خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, کارگران  >  گزارشی از بازداشت و اعمال محدودیتها در برگزاری مراسمات روز جهانی کارگر

گزارشی از بازداشت و اعمال محدودیتها در برگزاری مراسمات روز جهانی کارگر

خبرگزاری هرانا– در جریان تلاش برای برگزاری مراسمات روز جهانی کارگر در سراسر کشور دستکم ۱۲ تن از کارگران در شهرهای مختلف ایران بازداشت و ۴ تن دیگر نیز احضار شدند، همچنین از برگزاری تجمعات متعددی توسط ماموران انتظامی یا  امنیتی ممانعت بعمل آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سندیکاها و نهادهای فعال در حوزه کارگری از دستکم ۱۲ مورد بازداشت و ۴ مورد احضار به نهادهای امنیتی فعالان کارگری خبر می دهند، تعدادی از بازداشت شدگان آزاد شدند و از سرنوشت چند نفر هنوز خبری در دست نیست،

بازداشت و ممانعت از تجمع

دستکم ۱۲ فعال کارگری در جریان مراسم روز کارگر دستگیر شده اند که از این تعداد ۱۰ نفر به مدت چندین ساعت بازداشت و بعضا بازجویی شده و از سرونوشت ۲ تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

به گزارش سندیکای شرکت واحد تهران و حومه، روز گذشته ماموران امنیتی در تهران ضمن بازداشت چند ساعته دو تن از اعضای سندیکای شرکت واحد، آقایان «سید رسول طالب مقدم و ناصر محرم زاده»، مانع از حضور دیگر اعضا در مراسم روز جهانی کارگر شدند.

همچنین روز یازده اردیبهشت‌ماه، جمعیت حقوق بشر کردستان گزارش داد دست‌کم پنج فعال کارگری با نام‌های آقایان «لطف اله احمدی»، «نادر رضا قلی»، «حسین حسن‌آبادی»، «یدالله صمدی» و «زاهد مرادی» توسط نیروهای امنیتی در تجمع روز کارگر در شهر سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. در این گزارش اشاره شد با برخورد ماموران امنیتی، از برگزاری تجمع آنان جلوگیری شد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری نیز گزارش داد شب گذشته در شهر سقز فعالین کارگری شهر سقز در استقبال از روز جهانی کارگر اقدام به نور افشانی آسمان شهر سقز نمودند. قرار بود نورافشانی در ۱۰ منطقه شهر صورت گیرد. این اقدام در چند منطقه شهر انجام گردید اما در مسیر پارک کوثر، منطقه توسط مامورین امنیتی محاصره و آقایان «محمد عبدی پور، آزاد احمدی، احمد عبدی پور، صدیق محمدی و پدرام عبدی پور» در محل بازداشت شدند.

احضار

بنابر گزارشات کمیته هماهنگی، آقایان «رحمان کاردار و حسین مرادی» و «سید انور معطر» فعالان کارگری، طی تماس تلفنی اداره اطلاعات در شهر سقز، باید لمروز یک‌شنیه (۱۲ اردیبهشت) خود را به ستاد خبری شهر سقز معرفی کنند.

همچنین، آقای «سید جلال حسینی» فعال کارگری شنبه شب (۱۱ اردیبهشت) به اداره اطلاعات این شهر احضار شد.

بازجویی و آزادی

از میان بازداشت و احضارشدگان این گزارش، آقایان «سید رسول طالب مقدم و ناصر محرم زاده» پس از چند ساعت بازچویی آزاد شدند. آقایان «لطف اله احمدی»، «نادر رضا قلی»، «حسین حسن‌آبادی» نیز به قید وثیقه آزاد شدند.

همچنین، آقایان «محمد عبدی پور و صدیق محمدی» پس از دستگیری به ستاد خبری انتقال داده شدند و آقایان «آزاد احمدی، احمد عبدی پور و پدرام عبدی پور» آزاد شدند. مامورین در بازدید از ماشین محمدی پور تمامی فشفشه های آتش بازی موجود در ماشین نامبرده را ضبط کردند. در نهایت محمد عبدی پور و صدیق محمدی بعد از چند ساعت بازجویی در ساعت ۲۰ دقیقه بامداد روز یکشنبه (۱۲ اردیبهشت) آزاد شدند.

در این بین تاکنون از سرنوشت آقایان «یدالله صمدی» و «زاهد مرادی» پس از بازداشت اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید