خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ ساعت ۱:۳۱:۵۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  شورای نگهبان طرح جرم سیاسی را تایید کرد

شورای نگهبان طرح جرم سیاسی را تایید کرد

خبرگزاری هرانا ـ شورای نگهبان طرح جرم سیاسی را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست و طی اطلاعیه ای از تایید این طرح در جلسه این شورا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اداره کل روبط عمومی شورای نگهبان، طرح جرم سیاسی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیستم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

 کلیات طرح «جرم سیاسی» ۲۹ دی ماه سال ۹۴ با ١٢٠ رأی موافق، ٢١ رأی مخالف و ٨ رأی ممتنع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید.

در این طرح «جرم‌هایی که سیاسی محسوب نمی‌شوند»،همچنین «نحوه رسیدگی به جرائم سیاسی» و «امتیازات متهمان و محکومان جرائم سیاسی» تببین شده است.

بر اساس اصل ١۶٨ قانون اساسی «رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیأت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد. نحوه انتخاب،شرایط و اختیارات هیأت منصفه و تعریف جرم سیاسی را قانون بر اساس موازین اسلامی معین می‌کند».

تایید طرح دوفوریتی اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو

همچنین شورای نگهبان طرح دوفوریتی اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست.

این طرح مصوب جلسه مورخ بیست و ششم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید