خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵, 22nd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ ساعت ۲:۴۱:۲۵

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  سه تجمع و تحصن امروز برگزار شد

سه تجمع و تحصن امروز برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی، کارگران شرکت زراعی دشت‌ناز و جمعی از مردم شهرستان پارسیان در چارچوب مطالبات خود به تجمع، اعتصاب و پیگیری اعتراضی دست زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در ادامه اعتراض‌های روزهای اخیر کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی به واگذاری مالکیت زمین‌های کوی سازمانی کارگران این مجتمع معدنی، صبح امروز نیز تجمعی در مقابل دفتر اداری معدن البرز شرقی برپا شد.

تعدادی از کارگران این واحد معدنی با اعلام این خبر گفتند: “در این اجتماع صنفی که ساعتی قبل با وعده رسیدگی کارفرما خاتمه یافت، موضوع پرداخت نشدن معوقات مزدی نیز در کنار اعتراض به واگذاری مالکیت زمین کوی سازمانی کارگران مطرح شد”.

در عین حال منابع با یادآوری اینکه در جریان اجتماع دو روز گذشته آنها سه نفر از کارگران توسط عوامل انتظامی بازداشت شده بودند، افزودند: “هر سه فرد یاد شده ساعت ۱۴ و ۳۰دقیقه روز گذشته با قرار وثیقه آزاد شدند”.

در خصوص طلب مزدی این کارگران نیر گفته می شود: “معدن زغال سنگ البرز شرقی نزدیک به ۱۴۰۰ کارگر دارد و از قرار معلوم هرکدام از آنها معادل دو ماه مزد و حق عیدی پرداخت نشده طلبکارند”.

جدا از این مسئله، نتیجه جدی‌تر شدن موضوع واگذاری مالکیت زمینیکوی سازمانی کارگران این واحد معدنی به شهرداری شاهرود از دلایل شکل گیری این اجتماع صنفی بوده است.

از قرار معلوم زمینی که در آن کوی سازمانی کارگران معدن البرز شرقی واقع شده است نزدیک به ۴۲ هکتار وسعت دارد و به گفته کارگران حاضر در این اجتماع صنفی به غیر از خانه‌های سازمانی آنها تاسیسات رفاهی و خدماتی دیگری از جمله مدرسه، مسجد، فروشگاه، وزرشگاه، درمانگاه و دانشگاه در آن قرار دارد.

تجمع اعتراضی مردم پارسیان مقابل فرمانداری

به گزارش سایت محلی مُهرستان، شب گذشته جمع قابل توجهی از مردم شهرستان «پارسیان» در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و اعتراض خود را نسبت به ورود برخی از اعضای شورای تامین شهرستان «لامرد» در بخش «کوشکنار» نشان دادند.

پس از حضور برخی از اعضای شورای تامین شهرستان لامرد در روستای «اکبری» در بخش «کوشکنار»، مردم طی اقدامی خودجوش به حضور این افراد اعتراض کرده و پس از برخی درگیری ها با کادر اداری؛ آنان را از روستا خارج کردند.

پیش از این معاونت سیاسی امنیتی استانداری فارس، طی مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا گفته بود؛ مصوبه ی هیات وزیران مبنی بر اتصال فارس به خلیج فارس وارد مرحله ی اجرایی شده است و بر اساس این مصوبه، روستاهای تمبو شمالی، تمبو جنوبی، اکبری، فارسی و سروباش، از دهستان بهدشت بخش کوشکنار شهرستان پارسیان استان هرمزگان منتزع و به دهستان حومه ی بخش مرکزی شهرستان لامرد فارس الحاق می شود.

تحصن کارگران شرکت زراعی دشت‌ناز؛ عدم پرداخت حقوق و مزایای جمعی از کارگران

به گزارش فارس، جمعی از کارگران شرکت زراعی دشت‌ناز به‌دلیل عدم پرداخت حقوق و مزایای این شرکت از صبح امروز دست به اعتصاب زدند.

پیش از ظهر امروز بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران شرکت زراعی دشت‌ناز در پی اعتراض به شرایط کاری و قراردادی دست به اعتصاب زدند.

این اعتراضات در سال‌های گذشته نیز سابقه داشت اما توجه مناسب نشدن به خواسته‌های کارگران این شرکت موجب شد تا مشکلات آنان تا به امروز ادامه داشته باشد.

این کارگران در حالی دست به اعتصاب زده‌اند که نداشتن قرارداد، بیمه ناقص، بیکاری در روزهای بارانی و برخی دیگر از مشکلات در شرایط کاری دلیل صلی این اعتراض بوده است و آنان خواهان رسیدگی هر چه سریع‌تر مسؤولان شدند.

کارگران شرکت زراعی دشت‌ناز از صبح امروز دست از کار کشیده و کارهای این شرکت عملاٌ متوقف شد، این تحصن تا ظهر امروز ادامه داشت تا اینکه رئیس اداره کار و نماینده استانداری در بین معترضان حاضر شده و خواستار بازگشت کارگران به کار شده‌اند.

نگرانی کارگران از اخراج دلیل این تحصن است، زیرا هیچ قراردادی ندارند و این در حالی است که برخی تا ۱۵ سال سابقه کاری دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید