خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۱۰ ساعت ۱۲:۴۱:۰۸

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بیش از ۳ هزار فرد مبتلا به ایدز در کرمانشاه شناسایی شده اند

بیش از ۳ هزار فرد مبتلا به ایدز در کرمانشاه شناسایی شده اند

خبرگزاری هرانا ـ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت که در استان کرمانشاه ۳ هزار ۵۵۹ نفر مبتلا هستند که ۱۰ درصد خانم ها و ۹۰ درصد آقایان هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، ابراهیم شکیبا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نشست خبری اظهار داشت: “در کشور ۳۰ هزار و ۱۸۳ نفر مبتلا به اچ.آی.وی هستند که در این تعداد ۱۵ درصد را خانم ها و ۸۵ درصد را آقایان تشکیل می دهد”.

وی به تعداد افراد مبتلای شناسایی شده اشاره کرد و گفت: “در استان کرمانشاه ۳ هزار ۵۵۹ نفر مبتلا هستند که ۱۰ درصد خانم ها و ۹۰ درصد آقایان هستند”.

شکیبا با اشاره به مرگ و میر افراد مبتلا گفت: “در کشور ۷۶ درصد از افراد مبتلایی که شناسایی شده اند زنده هستند و ۲۴ درصد فوت شده اند. در استان کرمانشاه ۶۶ درصد زنده و مابقی فوت شده اند”.

شکیبا گفت: “مواردی که احتمال آلودگی هست و هنوز شناسایی نشده اند ۷۵ هزار تا ۱۱۰ هزار نفر تخمین زده می شود”.

کرمانشاه رتبه اول شناسایی را دارد

وی از احتمال وجود ۱۰ هزار نفر مبتلای به اچ.آی.وی در استان خبر داد و گفت: “در بحث شناسایی استان ما رتبه اول را در کشور دارد البته بالاترین میزان آلودگی هم در کشور مربوط به استان ماست.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: در گزارش موارد ثبت شده عفونت اچ.آی.وی بر اساس مستندات، در کرمانشاه با ۱۸۴ در هزار، بالاترین رقم را در کشور به ثبت رسانده ایم که این حائز اهمیت است”.

وی با بیان اینکه ۱۱ و نیم تا دوازده درصد مبتلایان به اچ.آی.وی متعلق به استان کرمانشاه است، گفت: “آنهایی که در کشور تحت درمان هستند، ۱۵ درصد و در استان ما به ۱۸ درصد افزایش یافته است و با تلاش های مرکز بهداشت طی چند ماه گذشته از ۱۴ درصد به ۱۸ درصد رسیده که وزارت بهداشت و درمان کشور از استان ما تقدیر بعمل آورده است زیرا این ۴ درصد فعالیت چشم گیر است”.

وی به شیوه های انتقال ایدز اشاره و تصریح کرد: “نوع ابتلا متفاوت شده است. یک زمانی اعتیاد حرف اول را میزد اما الان روابط جنسی جای ابتلای تزریقی را گرفته است”.

شکیبا از افزایش آمار ابتلای زنان خبر داد و گفت: “جا دارد در این مورد پیگیری جدی در کل کشور صورت گرفته و بحث کاهش آسیب در دستور کار در کل کشور قرار بگیرد”.

سهم ۳۴ درصدی زنان در انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی

شکیبا افزود: در حوزه انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی در سال ۹۴،  ۳۴ درصد سهم زنان و ۶۶ درصد سهم مردان بوده است که در استان ما هم همین اندازه است و تفاوت زیادی ندارد.

وی به تاسیس مراکز مشاوره زنان در استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۲ مرکز مشاوره راه اندازی شده است. همچنین مرکز mmt و متادون زدایی برای خانم ها بر پا شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: “سازمانهای مختلف از جمله زندانها، بهزیستی، آموزش و پرورش، مبارزه با مواد مخدر باید با ما همکاری داشته اند که امید است این مشارکتها جهت جلوگیری از این بیماری بیشتر شود”.

وی عمده بیماران مبتلا را در سن ۲۱ تا ۳۵ سال اعلام کرد و گفت: “در بحث اعتیاد هم بحث انتقال از راه تزریق مطرح هست و هم اینکه فردی که شیشه مصرف می ند، مصرف کننده ها از خود بیخود شده و هر گونه رفتار پرخطری را از خود نشان می دهند که همین باعث اشاعه بیماری می شود”.

شکیبا خواستار همکاری رسانه ها شد و گفت: “رسانه ها در حوزه روشنگری در خصوص این بیماری که یک بیماری قابل درمان است و پیشگیری از این بیماری یعنی درمان، فعالیت کنند”.

وی از ارائه خدمات رایگان به مبتلایان به ایدز خبر داد و گفت: “خدماتی که به این افراد ارائه می شود کاملا رایگان است و هزینه ای بابت دارو پرداخت نمی کنند. پروسه درمانی آنها تا آخر عمر ادامه دارد و تحت مراقبت ویژه قرار می گیرند”.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین در خصوص آمار ابتلا در شهرستان های استان کرمانشاه گفت: “بیشترین آمار ابتلا در قصرشیرین و هرسین به لحاظ جمعیت و کم ترین در پاوه ثبت شده است اما در کل شهر کرمانشاه بیشترین مبتلا را دارد”.

وی به برنامه مبارزه با بیماری تا سال ۲۰۲۰  اشاره کرد و گفت: “بایستی ۹۰ درصد از بیماران شناسایی شده، ۹۰ درصد تحت درمان قرار بگیرد و ۹۰ درصد هم پایبند درمان کامل قرار بگیرند”.

وی همچنین گفت: “سال ۲۰۳۰ از طرف سازمان بهداشت جهانی، پایان همه گیری اچ.آی.وی است تا همه درمان شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید