خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سی درصد مدارس کرمانشاه نیاز به بازسازی یا مقاوم‌سازی دارند

سی درصد مدارس کرمانشاه نیاز به بازسازی یا مقاوم‌سازی دارند

خبرگزاری هرانا ـ مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان کرمانشاه گفت که ۳۰ درصد مدارس استان نیاز به تخریب و بازسازی و یا مقاوم‌سازی دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مرزبان نظری در جمع خبرنگاران تخریب و بازسازی و یا مقاوم‌سازی مدارس خطرآفرین و غیرایمن استان را نیازمند همت و مساعدت مسئولین کشوری و خیرین مدرسه ساز دانست و افزود: “بر اساس برنامه‌ریزی‌ صورت گرفته مدارس خطرآفرین با تعداد دانش‌آموزان بیشتر در اولویت برنامه‌های تخریب و بازسازی و یا مقاوم‌سازی هستند”.

نظری تعداد مدارس خطرآفرین موجود در کشور را نیز حدود ۳۰ درصد دانست و گفت: در این خصوص استان کرمانشاه با شاخص کشوری یکسان است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان کرمانشاه در ادامه تعداد کل پروژه‌های در دست اجرای استان را ۴۴ پروژه اعلام کرد و گفت: “این پروژه‌ها در قالب ۳۲۶ کلاس درس و با زیربنای ۶۰ هزار و ۵۲۵ مترمربع در دست ساخت هستند که میانگین پیشرفت فیزیکی آنها ۶۰ درصد است”.

نظری افزود: “۱۲ مورد از این پروژه‌ها در صورت تخصیص اعتبار تا مهر ماه امسال تکمیل و تحویل خواهند شد”.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر در شهرستان‌های جوانرود و سرپل‌ذهاب از نظر فضای آموزشی کمبود داریم، گفت: “هر کدام از این شهرستانها حداقل به ساخت ۱۵ کلاس درس جدید نیاز دارند که البته این کمبود فضای آموزشی در شهرستان جوانرود ملموس‌تر است”.

وی در ادامه تعداد مدارس کانکسی استان را ۳۶۰ مدرسه اعلام کرد و با بیان اینکه مدارس کانکسی تمامی امکانات مورد نیاز یک کلاس درس را دارند، گفت: “برای مدارسی که زیر ۲۰ نفر دانش‌آموز داشته باشند ساخت و ساز به صرفه نیست و تلاش می‌شود تا با استفاده از کانکس‌های مجهز نسبت به تامین فضای آموزشی اقدام شود”.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۰ کانکس درس را در استان جابجا کردیم، گفت: “این کانکس‌ها با توجه به نیاز از مناطق محروم و کم دانش‌آموز به نقاط مورد نیاز در سطح استان منتقل شدند”.

وی در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد سیستم‌های گرمایشی مدارس پرداخت و با اشاره به اجرای برنامه تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد از سال ۹۲ در استان گفت: “تاکنون ۵۴۰۰ کلاس درس استان در قالب ۶۴۰ مدرسه و در زیربنای ۲۸ هزار مترمربع مجهز به سیستم‌های گرمایشی استاندارد شده‌اند”.

نظری گفت: “در بحث تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد تاکنون ۲۱ میلیارد تومان هزینه شده است”.

نظری افزود: “در تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد در مدارس بالای دو کلاس درس که گازرسانی و آبرسانی انجام شده باشد نسبت به تجهیز با شوفاژ اقدام می‌شود، در غیراینصورت و در صورت عدم برخورداری از آب و گاز از بخاری‌های تابشی استفاده می‌شود”.

به گفته وی تاکنون ۱۱۰۰ کلاس درس استان به بخاری تابشی مجهز شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید