خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۲۹ ساعت ۱۱:۵۷:۰۹

    خانه  > اعدام  >  مجلس پیگیر اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر

مجلس پیگیر اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر

خبرگزاری هرانا ـ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر، گفت که با اعدام تنها یک نفر از صحنه روزگار حذف نمی‌شود بلکه خانواده وی نیز دچار فقر و گرفتاری می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، محمدجواد فتحی درخصوص اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با موادمخدر، گفت: “در مورد جرایم مواد مخدر جز در مواردی که مصداق محاربه باشد، مجازات اعدام باید از قانون مبارزه با مواد مخدر حذف شود”.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: “با اصلاح مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر، باید جهت پیشگیری از ارتکاب به جرایم مرتبط با مواد مخدر گام‌های بزرگی برداشته شود، در حقیقت با اعدام تنها یک نفر از صحنه روزگار حذف نمی‌شود بلکه خانواده وی نیز دچار فقر و فلاکت و گرفتاری می‌شوند”.

وی با بیان اینکه در سیاست جنایی اسلام مجازات اعدام روش مقبولی نیست، گفت: “مجلس دهم طرح اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با موادمخدر مطرح شده در مجلس نهم را پیگیری و دنبال خواهد کرد، این طرح در بهبود وضعیت زندگی خانواده معدومین تاثیر بسیاری خواهد داشت”.

فتحی در توضیح انواع مجازات‌های سیاست کیفری اسلامی، گفت: “بعد سیاست کیفری اسلامی دارای خصوصیاتی است؛ مجازات‌ها‌ یا عین عمل مجرمانه است که قصاص نام دارند یا تکرار عمل مجرمانه نیست که از قبل در نزد شارع مشخص شده و “حدود” نام دارد، البته برخی موارد نیز مشخص نشده که “تعزیرات” نامیده می شود، مجازات تکرار عمل غیرمجرمانه مالی یا غیر مالی است که بعد مالی آن دیات و غیر مالی حدود است”.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: “دیات و حدود مربوط به همه زمان‌ها و مکان‌هاست و در واقع مربوط به همه عصرها و نسل‌ها است، در این موارد با ارزش‌هایی مقابله می‌شود که شارع مقدس تنها راه مقابله با ناهنجاری ها را مجازات قصاص، حدود و دیات قرار داده البته تعداد آنها نیز انگشت شمار است”.

وی ادامه داد: “شارع مقدس در تعزیرات هم دو خصوصیت را مطرح کرده، بدین صورت که مجازات تعزیری از حد کمتر باشد و ثانیا قاضی به استناد شخصیت ارتکاب به جرم مجازاتی را تعیین کند که مجرم را اصلاح کرده و جنبه بازدارندگی داشته باشد اما در میان مجازات تعزیری اعدام وجود ندارد”.

فتحی با بیان اینکه در حدود، مجازات اعدام نادر است، گفت: “برخی فقها معتقد هستند که اگر حدی جاری شود و پس از آن مجرم مجددا مرتکب به جرم شود، برای بار سوم یا چهارم مجازات اعدام باید در نظر گرفته شود، در حقیقت شارع مقدس به دنبال کشتن آدمها نیست، در قصاص هم که به اولیای دم اختیار قصاص داده شده، شارع مقدس خطابش به اولیای دم این است که قاتل برادر شماست و بهتر است از آن بگذرید”.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: “شارع مقدس متخلف را انسان مجرمی می‌داند که از جاده منحرف شده و باید او را وارد مسیر کرد، اما اعدام اجازه اصلاح مسیر را نمی‌دهد و بهتر است در قانون مبارزه با مواد مخدر اصلاح شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید