت  شاید بتوان برای ماهواره ممنوعیت ایجاد کرد ولی نمی‌توان اینترنت را از دسترس خارج کرد. به همین جهت بهتر است به تولید برنامه‌های باکیفیت و نشاط‌آور اقدام کنیم تا اوقات فراغت مردم به وسیله برنامه‌هایی که تولیدی هستند، پر شود. تنها راه ما کیفیت بخشیدن به برنامه‌های تلویزیونی است. برنامه‌های شاد و مفرح برای تمامی سنین موجباب  جذب مخاطب را فراهم می‌کنند، زیرا مخاطبان تلویزیون عامه مردم هستند و نیاز به برنامه‌های سرگرمی و شاد دارند. در خاتمه یادآور می‌شود آزادسازی ماهواره‌ها هم شیوه درستی نیست، زیرا عده‌ای افراد سودجو از این موقعیت استفاده خواهند کرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید