خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵, 18th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ ساعت ۱۰:۲۳:۲۵

    خانه  > زندانیان  >  وجود ۴۱۰ زندانی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کرمان

وجود ۴۱۰ زندانی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کرمان

خبرگزاری هرانا ـ رییس کل دادگستری استان کرمان گفت که ۲۷۰ زندانی در کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر وجود دارد که این رقم در استان کرمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۴۱۰ نفر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس کل دادگستری استان کرمان با تأکید بر این‌که «جامعه را نمی‌توان با زندان اداره کرد»، گفت: “باید بکوشیم جایگزین‌هایی را برای زندان کردن پیدا و تدابیری را انتخاب کنیم که جامعه را پیشرو قرار دهد و در قضات نیز باید از مجازات حبس تا جایی که می‌توان استفاده نکرد”.

یدالله موحد روز یکشنبه در جلسه مجمع عمومی سالیانه انجمن حمایت زندانیان کرمان با بیان این‌که «زندان و جمعیت کیفری برای دستگاه قضایی قصه‌ای پر غصه شده است»، تصریح کرد: “باید بدانیم که زندان نه تنها دردی را برای جامعه درمان نخواهد کرد بلکه درد و آسیب بیشتری نیز برای جامعه به همراه خواهد داشت”.

عالی‌ترین مقام قضایی استان کرمان با تاکید بر این‌که «زندان به جای این‌که حلال مشکلات و درمانی بر دردهای اجتماعی باشد به تولید آسیب‌های اجتماعی دامن می‌زند»، اظهار کرد: “مجازات حبس در خیلی از موارد به جای این‌که دارو و درمان‌بخش باشد، دردآفرین خواهد شد و معتقدم دارویی تلخ و بی‌خاصیتی است”.

وی یادآور شد: “امروز در دنیا قریب به ده میلیون انسان در زندان‌ها به سر می‌برند و کشور ما از کشورهایی است که از آمار بالایی در این حوزه برخوردار می‌باشد به طوری که تا سال گذشته روند افزایشی را مشاهده می‌کردیم و این موضوع به جد مسئولین قوه قضاییه را نگران کرده بود. حدالمقدور باید از مجازات حبس خودداری شود؛ زیرا نگاهی که شکل گرفته است گویای این موضع است که نمی توان مسایل اجتماعی را با زندان حل کرد”.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این‌که «در سطح کشور کاهش چشمگیری در ورودی زندان‌ها بوجود آمده است» افزود: “قریب به ۵۰۰ هزار نفر سالانه وارد زندان‌های کشور می‌شوند اما باز هم این آمار نگران کننده خواهد بود”.

وی در ادامه به خانواده زندانیان اشاره کرد و افزود: “خانواده زندانیان از خود زندانی وضعیت بدتری دارد و ننگ اجتماعی برای آن‌ها بوجود می آید و اگر به دنبال کاهش آسیب‌های اجتماعی هستیم نباید از خانواده زندانیان غافل بمانیم”.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این‌که «اگر حاکمیت و خیرین به کمک خانواده‌های زندانیان نیایند نه تنها یک مجرم را اصلاح نکرده‌ایم بلکه چند مجرم را تحویل جامعه داده‌ایم»، افزود: “انجمن حمایت از زندانیان باید خانواده‌های بی‌بضاعت را شناسایی و حمایت کند و در همین راستا نیز ۳۰۰ خانواده‌ای که تحت پوشش انجمن می‌باشند از کمک‌های ناچیزی بهره‌مند می‌گردند اما مهم این است که آن‌ها بدانند توسط جامعه مورد توجه قرار می‌گیرند”.

وی هم‌چنین گفت: “استان کرمان اگرچه از حیث ورودی به زندان‌ها از آمار بالایی برخوردار نیست اما از حیث ماندگاری زندانیان در زندان آمار چشمگیری دارد”.

وی با بیان این‌که« ۲۷۰ زندانی در کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر وجود دارد که این رقم در استان کرمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۴۱۰ نفر است»، گفت: “متاسفانه زندانیان مواد مخدر دارای محکومیت‌های طولانی مدت می‌باشند و این به دلیل موقعیت جغرافیایی کرمان است که ۷۵ درصد مواد مخدر از پهنای استان کرمان عبور می‌کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید