خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ ساعت ۱۸:۲۱:۲۰

    خانه  > سایر گروهها  >  ماهیانه ۲۲ هزار بار واژه خودکشی در ایران جستجو می شود

ماهیانه ۲۲ هزار بار واژه خودکشی در ایران جستجو می شود

خبرگزاری هرانا – میزان جستجوی واژه خودکشی در کشور در حال رشد می باشد بطوری که بنا بر آمار گوگل ماهیانه بیش از ۲۲ هزار بار واژه «خودکشی» بدون احتساب کلید واژه هایی مرتبطی مانند «آموزش خودکشی» ، «خودکشی بدون درد» و «روش های خودکشی» از سوی کاربران جستجو می شود.

به گزارش هرانا به نقل از تابناک،مدتی است که انتشار اخبار خودکشی های پی در پی به یکی از موضوعات پربحث فضای مجازی و شبکه های اجتماعی  بدل شده است و فعلاین شبکه های اجتماعی هر یک به نوعی نسبت به این معضل اجتماعی واکنش نشان می دهند .

بطور مثال برخی افراد انجام این خودکشی ها را ناشی از بحران های اقتصادی و بیکاری می دانند و برخی دیگر آن را به عنوان یک بیماری فردی و روانی مطرح می نمایند.

اخیر نیز وزارت بهداشت و درمان با دستور ویژه وزیر و در راستای بررسی علت و ریشه های افزایش خود کشی، اقدام به برگزاری نشستهایی نمود که در آن برخی از مسئولین با تاثیرگذار دانستن وضعیت اقتصادی کشور در افزایش آمار خودکشی ها ، افراد بیکار و مجرد را در صدر جدول آماری خودکشی کنندگان معرفی کردند.

متاسفانه با رصد فضای مجازی  می توان به نکته بغرنجی پی برد و آنهم افزایش نرخ خودکشی توسط دانش آموزان در ماههای اخیر است، و بطور مثال مشاهده می شود که یک دانش آموز فارغ از دغدغه های مالی تنها بدلیل مسائلی از جمله اردو نرفتن و یا کسب نمره پایین اقدام به خودکشی کرده است!

لذا در اینجا این سوال مطرح می گردد که چه عاملی در کشور ما موجب آشنا شدن نوجوانان و جوانان با مفهوم مبتذل خودکشی به مثابه یک راه حل عقلانی در مواجهه با مشکلات روند زندگی می شود؟

برای یافتن پاسخ این سوال باید اذعان داشت که امروزه بدلیل رشد تکنولوژی های ارتباطی و دسترسی عموم آحاد جامعه به آن ، از فضای مجازی به عنوان کالبد دوم جامعه بشری یاد می شود اما ارائه تعبیر کالبد دوم جامعه برای فضای مجازی داری مفهومی به مراتب گسترده تر است و به این نکته مهم نیز اشاره دارد که وقایع رخ داده در فضای حقیقی انعکاسی از وقایع رخ داده در فضای مجازی است و بلعکس.

اما چگونه می توان ارتباطی بین افزایش خودکشی ها در کشور و فضای مجازی پیدا کرد؟

پاسخ این سوال در قابلیتهای موتورهای جستجو نهفته است زیرا بنا بر پژوهش های جهانی صورت گرفته ، کاربران فضای مجازی غالبا با جستجوی دغدغه ها غیر قابل بیان خود در موتورهای جستجویی مانند گوگل از این ابزارها به عنوان راهکاری برای کشف پاسخ در فضای بی انتهای مجازی بهره می برند لذا بررسی جستجوی های صورت گرفته توسط کاربران عضو یک جامعه می تواند به ما در شناخت دغدغه های پنهان و مگوی آن جامعه کمک نماید.

از این رو بر آن شدیم تا واژه «خودکشی» را در سنجشگرهای گوگل مورد بررسی قرار دهیم که خوشبختانه این موتور جستجو با ارائه یک نمودار آماری  وضعیت جستجوی کلمه «خودکشی» را در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ برای ما مشخص ساخت.

129876_661
همانگونه که در این نمودار مشخص است متاسفانه میزان جستجوی واژه خودکشی در کشور در حال رشد می باشد بطوری که بنا بر آمار گوگل ماهیانه بیش از ۲۲ هزار بار واژه «خودکشی» بدون احتساب کلید واژه هایی مرتبطی مانند «آموزش خودکشی» ، «خودکشی بدون درد» و «روش های خودکشی» از سوی کاربران جستجو می شود.
129879_136
در ادامه و با محدود کرده بازه زمانی این بررسی به یک سال نیز شاهدیم که روند جستجوی کاربران به شکل محسوسی نسبت به مدت مشابهه سال قبل افزایش یافته و جالب اینکه در بین کلید واژه های مرتبط با خودکشی عبارتهای «آهنگ خودکشی» و «فیلم خودکشی» نیز مورد جستجوی گسترده کاربران قرار گرفته است.
129878_242
خوشبختانه گوگل با نمایش مکان کاربران جستجو کننده واژه خودکشی برروی نقشه به ما کمک می کند تا به یک دید جغرافیایی از توزیع علاقمندی به واژه خودکشی در کشور دست یابیم.
129880_345
براساس داده های گوگل، کاربران فضای مجازی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بیش از سایر مناطق به جستجوی کلید واژه خودکشی علاقه نشان داده اند که این خود می تواند ریشه در بحران اقتصادی موجود در کشور داشته باشد که متاسفانه بر اساس داده های گوگل در سه ساله اخیر و بدلیل عدم توجه به سیاستهای اقتصاد مفاومتی بر شدت آن افزوده شده است.
129877_288

یک پژوهشگر حوزه رسانه و فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار «تابناک زنجان» با اشاره به اهمیت توجه به داده کاوی های صورت گرفته در فضای مجازی گفت: ضریب نفوذ بالای اینترنت در کشور در کنار اقبال خانواده ها به استفاده از تکنولوژی های ارتباطی بدون داشتن حداقل مهارتهای سواد رسانه ای موجب شده است تا کاربران جوان و نوجوان به راحتی تحت تاثیر پیام ها و مطالب فضای مجازی قرا گیرند.

 

نوید کمالی افزود: در بیانی ساده سواد رسانه ای مهارتی است که به واسطه آن مخاطب قادر می گردد تا پیامهای رسانه ای را پس از تحلیل و بررسی مورد استفاده قرار دهد.

وی با اشاره به تاثیر محتواهای فضای مجازی بر ادارک سازی در ذهن کاربران گفت: وقتی جوان یا نوجوانی در فضای مجازی واژه ای مانند «خودکشی» را جستجو می کنند یعنی بدلیل برخی فشارها و محدودیتها به این فکر افتاده، اما بدلیل اینکه در مورد این مساله اطلاعاتی ندارد و طبعا از دوستان خود نیز نمی توانسته در مورد آن سوال کند به فضای مجازی مراجعه کرده است و طبعا نوع اطلاعات ارائه شده به وی در فضای مجازی می تواند نقش پررنگی در تبدیل فکر و اندیشه وی به یک عمل و رفتار داشته باشد.

کمالی ادامه داد: بطو مثال در روزهای گذشته مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردند که مسمومیت رایج ترین شیوه خودکشی در کشور است که ما هم با بررسی کلید واژه ای مرتبط با خودکشی در گوگل شاهدیم که بخش عمده ای از جستجو ها مرتبط با کلید واژه هایی از جمله «خودکشی بدون درد» و «خودکشی با قرص»  می باشد.

این محقق و پژوهشگر حوزه رسانه و فضای مجازی با تاکید بر اهمیت محتوا سازی در فضای مجازی گفت: امروز با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان مشاهده کرد که صدها و بلکه هزاران وبلاگ و وب سایت با محتواهای ضد اجتماعی از جمله خودکشی فعال هستند و طبعا این حجم بالا از محتوا می تواند بر روی هر نوجوان و جوانی با زمینه های افسردگی تاثیر منفی داشته باشد لذا باید با ایجاد کمپین های مردمی تولید محتوا ، این نوع محتواهای مخرب را کم اثر کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید