خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ ساعت ۱۳:۱۶:۲۲

    خانه  > اعدام  >  چهار متهم در باراجین به اعدام محکوم شدند

چهار متهم در باراجین به اعدام محکوم شدند

خبرگزاری هرانا ـ رئیس‌کل دادگستری استان قزوین گفت که پرونده ۸ متهم به سرقت و یک فقره تجاوز به عنف در منطقه توریستی باراجین قزوین با صدور حکم اعدام در دادگاه کیفری یک استان برای چهار نفر از متهمان و مجازات حبس، شلاق و پرداخت خسارت و دیه به شاکیان توسط سایر متهمان به مراحل پایانی نزدیک شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل روابط عمومی دادگستری استان قزوین، جمال اصاری افزود: “نیمه دوم شهریورماه ۱۳۹۴ درحالی‌که برخی گمانه‌زنی‌ها به شایعه‌هایی در جامعه تبدیل می‌شد، کمیسیون پیشگیری از جرائم خاص در دستور کار خود پرونده‌ای را دنبال می‌کرد که به لحاظ حساسیت بر روی میز کار کارآگاهان پلیس و دادستان خودنمایی خاصی داشت”.

وی ادامه داد: “شایعات از عناوینی همچون «تکرار فاجعه خمینی‌شهر در قزوین» تا «تجاوز به عنف در جنگل‌های قزوین» نقل و قول برخی سایت‌ها شده بود تا اینکه رئیس‌کل دادگستری استان قزوین و دادستان عمومی و انقلاب قزوین با اعلام خبری جداگانه، گوشه‌ای از پرونده را بیان کردند و از اتخاذ تدابیر خاص از سوی مقامات قضایی خبر دادند و خواستار خویشتن‌داری رسانه‌ها از انتشار اخبار غیرواقعی شدند”.

وی گفت: “درنتیجه با پایان تحقیقات، پرونده تکمیل و کیفرخواست در بعضی جرائم برای هشت تن از مته‌مان پرونده به شعبه دوم دادگاه کیفری یک قزوین ارسال شد تا پرونده مته‌مان به اتهام زنای به عنف و اکراه، مشارکت در آدم‌ربایی، مشارکت در سرقت مقرون به آزار، مشارکت در سرقت موضوع ماده ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی، سرقت، معاونت در سرقت موضوع ماده ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی، مشارکت در ایراد ضرب‌وجرح عمدی، جرح عمدی، مشارکت در تخریب و تخریب و تهدید بررسی شود”.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین گفت: “دادگاه پرونده را بر اساس شواهد و قرائن، شکایت شاکیان، اعتراف مته‌مان و سایر موارد موردبررسی قرارداد که در‌‌نهایت دادگاه با توجه به‌مراتب واقع در پرونده و با توجه به اظهارات مته‌مان در مرحله تحقیقات مقدماتی دادگاه و اظهارات هر یک از مته‌مان با اظهارات شکات پرونده، در خصوص ارتکاب یک فقره زنای به عنف از سوی چهار تن از مته‌مان در خصوص یکی از شاکیان، به اطمینان رسید”.

انصاری گفت: “ازاین‌رو دادگاه با استناد بند الف ماده ۸۹، ماده ۲۵ و بند پ ماده ۱۲۶، مواد ۱۳۴، ۱۳۵، ۱۶۴ و ماده ۲۱۱ و بندت ماده ۲۲۴ و بندهای الف و ب ماده ۷۰۹ و مواد ۷۱۰ و ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۶۲۱، ۶۵۱، ۶۵۲، ۶۵۶ و ۶۵۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ بخش تعزیرات با رعایت ماده ۲۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ از جهت احتساب ایام بازداشت قبلی مته‌مان آراء خود را صادر کرد”.

وی افزود: “بر اساس رأی صادره چهار تن از متهمان از حیث اتهام یک فقره زنای به عنف به اعدام با چوبه دار در محوطه زندان مرکزی قزوین محکوم شدند و برای سایر متهمانی که در آدم‌ربایی سرقت مقرون به آزار و سرقت‌های دیگر مشارکت داشتند احکام حبس و شلاق و دیه با اشد مجازات صادر شد”.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین گفت: “همچنین در خصوص اتهام سرقت علاوه بر احکام صادره، دادگاه مته‌مان را به پرداخت دیه و تأمین خسارت مادی وارده به شاکیان محکوم کرده است”.

انصاری گفت: “در رأی اعلام‌شده دو تن از متهمان به لحاظ وضعیت سنی احکامشان برای نگهداری در کانون اصلاح و تربیت صادره شده و این متهمان نیز به پرداخت دیه و خسارت مادی شاکیان محکوم‌شده‌اند”.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین در خصوص این پرونده گفت: “ازآنجا که آراء صادره از سوی دادگاه کیفری یک استان قزوین هست و پس از تأیید دیوان عالی کشور قطعیت می‌یابد و جزئیات پرونده و احکام صادره پس از قطعیت آراء به اطلاع عموم خواهد رسید”.

جمال انصاری در پایان افزود: “مردم شریف ما بدانند که موضوع امنیت و آرامش جامعه و شهروندان حتی در مقیاس جرائم کوچک نیز برای دستگاه قضایی قابل‌تحمل نیست و تلاش برای ناامن کردن جامعه برای مجرمان و خاطیان قانونی از طریق قانونی از جمله سرعت بخشیدن در صدور آراء و حتی اجرای آن از اولویت‌های دستگاه قضایی است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید