خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  وخامت حال و بیهوشی ۱۷ ساعته افشین سهراب زاده

وخامت حال و بیهوشی ۱۷ ساعته افشین سهراب زاده

خبرگزاری هرانا – افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی تبعیدی به زندان میناب که از بیماری سرطان رنج می برد شب گذشته درپی وخامت حالش و درحالی که خون بالا می‌آورد بی‌هوش شد. وی به‌طور اورژانسی به مرکز درمانی در خارج از زندان منتقل و پس از چند ساعت در حالی که همچنان بیهوش بود به زندان بازگردانده شد. آقای سهراب زاده در پی وخامت حال مدت ۱۷ ساعت بیهوش بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی تبعیدی به زندان میناب که از بیماری سرطان رنج می برد شب گذشته بعد از آمارگیری زندان، ساعت ۷ شب در سرویس های بهداشتی درحالی که خون بالا آورده بوده و بیهوش افتاده بوده توسط دیگر زندانیان به ظن این‌که جان‌سپرده است به بهداری زندان منتقل شد.

یک منبع نزدیک به افشین سهراب‌زاده با اعلام این خبر در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “بعد از این‌که زندانیان افشین را درحالت بالا آوردن خون و بیهوشی در سرویس‌های بهداشتی زندان مشاهده می‌کنند وی را به بهداری زندان منتقل کردند. در آنجا به صورت اورژانسی او را به مطب یک پزشک در خارج از زندان انتقال داده و دوباره به زندان بازگرداندند. وی را حتی به بیمارستان هم نبرده بودند.”

این منبع در ادامه افزود: “افشین تا ساعت ۹ صبح امروز در بهداری زندان بود و سپس به اتاقش منتقل شد و ساعت ۱۲ ظهر به هوش آمد.”

وی در پایان تاکید کرد: “افشین وضعیت بسیار وخیمی دارد و این روزها مصرف داروهایش در یک شبانه‌روز به ۵۶ قرص و تعدادی آمپول و سرم رسیده است. در زندان میناب هیچ‌گونه مواد خوراکی یا آبمیوه و یا چیزی که به عنوان تقویت کننده به توان از آن نام برد یافت نمی‌شود. به دلیل مصرف داروهای بسیار قوی و همچنین کم خونی درپی خونریزی داخلی و بالا آوردن خون، بدن افشین بسیار ضعیف شده‌است.”

شایان ذکر است، هفته گذشته نیز حال این زندانی به نحوی وخیم شد که در بهداری زندان به طور مداوم خون بالا می آورد اما همچنان مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستانی خارج از زندان خودداری کردند. دادستان میناب چندی پیش به این زندانی بیمار گفته است مشکلی نیست اگر نتوانی سند برای مرخصی استعلاجی تهیه کنی، در زندان میمیری و ما جنازه‌ات را به سردخانه می فرستیم.

بر اساس اسنادی که هرانا به آن دست یافته مسئولان زندان بیماری “سرطان روده” افشین سهراب زاده، زندانی سیاسی را تایید می کنند، ریاست زندان میناب در این اسناد صراحتا اشاره می کند آقای سهراب زاده دست کم یکبار از مرگ حتمی ناشی از بیماری نجات یافته است. این مقام مسئول بر ضرورت انتقال فوری افشین سهراب زاده به مرکز درمانی خارج از زندان تاکید می کند و همچنین خواستار این میشود که آقای سهراب زاده ادامه حبسش را در زندان بزرگتر و مجهزتری سپری کند.

آقای سهراب زاده که یک بار در اعتراض به عدم اعطای مرخصی پزشکی در ۲۳ فروردین با دوختن لبانش دست به اعتصاب غذا زده بود و اکنون نیز دچار مشکلات تنفسی و خونریزی داخلی شده است با احتساب بیماری پیشرفته و عدم رسیدگی پزشکی هر روز یک‌گام به مرگ نزدیک‌تر می‌شود.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود، روز جمعه سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری، افشین سهراب‌زاده در پی وخامت اوضاع به بهداری زندان منتقل شد و پزشک بهداری نامه اعزام وی را صادر کرد اما مسئولین حفاظت زندان میناب از اعزام وی جلوگیری کردند. این اقدام موجب اعتراض زندانیان و حتی مسئول بند مربوط شد.

وزن این زندانی سیاسی که از سرطان روده و خونریزی شدید داخلی رنج می برد به ۴۰ کیلوگرم رسیده و هر روز وضعیت او خطرناک تر می‌شود اما برخلاف نظر پزشکان معالج، همچنان مسئولین قضایی، دادستان میناب و مسئولین زندان این شهر از اعزام وی به بیمارستانی خارج از استان هرمزگان جلوگیری می‌شود.

شایان ذکر است، چندی پیش سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای با عنوان «زندانی در نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی» خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت افشین سهراب زاده زندانی سیاسی محبوس و تبعیدی در زندان میناب شد که از بیماری وخیم گوارشی و مشکلات تنفسی رنج می برد. اما با این وجود هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود علیرغم پیگیری های خانواده سهراب زاده اوایل تابستان سال ۹۴ با پرداخت مبلغ ۴ میلیون تومان، این زندانی جهت درمان پزشکی به زندان اوین منتقل شده بود، پس از چند ماه و بدون هیچ رسیدگی پزشکی به وضعیت وی به علت بالا بودن هزینه درمان (حدود ۷۰ میلیون تومان) و عدم توانایی پرداخت این مبلغ توسط خانواده وی به زندان میناب بازگزدانده شد، بازگرداندن این زندانی به محل سابق نیز برای خانواده اش مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه در پی آورد.

افشین سهراب زاده سال ۹۴ تحت عمل جراحی روده قرار گرفت، این عمل ناموفق عفونت منجر به خونریزی داخلی را برای وی در پی آورد.

سال ۹۳ خانواده وی اقدام به تودیع ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه جهت اعزام وی به مرخصی کردند که با عدم موافقت زندان میناب مواجه شد، آنها مجددا در سال ۹۴ نیز جهت گرفتن مرخصی افشین سهراب زاده با گذاشتن سند درخواست مرخصی کردند که تاکنون با توجه به عدم موافقت مقامات زندان میناب، نتیجه ای در بر نداشته است.

لازم به یادآوری است با وجود هزینه های بالای درمان و دارو و ناتوانی خانواده ی افشین سهراب زاده در پرداخت هزینه ها، این زندانی به دلیل ضبط مدارک شناسایی اش در زمان بازداشت از داشتن بیمه نیز محروم مانده است.

افشین سهراب زاده متولد ۱۳۶۹ است وی در ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت و در یک دادگاه دو دقیقه ای به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون کردستان به ۲۵ سال حبس در تبعید محکوم شد که این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید