خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  رشد بیکاری در چهارمحال و بختیاری و شرق مازندران

رشد بیکاری در چهارمحال و بختیاری و شرق مازندران

خبرگزاری هرانا ـ نماینده شرق مازندران در مجلس و همچنین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری رو جاری با اشاره به رشد بیکاری در این دو استان و برشمردن دلایل آن از جمله عدم رعایت عدالت و عدم رعایت شاخص های لازم برای تصمیم گیری های ۵ ساله از مسئولین ذیربط انتقاد کرده و خواستار رسیدگی به این معزل اجتماعی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، دلیل اصلی بیکاری در منطقه به دلیل عدم رعایت عدالت و عدم رعایت شاخص های لازم برای تصمیم گیری های ۵ ساله و همچنین توسعه نیافتگی در زمینه کشاورزی، صنعت، گردشگری، تجارت وبازرگانی، آب، انرژی وحمل ونقل می باشد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور مجلس با اشاره به ظرفیت ها وامکانات منطقه شرق مازندران گفت: “متاسفانه این منطقه دارای چالش ها و مشکلات مهمی است که نیازمند پیگیری جدی مسئولین در رفع مشکلات وچالش های پیش رو می باشد”.

وی با اشاره به وجود ۱۵ هزار بیکار درشرق مازندران بیان داشت: “دلیل اصلی بیکاری در منطقه به دلیل عدم رعایت عدالت و عدم رعایت شاخص های لازم برای تصمیم گیری های ۵ ساله  و همچنین توسعه نیافتگی در زمینه کشاورزی، صنعت، گردشگری، تجارت وبازرگانی، آب، انرژی وحمل ونقل می باشد”.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس با اشاره به وجود بزرگترین نیروگاه حرارتی، بندر امیرآباد به  عنوان سومین بندر کشور، حوزه  اکتشافات شرکت نفت دریای خزر در این منطقه، ارقام بیکاری تاسف برانگیز است، در ادامه گفت: “بندر امیرآباد منطقه ویژه اقتصادی به دلیل ظرفیت و پتانسیل تجاری بین المللی باید به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود”.

شاعری بحران آب را از مشکلات مهم و عدیده شرق مازندران بیان وخطاب به مسئولین تصریح کرد: “سد گلورد بعد از ۲۰ سال باید آبگیری شده و وعده ها تحقق یابد که در این زمینه  وزارت نیرو نسبت به احداث و تکمیل کانال های آبیاری و زهکشی شبکه گلورد درسال جاری اقدامات جدی را به عمل آورد”.

نماینده مردم شرق مازندران مجلس با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی و رشد اقتصادی ابراز داشت: “دولت و مسئولین با هدف حمایت از تولید داخل وحمایت از کشاورزان برنج کار؛ از واردات برنج به داخل جلوگیری کنند”.

شاعری استقرار صنایع وابسته به کشاورزی را حمایت از کشاورز و تولید داخلی اعلام کرد و افزود: “خام فروشی محصولات کشاورزی ورونق نداشتن صنایع وابسته به کشاورزی موجب شد تا کشاورزان محصولات کشاورزی خود را به صورت خام و باقیمت بسیار ارزان به واسطه ها بفروشند”.

وی خاطرنشان کرد: “آنچه که امروز شاهد تغییر کاربری بی رویه اراضی کشاورزی هستیم، مقرون به صرف نبودن کشاورزی برای زمین داران و کشاورزان است”.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی  حفاظت از جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور از اولویتهای مهم منطقه برشمرد ویادآور شد: “به دلیل تخریب جنگل ها، مراتع وعدم اجرای طرح های آبخیزداری شاهد سیل های خانمان برانداز دربهشهر ونکا بوده و هستیم که توجه  ویژه منابع طبیعی به این موضوع را می طلبد”.

وی با اشاره به اهمیت دامداری و دامپروری در استان به ویژه در منطقه شرق مازندران، مقابله جدی با بیماری تب برفکی که اخیرا درمنطقه شیوع پیدا کرده ودام های زیادی تلف شدند، را خواستار شد.

شاعری سرمایه‌گذاری مرتبط با دامپروری و کشاورزی درمناطق محروم هزار جریب شرق مازندران با هدف اشتغال پایدار وجلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان را خواستار شدو تصریح نمود: “حدود ۷۰ درصد  مردم درشهر و ۳۰ درصد در روستا زندگی می کنند که در این زمینه با وجود وسعت جغرافیایی مناطق روستایی بیش از شهر ، می توان از این  ظرفیت  برای توسعه روستا استفاده کرد”.

بیست ونه هزار بیکار در مراکز کاریابی چهارمحال و بختیاری ثبت نام کردند

به گزارش مهر، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: “۲۹ هزار و ۸۲۰ بیکار و جوینده کار در مراکز کاریابی چهارمحال و بختیاری ثبت نام کردند”.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری، سید عباس جزایری با اشاره به اینکه ۲۹ هزار و ۸۲۰ بیکار و جوینده کار در مراکز کاریابی چهارمحال و بختیاری ثبت نام کردند، اظهار داشت: “از این تعداد هفت هزار و ۸۰۴ نفر زن و ۲۲ هزار و ۱۶ نفر مرد هستند”.

وی بیان کرد: “تعداد جویندگان کار دانشگاهی ثبت‌نام شده در مراکز کاریابی ۱۱ هزار و ۸۱۴ نفر است که از این تعداد چهار هزار و ۹۵۰ نفر زن و شش هزار و ۸۶۴ مرد هستند”.

جزایری افزود: “با عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش اشتغال می‌توان میزان بیکاری را به طور چشمگیری کاهش داد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید