خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  بیش از ۱۶۰۰ عنوان مجرمانه در ایران

بیش از ۱۶۰۰ عنوان مجرمانه در ایران

خبرگزاری هرانا ـ معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با اشاره به جمعیت ۲۲۰ هزار نفره زندانی در ایران گفت “در کشور ما بیش از ۱۶۰۰ عنوان مجرمانه تعریف شده است که این مقدار در کشوری مثل هند و چین با آن حجم جمعیت، ۶۰۰ عنوان مجرمانه است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، در همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی که با رویکرد صیانت از نهاد خانواده برگزار شده بود سید امیر مرتضوی معاون رئیس کل دادگستری در امور اجتماعی و پیشگیری از جرم خراسان رضوی گفت: “پیشگیری دارای مفهوم وسیعی است که میتوان آن را به پیشگیری از جرم،پیشگیری از گناه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و بسیاری مفاهیم دیگر توسیع داد”.

وی با مقایسه عناوین مجرمانه در ایران با کشورهای پر جمعیت جهان افزود: “در کشور ما بیش از ۱۶۰۰ عنوان مجرمانه تعریف شده است که این مقدار در کشوری مثل هند و چین با آن حجم جمعیت، ۶۰۰ عنوان مجرمانه است که این امر نشان دهنده نیاز تغییر طرز تفکر مقابله ای و اهمیت دادن به رویکرد پیشگیرانه است”.

معاون رئیس کل دادگستری با اشاره به رویکرد مقابله ای که بعضی مواقع در خانواده ها وجود دارد و باعث پرورش ناصحیح فرزندان در جامعه می شود بیان کرد: “والدین در ابتدا نیاز است به مقوله پیشگیری توجه نمایند تا از درگیر شدن فرزندانشان با معضلات و آسیب های اجتماعی بکاهند و کمتر از رویکرد مقابله ای در برخورد با فرزندانشان استفاده کنند”.

وی با اشاره به معضلات آسیب های اجتماعی اظهار داشت: “آسیب های اجتماعی هرچند ساز و کار جامعه را بر هم میزند اما نمیتوان آنها را در دسته ناهنجاری های اجتماعی قرار داد که از جمله این آسیب ها میتوان به طلاق که از جمله منفورترین حلال های خداوند است وهمچنین بیکاری و فقر اشاره داشت لکن این آسیب ها میتواند زمینه ی سایر جرایم و دعاوی را بدنبال داشته باشد”.

این مقام قضائی همچنین با اشاره به تعداد زندانیان در بند، در سطح کشور گفت: “زندان ها گنجایش ۸۵ هزار زندانی را دارد که متاسفانه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار نفر در زندان های کشور به سر میبرند که علاوه بر رقم بالای هزینه نگهداری آنها،امکان اصلاح و تربیت نیز با مشکل خواهد کرد که این توجه بیشتر به مقوله پیشگیری چه در سازمان ها و چه در سطح جامعه از این رقم خواهد کاست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید