خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۲۵ ساعت ۱۴:۳۱:۵۱

    خانه  > زندانیان  >  تعداد زندانیان در زندان‌های اردبیل چهار برابر ظرفیت است

تعداد زندانیان در زندان‌های اردبیل چهار برابر ظرفیت است

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل زندان‌های استان اردبیل گفت که تعداد زندانیان در زندان‌های استان چهار برابر ظرفیت مقرر و تعریف شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، مراد فتحی تصریح کرد: “بیشترین دلایل ورود زندانیان به زندان های اردبیل به مشکلات اقتصادی، فرهنگی و معیشتی بر می گردد”.

وی تاکید کرد: “بررسی‌ها نشان می‌دهد جرایم محکومیت‌های مالی ۲۷ درصد با افزایش همراه است و هم اینک ۴۶۷ زندانی جرایم غیر عمد در زندان‌های استان شناسایی شده‌اند”.

وی افزود: “علاوه بر این در مجموع کل زندانیان بیشترین جمعیت کیفری زندان‌ها مواد مخدر است و در بند زنان نیز مواد مخدر بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است”.

مدیرکل زندان‌های استان با تأکید به اینکه در بند زنان بعد از مواد مخدر، جرایم منافی عفت، ضرب‌وجرح و قتل قرار دارد، ادامه داد: “آمار زندانیان زن با افزایش همراه نیست و هم اینک در دو زندان اردبیل و مشگین شهر بند مختص زنان ساماندهی شده است”.

فتحی به ضرورت افزایش تعداد زندان‌ها اشاره کرد و گفت: “در حال حاضر بیش از چهار برابر ظرفیت زندان‌ها، زندانی داریم و نزدیک به سه هزار نفر زندانی در زندان‌های استان محکوم به حبس هستند”.

وی در خصوص پروژه‌های احداث زندان جدید به اجرای دو پروژه در خلخال و گرمی اشاره کرد و گفت: “به دلیل نبود زندان مناسب در خلخال که بتواند امکانات جانبی از جمله کلاس‌های فرهنگی و … داشته باشد زندانیان خلخالی به شهرهای دیگر انتقال می‌یابند”.

مدیرکل زندان‌های استان افزود: “این موضوع موجب شده است رفت‌وآمد خانواده زندانیان با مشکل مواجه شود و برای رفع آن ساخت زندان در خلخال در مراحل پایانی و بهره‌برداری است”.

به گفته فتحی زندان گرمی نیز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورتی که اعتبار لازم برای تکمیل تخصیص یابد می‌تواند در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی کاهش جمعیت کیفری را از اهداف امور زندان‌های استان دانست و افزود: “به ویژه در خصوص زندانیان جرایم غیر عمد لازم است فرهنگ صلح و سازش نهادینه شود تا زمینه کاهش زندانیان را فراهم سازد”.

مدیرکل زندان‌های استان میانگین هزینه روزانه نگه‌داری هر زندانی را ۵۰۰ هزار ریال عنوان و اضافه کرد: “سالانه نزدیک به ۱۴۰ میلیارد ریال برای نگه‌داری زندانیان هزینه می‌شود”.

فتحی در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت نگه‌داری مجزای زندانیان جرایم غیر عمد از زندانیان جرایم عمد تصریح کرد: “در حال حاضر بند نگه‌داری این دو گروه مجزا است”.

وی متذکر شد: “بر اساس مصوبه قانونی جدید اعلام شده زندانیان غیر عمد به مراکز کیفری معرفی نشوند که هنوز برای اجرا ابلاغ نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید