خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  مرگ دو گارگر حین کار در ایلام

مرگ دو گارگر حین کار در ایلام

خبرگزاری هرانا ـ به دلیل فقدان ایمنی در محیط کار، دو کارگر پتروشیمی ایلام بر اثر سقوط از ارتفاع، جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام گفت: “سقوط از ارتفاع جان ۲ کارگر پتروشیمی ایلام را گرفت”.

فرهاد دانشی درباره حادثه تلخ و ناگوار سقوط از ارتفاع دو نفر از کارگران زحمتکش این مجتمع اظهار کرد: “این شرکت که با بهره‌برداری از فاز دوم آن و اخذ خوراک از پالایشگاه گاز ایلام توسعه عظیمی در استان ایجاد خواهد کرد همواره همانند شرکت‌های پتروشیمی در دنیا و کشور و دیگر واحدهای صنعتی از ابتدای کلنگ‌زنی تاکنون با حوادثی همراه بوده است”.

وی تصریح کرد: “حوادث ناشی از کار سومین عامل مرگ و میر در جهان بوده و جزء لاینفک هر واحد صنعتی در دنیا است، ۳۱۷ هزار نفر در سال به دلیل حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند یعنی به عبارتی روزانه ۶ هزار و ۴۰۰ کارگر در سراسر جهان جان خود را از دست می‌دهند”.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام خاطرنشان کرد: “در کشور سالانه حدود ۲۲ هزار حادثه ناشی از کار رخ می‌دهد که ۱۵ هزار مورد آنها مربوط به کارگران بخش ساختمانی است و روزانه در ایران به صورت میانگین پنج نفر جان خود را از این طریق از دست می‌دهند”.

دانشی ادامه داد: “سالانه بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ نفر در کشور بر اثر حوادث فیزیکی ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند؛ واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام در مرحله‌ای قرار دارد که اشتغال و فعالیت کارگران در ارتفاع از شرایط اجتناب‌ناپذیری است که نیروی کارگری با آن مواجه بوده و قطعاً توأم با ریسک و آسیب‌پذیری است”.

وی اضافه کرد:” این ریسک‌پذیری هرگز به معنای رعایت نکردن مسائل ایمنی و عدم افزایش ضریب اطمینان از سوی مسئولان پتروشیمی ایلام و مدیران بخش ایمنی نیست، بنابراین با توجه به قانون «اول ایمنی و بعد کار» و تاثیرگذاری سه عنصر انسان، عامل مکانیکی و محیط کار در بروز حوادث باید تمام این شرایط برای فعالیت کارگران فراهم شود”.

این مسئول تصریح کرد: “تاکید بر رعایت نکات ایمنی از اولویت‌های این شرکت به ویژه در بخش ساختمانی است که سقوط از ارتفاع از مهم‌ترین عوامل مرگ کارگران در آن محسوب می‌شود”.

دانشی تصریح کرد: “در یازدهم و دوازدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری به سبب اینکه یکی از همکاران به نام مرادجان قبادی در داربست بندهای حرفه‌ای پیمانکاری پتروهنگام حضور داشت هنگام جابه‌جایی بر روی تیر افقی بتونی که عرض آن ۷۰ سانتیمتر بوده است برای برداشتن تخته و الوار اقدام کرده که تعادل خود را از دست می‌دهد و از ارتفاع ۱۰ متری سقوط می‌کند”.

وی گفت: “در دوازدهم اردیبهشت‌ماه نیز نفر کمکی جوشکار به نام علی کاظمی برای جمع کردن برزنت محافظ اقدام می‌کند که تعادل خود را از دست می‌دهد و منجر به حادثه سقوط و فوت وی می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید