خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۴/۰۱ ساعت ۱۴:۳۵:۳۷

    خانه  > سایر گروهها  >  وجود ۳۵ هزار بی سواد در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله استان کرمانشاه

وجود ۳۵ هزار بی سواد در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله استان کرمانشاه

خبرگزاری هرانا ـ معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از وجود ۳۵ هزار بی سواد در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، محمدرضا بسامی پیش از ظهر امروز سه شنبه در نشستی خبری به بیان اقدامات صورت گرفته در حوزه سواد آموزی استان کرمانشاه طی سال گذشته پرداخت و گفت: “سال ۹۴ از دیدگاه ارزیابی کنندگان و متخصصان، سالی درخشان برای سوادآموزی استان کرمانشاه بود و در این سال برای اولین بار از ابتدای راه اندازی نهضت سوادآموزی تاکنون جزء ۱۰ استان برتر در زمینه فعالیت های سوادآموزی قرار گرفتیم”.

وی افزود: “این موفقیت نشان دهنده مصمم بودن استاندار و همه مسئولین و روسای داخلی و مسئولین شهرستانها در حوزه سوادآموزی و همچنین تلاش مردم است که نقش اساسی در این خصوص داشتند”.

بسامی خاطر نشان کرد: “سهیمه سواد آموزی استان در سال گذشته ۱۸ هزار نفر بود که از این تعداد ۱۷ هزار و ۳۳۳ نفر تحت پوشش قرار گرفتند وچیزی حدود ۹۶ درصد این آمار محقق شد که از بعد اقتصادی بیش از ۱۸۰۰ نفر از طریق دستگاه های مشارکت پذیر مشغول کار شدند”.

وی گفت: “اگر از بعد اقتصادی نگاه کنیم درسال بیش از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار ملی جذب می کنیم که برای استان بسیار مهم است، چرا که اعتبارات سوادآموزی از اعتبارات ملی است”.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: “هر سال برای ایجاد انگیزه بین سوادآموزان مبلغی را تعیین می کنند که به آموزش دهنده تحویل دهند که در شیوه خودآموز مبلغ به خود شخص پرداخت می شود”.

بسامی گفت: “فرد بیسواد برابر ضوابط سازمان نهضت سواد آموزی در یکی از دوره های سواد آموزی که شامل سه دوره است ثبت نام می کند، دوره اول که سواد آموزی نام دارد و شخص هیچ سوادی ندارد و دوره دوم دوره تحکیم است که افراد تا حدودی سواد دارند و برای آنها یادآوری می شود”.

وی ادامه داد: “سومین و مهمترین دوره نیز دوره انتقال است، به این صورت که دوره بلند تری است و هزینه بیشتری برای این دوره در نظر گرفته می شود و افراد سواد آموز از دوره ابتدایی به راهنمایی انتقال می یابند”.

بسامی خاطر نشان کرد: “در سال گذشته دوره تحکیم و انتقال را به صورت ۱۰۰ درصد تحت پوشش قرار دادیم و امسال حجمی را که برای ما در نظر گرفتند ۱۶ درصد کمتر از سال گذشته است و ۱۵ هزار نفر را باید آموزش دهیم که در هر مقطع هزار نفر کمتر از سال گذشته است”.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: “برای سال ۹۵ نیز سهمیه سواد آموزی استان کرمانشاه ۱۵ هزار نفر است که تا کنون ۱۴۰۴ نفر معادل ۹ و نیم درصد تحت پوشش قرار داده شده اند و پیش بینی می شود تا پایان مهر به هدف ۱۵ هزار نفر برسیم”.

بسامی تعداد افراد بیسواد در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در استان کرمانشاه را ۳۵ هزار نفر عنوان کرد.

وی تصریح کرد: “در بحث ریشه کن کردن بیسوادی اگر مسئولین فرهنگی با جدیت بیشتری وارد عمل شوند و به آموزش و پرورش کمک کنند قطع به یقین در طول ۴ تا ۵ سال معضل بیسوادی در استان رفع خواهد شد”.

بسامی همچنین به محدودیت های در نظر گرفته شده برای بیسوادان اشاره کرد و گفت: “بخشی از محدودیتها بین کمیسیون دولت و مجلس بررسی و تصمیم گرفته شد فعلا محدودیتها در حدی باشد که فرد متضرر نشود، اما این محدودیت ها به بیسوادان گوشزد خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید