خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  اعلام رسمی وزارت ارشاد بر سانسور احتمالی فیلم “فروشنده” در اکران داخلی

اعلام رسمی وزارت ارشاد بر سانسور احتمالی فیلم “فروشنده” در اکران داخلی

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه «فیلم فروشنده یک فیلم ایرانی بوده که طبیعی است در داخل کشور هم اکران شود منتها شاید ملاحظاتی در اکران داخلی صورت بگیرد» سانسور احتمالی این فیلم در اکران داخلی را رسما اعلام کرد. وی همچنین با اذعان به عدم حمایت مالی از سینماگران، به صورت غیر مستقیم ادعای یک شرکت فیلمسازی قطری مبنی بر حمایت مالی ساخت این فیلم را تایید نمود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، حسین نوش‌آبادی (سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) درباره واکنش ارشاد به موفقیت فیلم ایرانی فروشنده در شصت و نهمین جشنواره کن گفت: “از حضور موفق فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های جهانی ازجمله جشنواره کن که در نوع خود جزو معتبرترین جشنواره‌های جهانی به‌شمار می‌آید، هم خوشحالیم و هم استقبال می‌کنیم. مایه مسرت است که فرهنگ و هنر ما به درجه‌ای از توانایی رسیده که قابلیت رقابت با سینماهای جهان را دارد. اینکه سینماگران و هنرمندان ما در مجامع بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند و با ارائه کارهای خوب جزو سینماگران تراز اول جهان شناخته می‌شود اما باید متذکر شویم که باید فیلم‌هایی به جشنواره‌های بین‌المللی بفرستیم که از نظر فرهنگی و ملی همخوانی با عرف جامعه را داشته باشد.”

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد با اذعان عدم حمایت مالی از سینماگران در پاسخ، درباره موضع وزارت ارشاد در قبال ادعای یک شرکت فیلمسازی قطری در مورد فیلم فروشنده و تاثیر شرکت مذکور در موفقیت فیلم گفت: “قطعا حالا که به جایی رسیده‌ایم که قدرت رقابت با سینماگران تراز اول جهانی را داریم باید برنامه‌های حمایتی از سینماگران حرفه‌ای و شناخته‌شده خود را پررنگ‌تر کنیم. ما این ظرفیت و قابلیت را داریم که فیلمسازان و هنرمندان ما در فضای جدید سینمای جهان نیز حضور داشته باشند و ما باید به رشد بخش بین‌الملل سینمای ایران کمک کنیم تا حضور ما از آنچه که هست؛ جدی‌تر شود. برای ما زیبنده نیست که یک کشور عربی که تولیدات فرهنگی هنری‌اش فاصله بسیاری با تولیدات ما دارد؛ بخواهد ادعای مالکیت تمام و کمال بر فیلم داشته باشد.”

نوش‌آبادی افزود: “فیلم فروشنده یک فیلم ایرانی بوده که طبیعی است در داخل کشور هم اکران شود منتها شاید ملاحظاتی در اکران داخلی صورت بگیرد. ما باید خودمان بخش بین‌الملل سینما را مدیریت کنیم تا سینماگران ما توانایی‌های خود را به‌طور تمام و کمال نشان دهد. حضور ما در جشنواره‌های بین‌المللی باید با برنامه‌ریزی باشد تا بهره‌برداری حداکثری از توانایی هنرمندانمان داشته باشیم. اگر می‌خواهیم با نام کشور ایران آثاری ارائه کنیم قطعا باید با برنامه‌ریزی کامل و دقیق کلیه حمایت‌های لازم را از آثار سینماگران حرفه‌ای انجام دهیم تا شرکت‌های غیرایرانی برای دست‌اندازی به آثار ما وسوسه نشوند و در سطح بین‌المللی تحقیر نشویم.”

سخنگوی وزارت ارشاد درباره محتوای فیلم فروشنده نیز اظهار داشت: “البته ما هنوز فیلم را ندیده‌ایم و براساس قسمت‌هایی از فیلم که در فضای مجازی منتشر شده و نقدها و گزارش‌هایی که خوانده‌ایم نظر می‌دهیم اما قطعا افتخار سینمای ایران در سطح جهانی مایه مسرت است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید