خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ ساعت ۱۳:۱۸:۳۰

    خانه  > زنان  >  روند صعودی سقط جنین در ایران

روند صعودی سقط جنین در ایران

خبرگزاری هرانا ـ ایرانیانی که در سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ می زیستند سالانه با ۸۰ هزار سقط جنین مواجه بوده‌اند، این روزها اما باید با سقط جنین ۲۲۰ هزار نفری در سال روبه‌رو شویم که ظاهرا فقط ۸۰ هزار مورد آن به صورت قانونی اتفاق می‌افتد. این آمار نشان می‌دهد که رشد سقط جنین در ایران با سرعت بیشتری رو به افزایش است و این موضوع می‌تواند زنگ خطری مهم برای کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرآنلاین، سقط جنین در دنیا سابقه ای طولانی دارد. رده‌هایی از سقط جنین را می توان در ۲ هزار و ۷۰۰ سال قبل از میلادی در تمدن‌ چین، هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد در تمدن مصر باستان و ۲۰۰ سال قبل از میلاد در امپراطوری روم یافت. گرچه آماری از سقط جنین در دوران باستان وجود ندارد اما براساس آمارهای بهداشت جهانی هرسال حدود ۲۰۵ میلیون بارداری در دنیا اتفاق می‌افتد که بیش از یک سوم آنها ناخواسته هستند و حدود یک پنجم به سقط جنین عمدی ختم می‌شوند.

بیشتر سقط‌ها ناشی از بارداری‌های ناخواسته هستند و یک بارداری می‌تواند به طور خودخواسته به شیوه‌های گوناگون به سقط جنین بیانجامد.

در ایران گرچه سقط جنین امری مذموم و به مثابه قتل یک انسان است اما آمارهای اعلام شده از سوی مراجع قانونی نشان می‌دهد که هر ساله بالغ بر ۲۰۰ هزار سقط جنین در کشور به وقوع می پیوندد.

اولین آمارها از سقط جنین در سال ۱۳۷۷ از سوی وزارت بهداشت اعلام شد. چرا که این سال اولین سال پس از انقلاب اسلامی بود که اجازه سقط جنین به جهت کاهش تولد فرزندان تالاسمی ماژور در سال ۱۳۷۶ با فتوای مقام معظم رهبری صادر شد. براساس آمار وزارت بهداشت در این سال یعنی سال ۷۷، ۹۰ هزار سقط جنین انجام شده است که ۱۰ هزار مورد به صورت قانونی و ۸۰ هزار مورد آن غیرقانونی بوده است.

پس از آن در سال ۱۳۸۱ لیست موارد مجاز سقط جنین اعلام شد در حقیقت موارد جنینی فقط شامل موارد مغایر با حیات خارج رحمی بودند. در نهایت در سال ۱۳۸۴ ماده واحده سقط جنین به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در حال حاضر این قانون اجرا می‌شود. البته در این بین آنچه که به موضوع سقط جنین اهمیت می‌بخشد افزایش تقاضا برای سقط جنین و سقط های غیرقانونی در ایران است.

آمار سقط جنین در طول ۱۰ سال گذشته در ایران

آمار مراجعان سقط درمانی

سال

کل مراجعان

صدور مجوز

  تعداد موارد افزوده شده به نسبت سال گذشته

۱۳۸۵۲۹۲۹۱۲۲۲

آماری از سال ۸۴ در دست نیست

۱۳۸۶۳۴۶۷۲۱۵۶

۵۳۸

۱۳۸۷۳۲۶۸۲۳۶۵

۱۹۹

۱۳۸۸۳۴۸۰

موجود نیست

۲۱۲

۱۳۸۹۴۲۰۲

موجود نیست

۷۲۲

۱۳۹۰۴۹۶۱

موجود نیست

۷۵۹

۱۳۹۱۶۶۵۶۴۸۱۸

۱۶۹۵

۱۳۹۲۷۶۱۶۵۴۰۴

۹۶۰

۱۳۹۳۸۴۶۲۶۲۷۲

۸۴۶

۱۳۹۴۹۹۵۵۷۱۲۵

۱۴۹۳

سقط جنین در ایران یکی از چندین و چند آسیب اجتماعی است که به خاطر وقوع پنهانی آن آماری دقیقی در دست نیست. با وجود این براساس آماری که پزشکی قانونی از تعداد مراجعان در اختیار خبرآنلاین قرار داده است نشان می دهد که آمار مراجعان برای سقط جنین به مراکز پزشکی در طول ۱۰ سال گذشته رشد صعودی داشته و از ۲ هزار و ۹۲۹ مورد در سال ۸۵ به ۹ هزار و ۹۵۵ مورد در سال ۹۴ رسیده است.

در رابطه با تعداد مجوزهای صادر شده برای سقط جنین در سال های دولت محمود احمدی نژاد یعنی از سال ۸۵ تا ۹۰ آماری در دست نیست و تنها آماری که از تعداد مجوز سقط درمانی در سال های ۸۵، ۸۶ و ۸۷ بدست آمده مربوط به گفته‌ های مسئولان وقت سازمان پزشکی قانونی است.

براساس آماری که سازمان پزشکی قانونی از سقط جنین در طول ۱۰ سال گذشته در کشور به خبرآنلاین داده است، ۲ هزار و ۹۲۹ نفر برای سقط جنین به مراکز پزشکی مراجعه کرده اند. گرچه پزشکی قانونی آماری از تعداد مجوزهای صادر شده در این سال را در دست ندارد اما به استناد گفته‌های دکتر محمدحسن عابدی، معاون امور پزشکی و بالینی وقت سازمان پزشکی قانونی کشور می‌توان گفت در سال ۸۵، هزار و ۲۲۲ مجوز سقط جنین از سوی پزشکی قانونی صادر شده است.

همچنین براساس این آمار ۳ هزار و ۴۶۷ نفر در سال ۸۶ برای سقط جنین به مراکز پزشکی مراجعه کرده اند که بر طبق گفته‌های احمد شجاعی، رئیس وقت سازمان پزشکی قانونی در سال ۸۶ برای ۲هزار و ۱۵۶ مورد سقط جنین مجوز صادر شده است.

مراجعه برای سقط جنین در سال ۸۷، ۳ هزار و ۲۶۸ مورد بوده است که براساس گفته های آمنه بیک‌محمدی، سرپرست اداره پزشکی قانونی منطقه مرکز تهران برای ۲ هزار و ۳۶۵ در سال ۸۷ در کل کشور مجوز سقط صادر شده است.

آمار مراجعه برای سقط جنین در سال ۸۸ برابر با ۳ هزار و ۴۸۰ مورد است. در این سال آماری از تعداد مجوزهای صادر شده برای سقط جنین در دست نیست.

براساس آمار پزشکی قانونی کشور از معاینات سقط درمانی در سال ۸۹ می توان گفت که ۴ هزار و ۲۰۲ نفر برای دریافت مجوز سقط جنین به مراکز پزشکی مراجعه کرده اند که براساس گفته های جواد یاوری، معاون دادستان عمومی و انقلاب قزوین تنها یک هزار و ۶۱ مورد سقط جنین قانونی در سه ماهه نخست سال ۸۹ به وقوع صادر شده است.

براساس آمار پزشکی قانونی تعداد مراجعه برای سقط جنین به مراکز پرشکی برابر با ۴هزار و ۹۶۱ مورد بوده است. به گفته محمداسماعیل مطلق، مدیرکل وقت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، ۱۷ درصد از بارداری ها در کشور در سال ۹۰ ناخواسته بوده و همین باعث مراجعه زوج ها برای سقط جنین شده است.

براساس آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی تعداد کل مراجعان برای سقط درمانی ۶ هزار و ۶۵۶ مورد بوده که از این تعداد ۴هزار و ۸۱۸ مورد آن مجوز سقط درمانی را دریافت کرده اند. همچنین ۷ هزار و ۶۱۶ مورد در سال ۹۲ برای دریافت مجوز سقط جنین به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که از این تعداد ۵ هزار و ۴۰۴ مورد واجب شرایط دریافت مجوز برای سقط جنین بوده اند.

در سال ۹۳ تعداد ۸ میلیون و ۴۶۲ مورد برای دریافت مجوز سقط به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که از این تعداد ۶ هزار و ۲۷۲ مورد آن مجوز دریافت کرده اند. بر طبق آمار پزشکی قانونی تعداد کل مراجعان به مراکز درمانی برای سقط جنین ۹هزار و ۹۵۵ مورد بوده که از این تعداد ۷ هزار و ۱۲۵ مورد آن مجوز دریافت کرده اند.

محمد اسلامی، رئیس اداره باروری وزارت بهداشت در نشست بررسی سیاست‌های جمعیتی در وزارت بهداشت همین چند هفته گذشته با اشاره به آمار مجوز سقط جنین اعلام کرد: در مطالعه‌ای در سال ۹۴ مشخص شد ۸۰ هزار مورد از سقط های جنین به صورت عمدی بوده است. این در حالی است که براساس گفته های سالاری، رئیس اداره ارزیابی و عملکرد رسیدگی به شکایات در پزشکی قانونی در سال ۹۵، هزار و ۹۵۰ پرونده در رابطه با سقط جنین در پزشکی قانونی استان تهران پذیرش شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن با ۱۴.۵ درصد افزایش روبرو بوده است.

به گفته او از تعداد کل پرونده‌های پذیرش‌شده، ۱۰۴۵ مورد آنها منجر به صدور گواهی شد و به ۸۹۳ مورد سقط مجوزی داده نشده که به طورکلی می‌توان گفت که برای ۵۳.۵ درصد از پرونده‌ها مجوز سقط ارائه شده است.

افزایش رشد مراجعه به مراکز پزشکی برای سقط جنین

تعداد کل مراجعه کنندگان به مراکز سقط جنین از سال ۸۵ تا سال ۹۴ برابر با ۵۴ هزار و ۹۹۶ مورد بوده است. براساس آمار بدست آمده، تعداد مراجعان سقط درمانی هر سال نسبت به سال قبل رشد داشته است. تعداد کل مراجعان در سال ۸۶ نسبت به سال گذشته آن ۵۳۸ مورد، سال ۸۷ نسبت به سال گذشته اش ۱۹۹ مورد، سال ۸۸ نسبت به سال گذشته ۲۱۲ مورد، سال ۸۹ نسبت به سال گذشته ۷۲۲ مورد، سال ۹۰ نسبت به سال گذشته ۷۵۹ مورد، سال ۹۱ نسبت به سال گذشته ۱۶۹۵ مورد، سال ۹۲ نسبت به سال گذشته ۹۶۰ مورد ، سال ۹۳ نسبت به سال گذشته ۸۴۶ مورد، سال ۹۴ نسبت به سال گذشته ۱۴۹۳ مورد افزایش داشته است.

هر چند مراجعه برای سقط درمانی ‌می تواند دلایل متعددی داشته باشد اما آنچه آمار نشان می‌دهد این است که سقط جنین به دلایل پزشکی در طول ۱۰ سال گذشته در کشور رشد داشته است و این می تواند زنگ خطری برای جامعه پزشکی در کشور باشد.

براساس آمار تعداد مجوزهای صادر شده برای سقط درمانی در سال ۹۲ نسبت به سال گذشته اش ۵۸۶ مورد و سال ۹۳ نسبت به سال قبل ۸۶۸ مورد، سال ۹۴ نسبت به سال گذشته ۸۵۳ افزایش داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید