خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اقدام عجیب شهردار کرج در مورد متکدیان

اقدام عجیب شهردار کرج در مورد متکدیان

خبرگزاری هرانا ـ اگر یک روز صبح بیدار شدید و دیدید متکدیان شهرتان چندبرابر شده‌اند، تعجب نکنید. احتمالا شهرداری شهر همسایه متکدیان شهر خود را به شهر شما صادر کرده است. این همان کاری است که شهرداری کرج با ورامین کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شهروند، شهرداری کرج هفته پیش همه نیروهای خود را بسیج کرد تا چهره این کلانشهر ایران را از تکدی‌گری پاک کند و اتفاقا موفق هم شد اما بعد از اینکه متکدیان را از سطح شهر جمع کردند، مسئولان شهر تازه به خاطر آوردند که جایی برای نگهداری آنها ندارند و برای همین تمام متکدیانی که جمع‌آوری کرده بودند را به ورامین منتقل کردند.

شهردار کرج هم با گفتاری رسمی‌تر همین روایت را تأیید کرده است. علی ترکاشوند گفته دلیل انتقال افراد جمع‌آوری شده به ورامین، «همکاری‌نکردن ارگان‌های مربوط به نگهداری آنان» بوده و در ادامه تأکید کرده که شهرداری کرج «مجبور» شده آنان را روانه ورامین کند.

ترکاشوند چیزی درباره اینکه چرا شهرداری کرج «مجبور» شده متکدیان شهر خود را روانه ورامین کند، نگفته اما به سرعت این موضوع را یادآوری کرده که «حل موضوع تکدی‌گری فقط وظیفه شهرداری نیست».

شهردار کرج باز هم بدون توجه به اینکه اساسا پاک‌کردن یک معضل اجتماعی از سطح شهر الزاما باعث حل مشکل نمی‌شود، گفته شهرداری قصد دارد در آینده با «جانمایی» و بعد با «تامین اعتبار» متکدیان کرج را به خارج شهر منتقل کند.

البته به گفته ترکاشوند یک فضای «٣٠٠ متری» در نزدیکی‌های کرج برای این کار در نظر گرفته شده است. شهردار کرج این محل را «حلقه دره» دانسته که با مذاکراتی که با صاحبان این مجموعه یعنی فرودگاه پیام و اداره‌ پست انجام شده و نتایج خوبی که به دست آمده، به‌ زودی این مشکل برطرف خواهد شد و با بازگرداندن متکدیان به شهرهای خود «سیمای شهر دوباره رنگ زیبایی» به خود خواهد گرفت.

کار شهرداری کرج توهین به مردم ورامین است

ورامین یکی از شهرهای به شدت آسیب‌پذیر ایران است که با مشکلات اجتماعی و اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند و یکی از شهرهایی است که از نظر وجود متکدی در رتبه‌های اول کشور قرار می‌گیرد.

انتقال متکدیان کرج به ورامین واکنش مردم و مقام‌های این شهر را برانگیخته است. حجت‌الاسلام محسن محمودی امام جمعه موقت ورامین به سایت «ورامین ما» گفته شهردار کرج باید از مردم ورامین عذرخواهی کند.

او همچنین این کار شهرداری کرج را «نوعی تحقیر و توهین مردم ورامین» دانسته است.

محمودی همچنین گفته مردم ورامین نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند و از مسئولان شهرستان خواسته که اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

به اعتقاد امام جمعه موقت ورامین امروز باید شهر ورامین به فکر حل مشکل متکدیان خود باشد، نه اینکه دیگر شهرها با برخی تصمیمات، زمینه‌ساز افزایش این مشکل شوند.

انتقال متکدیان بدون هماهنگی با شهرداری ورامین

علی حیدریان شهردار ورامین هم به این کار شهرداری کرج واکنش نشان داده و گفته که امروز یکی از دغدغه‌ها و مشکلات شهری در ورامین، افزایش تعداد گدایان و متکدیان است و این شهر نیازی ندارد که گدایان شهرهای دیگر به این شهر منتقل شوند.

همچنین به گفته او، برای انتقال متکدیان از کرج به ورامین با شهرداری این شهر هماهنگی صورت نگرفته بود.

اغلب شهرهای ایران با پدیده‌هایی مانند افزایش متکدیان و کارتن‌خواب‌ها مواجهند اما در تمام این سال‌ها که هشدارها درباره این موضوع افزایش یافته، هیچ اقدام حساب‌شده و سازماندهی شده و مبتنی بر مطالعات اجتماعی و اقتصادی در شهرها انجام نشده و در نهایت شهرداری‌ها سالی چند بار به جمع‌آوری این افراد می‌پردازند و البته در این میان شهرهای بزرگ‌تر این حق را برای خود محفوظ می‌دانند که متکدیانشان را به شهرهای کوچک‌تر یا حاشیه‌ها و زاغه‌ها صادر کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید