خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵, 18th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ ساعت ۲۳:۱۷:۰۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  رئیس جدید کانون وکلای مرکز: رئیس قوه‌قضاییه هم اعتقادی به ماده ۴۸ آیین‌دادرسی ندارد

رئیس جدید کانون وکلای مرکز: رئیس قوه‌قضاییه هم اعتقادی به ماده ۴۸ آیین‌دادرسی ندارد

خبرگزاری هرانا ـ رئیس جدید کانون وکلای مرکز گفت که آنگونه که از شواهد برمی‌آید رئیس قوه قضائیه اعتقادی به تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری ندارد زیرا بیش از ۷ یا ۸ ماه از اجرای قانون می‌گذرد اما رئیس دستگاه قضا هنوز فهرست وکلای موضوع تبصره ماده ۴۸ (وکلایی که برای ورود به دعاوی امنیتی صلاحیت دارند) را مشخص نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آنا، امیر حسین‌آبادی، رئیس جدید کانون وکلای دادگستری مرکز در نشست مشترک اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، با اشاره به نامه هیأت مدیره قبلی کانون مرکز به قوه قضائیه مبنی بر حذف تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری، گفت:‌ “متأسفانه در این ماده اصول قانونگذاری به هیچ عنوان رعایت نشده و یکی از مشکلاتی که به قانون آئین دادرسی کیفری نقص وارد می‌کند، تبصره ماده ۴۸ است”.

وی افزود: “آنطور که از شواهد برمی‌آید آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا هم چندان اعتقادی به تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری ندارد”.

وی افزود: “دلیل این صحبتم این است که ۷ تا ۸ ماه از اجرای قانون می‌گذرد اما رئیس قوه قضائیه هنوز فهرست وکلای موضوع تبصره ۴۸ را تعیین نکرده است”.

رئیس جدید کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: “ما معتقدیم همه وکلا برای ورود به دعاوی امنیتی صلاحیت دارند و پیش از این نیز در یکی از یادداشت‌هایی که در یکی از جراید نوشتم اظهار داشتم که می‌توان برای این موضوع یک رابطه خاصی را مشخص کرد برای مثال وکلایی که سابقه وکالت ۵ یا ۱۰ ساله دارند بتوانند در این پرونده‌ها وارد شوند”.

وی ادامه داد:‌ “هر چند این موضوع هم از نظر ما قابل قبول نیست،‌ اما برای جلوگیری از تبعیض می‌توان این کار را انجام داد”.

حسین‌آبادی تصریح کرد: “کانون وکلای دادگستری مرکز این آمادگی را دارد که با همکاری دستگاه قضایی دوره‌های خاصی را برگزار کرده و افرادی را که به دعاوی امنیتی علاقه‌مند هستند در این دوره حاضر شوند و پس از موفقیت در آزمون گواهینامه دریافت کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید