خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اکبر امینی از زندان اوین به مرخصی آمد

اکبر امینی از زندان اوین به مرخصی آمد

خبرگزاری هرانا – روز جاری اکبر امینی ارمکی زندانی سیاسی زندان اوین به مرخصی آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز اکبر امینی برمکی فعال سیاسی و زندانی بند ۳۵۰ زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

اکبر امینی ارمکی برای نخستین بار پس از اقدام اعتراضی نمادین خود نسبت به بازداشت‌ها و برخوردهای صورت گرفته با معترضین پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و برافراشتن پرچم‌های سبز بالای جرثقیل ساختمانی، مقابل دادگاه انقلاب اسلامی تهران از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و ماه‌ها در سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین به منظور اعتراف برای عدم تعادل روانی تحت شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفت.

این زندانی سیاسی در تیر ماه سال ۱۳۸۹ و از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی و به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و شرکت در تجمعات غیر قانونی به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ با عنوان بازداشت پیشگیرانه بازداشت و بیش از صد روز انفرادی و بازجویی‌های تحت فشار را تجربه کرد و مجددا از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهامات اجماع و تبانی علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۵ سال حبس تعزیری و نیز ۵ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها محکوم شد.

اکبر امینی هم‌چنین از مصدومان حادثه‌ی حمله به بند ۳۵ اوین موسوم به “پنج شنبه سیاه” در ۲۷ فروردین ماه سال ۹۲ بود که آن روز ماموران گارد ضد شورش زندان اوین ضمن حمله به این بند اقدام به ضرب و شتم گسترده‌ی زندانیان که منجر به مصدومیت تعداد زیادی از زندانیان و هم‌چنین انتقال گسترده‌ی آن‌ها به سلولهای انفرادی شد، کردند.

در پی این حادثه تعداد بسیار زیادی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ از جمله اکبر امینی، محمد صدیق کبودوند، جواد فولادوند، سمکو خلقتی، فرشید فتحی، سهیل بابادی و مسعود عرب چوبدار دچار آسیب دیدگی‌های جدی شدند.

اکبر امینی برای سومین مرتبه در دی ماه سال ۹۳ از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

این در حالی است که وی طی سال‌های ۸۸ و ۸۹ نیز بیش از یک‌سال را در بازداشت موقت و حبس گذرانده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید