خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۱۴ ساعت ۲۳:۳۸:۵۳

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  جان ۳۴ درصد از دانش آموزان باغملک و ایذه در خطر است

جان ۳۴ درصد از دانش آموزان باغملک و ایذه در خطر است

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت که بیشترین آمار تعداد مدارس خطرساز مربوط به ایذه و باغملک است که با حدود ۳۴ درصد مدرسه فرسوده، از متوسط استان بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از افکار نیوز، مدرسه جامعه‌ای است که بخش عمده‌ای از عمر کودکان و نوجوانان را در کشورمان به خود اختصاص می‌دهد و امری مهم به نام تعلیم و تربیت را به دوش می‌کشد.

اما یکی از ملزومات تعلیم و تربیت درست در یک جامعه، داشتن مدارسی استاندارد با قوانین و ضوابط است؛ استاندارد سازی‌هایی که نه‌تنها در بعد آموزش، تعلیم و تربیت و کیفیت آن بلکه در بعد ساختار فیزیکی خود محل تحصیل نیز باید رعایت شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به آغاز تخریب و بازسازی مدارس خشتی و گلی مناطق روستایی و عشایری استان از سال گذشته، گفت: “انتظار می‌رود تا پایان سال ۹۵ دیگر مدرسه خشتی و گلی در استان وجود نداشته باشد”.

رضا رضایی با بیان این‌که در خوزستان پنج هزار و ۴۷۵ فضای فیزیکی متعلق به آموزش‌وپرورش وجود دارد، اظهار کرد: “۳۶ درصد از این فضاها طی ۱۵ سال گذشته مطابق ضوابط و استاندارد‌های مهندسی ساخته شده و مستحکم هستند.وی افزود: همچنین ۳۴ درصد این فضاها اگرچه مستحکم هستند، برای داشتن عملکرد مطلوب در مقابل حوادث طبیعی نیاز به مقاوم‌سازی دارند”.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت: “هنوز به‌طور میانگین ۳۰ درصد از فضاهای آموزشی استان فرسوده هستند و نیاز به تخریب کامل و بازسازی دارند. در خوزستان با توجه به آسیب‌های جنگ، محرومیت و پراکندگی، فضاهای آموزشی با مشکلات زیادی مواجه هستند”.

رضایی ادامه داد: “امسال برنامه این است که مدارس خشتی و گلی مناطق روستایی و عشایری که فضای نامطلوبی دارند، تخریب و بازسازی شوند؛ البته این کار از سال گذشته آغاز شده و انتظار می‌رود تا پایان سال ۹۵ دیگر مدرسه خشتی و گلی در استان وجود نداشته باشد”.

وی تصریح کرد: “در خوزستان تنها شهری که می‌توان گفت مدرسه فرسوده ندارد خرمشهر است چراکه مدارس این شهر در جنگ ویران و از نو ساخته شد؛ همچنین بیشترین آمار تعداد مدارس خطرساز مربوط به ایذه و باغملک است که با حدود ۳۴ درصد مدرسه فرسوده، از متوسط استان بیشتر است”.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به این‌که سال ۹۴ به دلیل کمبود اعتبارات سال بسیار دشواری بود، عنوان کرد: “سال گذشته قرار بود بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شود که ۴۶ میلیارد تومان از این اعتبارات اختصاص پیدا نکرد، اکنون نیز افق روشنی نداریم که در سال ۹۵ چه اتفاقی خواهد افتاد.رضایی با تأکید بر کمبود اعتبارات، افزود: اکنون نیاز است سه هزار کلاس درس به فضای آموزشی استان افزوده شود؛ با وجود کمبود اعتبارات بازهم برای ما قابل قبول نیست که مدرسه‌ای از میز و صندلی مناسب که از ابتدایی‌ترین نیازهای دانش‌آموزان هستند برخوردار نباشد. اکنون نزدیک به ۳۰۰ پروژه ملی، استانی و ورزشی نیمه‌تمام و در حال اجرا در استان وجود دارد و برنامه داریم تا آغاز سال تحصیلی جدید بیش از ۶۰ مدرسه به بهره‌برداری برسند اما نیاز است مسئولان در خصوص اعتبارات نگاه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند”.

مدارس به‌عنوان اماکنی عمومی که توانایی جای دادن تعداد زیادی از افراد در زمان‌های بحرانی را بر عهده دارد و همان‌گونه که در تعطیلات نوروزی  نیز شاهد آن بودیم، نه‌تنها میهمانان فرهنگی از سایر استان‌ها توانستند در این مکان‌ها ساکن شوند، بلکه بسیاری از هم‌وطنان که گرفتار شرایط جوی نامساعد شده بودند با همکاری مسئولان آموزش‌ و پرورش توانستند تا مدارس را به‌عنوان سرپناه قابل‌اطمینان برای خود قرار دهند. این ماجرا نمونه‌ای کوچک بود خود نشان می‌دهد که در زمان بروز حوادث و بحران‌ها جایگاه و نقشی که مدارس می‌توانند ایفا کنند چیست.

اصولاً مدارس در سراسر دنیا به‌عنوان یکی از مراکزی به شمار می‌رود که در زمان پدید آمدن بحران‌های از قبیل زلزله، سیل و دیگر بلایای طبیعی و انسانی می‌تواند پناهگاهی برای آسیب دیدگان و جان پناهی مناسب باشد.

لازم است مسئولان استانی و کشوری با توجه به خطری که ۳۴ درصد از دانش آموزان ایذه و باغملک را به طور جدی تهدید می‌کند، درنگی بیشتر در خصوص ایمن‌سازی مدارس استان داشته باشند و آن را سرعت بخشیده و هشدارها در این زمینه را به‌شدت جدی بگیرند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید