خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پنج فعال فیسبوکی از زندان اوین آزاد شدند

پنج فعال فیسبوکی از زندان اوین آزاد شدند

خبرگزاری هرانا ـ فریبرز کاردار، مسعود قاسم خانی، مسعود طالبی، امیر گلستانی و امین اکرمی پور، زندانیان موسوم به “فعالان فیسبوکی” با اعمال آزادی مشروط دقایقی قبل از زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با اعطای آزادی مشروط دستکم پنج زندانی محبوس در زندان اوین به نامهای فریبرز کاردار، مسعود قاسم خانی، مسعود طالبی، امیر گلستانی و امین اکرمی پور امشب از این زندان آزاد شدند.

علیرغم آزادی مشروط این افراد همچنان با ۵ سال حبس تعلیقی و ممنوع الخروجی در مدت مورد اشاره مواجه هستند. آنها باید هر ماه یکبار خود را به مراکز تعیین شده انتظامی یا امنیتی تا پایان دوره ۵ ساله معرفی کنند.

این فعالان فیسبوکی در پرونده ای که دارای ۸ متهم است به دلیل فعالیت در فیسبوک و اتهاماتی که بعضا توهین به مقامات یا مقدسات ارزیابی شد بازداشت شدند.

پرونده این این افراد برای بازپرسی به شعبه شش دادسرای «شهید مقدسی» اوین و بازپرس ناصری و سپس برای دادرسی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع شد.

قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، اوایل خرداد ۱۳۹۳، این افراد را با اتهاماتی که در بالا آمد مجموعا به ۱۲۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

روز یک‌شنبه ۶ مهرماه جلسه تجدیدنظر محکومیت ۸ فعال فیسبوکی که مجموعا به ۱۲۸ سال زندان محکوم شده‌اند در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان به ریاست قاضی عرب برگزار شد. اعلام نتیجه این جلسه دادگاه به آینده موکول شده.

گفتنی است بر اساس احکام صادره از سوی دادگاه بدوی (شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران) امین اکرمی‌پور (بازداشت ۹۲/۹/۹) محکوم به ۱۳ سال و یک روز حبس تعزیری، امیر گلستانی (بازداشت ۹۲/۵/۲۹) محکوم به ۲۰ سال و یک روز، مسعود قاسم خانی (بازداشت ۹۲/۸/۱۰) محکوم به ۱۹ سال و نود و یک روز حبس تعزیری، سید مسعود طالبی محکوم به ۱۵ سال و یک روز حبس تعزیری، فریبرز کاردار فر محکوم به ۱۸ سال و نود و یک روز حبس تعزیری، مهدی ری شهری (بازداشت ۹۲/۹/۲) محکوم به ۱۱ سال حبس تعزیری، رویا صابری (بازداشت ۹۲/۸/۱۰) محکوم به ۲۰ سال و یک روز حبس تعزیری، نغمه شاهسوندی شیرازی (به قید وثیقه تا کنون آزاد بوده) محکوم به ۷ سال و نود و یک روز حبس تعزیری شدند.

با اعمال آزادی مشروط این افراد تا مدتی مخالفت می شد تا اینکه امشب با اعمال آزادی مشروط بعد از تحمل حدود سه سال حبس پنج تن از آنان به نامهای فریبرز کاردار، مسعود قاسم خانی، مسعود طالبی، امیر گلستانی و امین اکرمی پور از این زندان آزاد شد.

از محکومیت امیر گلستانی ۱۲ماه، فریبرز کاردار ۸ ماه و مسعود قاسم خانی ۱۰ ماه، مسعود طالبی و امین اکرمی پور هر کدام ۴ سال باقی مانده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید