خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵, 23rd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ساعت ۲۰:۳۲:۱۱

    خانه  > کودکان  >  آمار کودکان بدون شناسنامه کرمان نگران کننده است

آمار کودکان بدون شناسنامه کرمان نگران کننده است

خبرگزاری هرانا ـ معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اشاره به حضور ۲۰۰ کودک بدون شناسنامه در کرمان گفت که این آمار نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، محمدعلی سلیمانی تاکید کرد: “نیروی انتظامی باید در زمینه شناسایی موارد کودک‌آزاری به بهزیستی کمک کند، زیرا کودک‌آزاری جرم است و کشف جرم نیز از وظایف نیروی انتظامی به‌شمار می‌رود”.

معاون دادستان کرمان با یادآوری ثبت احوال کودکان بی‌سرپرست ابراز کرد: “قانونگذار دست ما را باز گذاشته است تا در زمینه ثبت احوال این کودکان اقدام کنیم”.

سلیمانی افزود: “آمار نگران‌کننده‌ای از کودکان بدون شناسنامه داریم و در سال گذشته ۲۰۰ کودک بدون شناسنامه در استان کرمان داشتیم”.

وی بیان کرد: “حمایت مادی و معنوی از ایتام در قانون اساسی جمهوری اسلامی دیده شده و موضوع ایتام متوجه شخص ولی‌فقیه است و این وظیفه را به بهزیستی سپرده‌اند”.

معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان ادامه داد: “سال‌ها در بحث کودکان بدسرپرست درگیر مسائل اولیه بودیم و بحث‌هایی در زمینه فرزندخواندگی، تعریف بدسرپرست و قبولاندن مسئله ولایت قهری داشتیم، اما در قانون جدید رسما بدسرپرستی را وارد قانون کرده‌اند و امکان سرپرستی را برای زنان بدون شوهر فراهم شده و تشویق خانواده‌ها برای فرزندخواندگی صورت گرفته است”.

سلیمانی با بیان اینکه نگرانی‌های جدی در زمینه کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست وجود دارد، تصریح کرد: “ماموریت‌های سازمان بهزیستی روز به روز به علت تحولات اجتماعی و فرهنگی بیشتر می‌شود، اما قوانین هم‌پای تحولات پیش نمی‌رود و حمایت‌ها از بهزیستی کافی نیست”.

سلیمانی افزود: “باید از ظرفیت‌های مردمی برای پیشبرد اهداف سازمان بهزیستی استفاده کنیم”.

وی گفت: “بهزیستی به قدرت اجرایی با عقبه قهریه نیاز دارد و یکی از رسالت‌های بهزیستی شناسایی کودکان بی‌سرپرست است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید