خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ ساعت ۱۶:۵۷:۱۶

    خانه  > سایر گروهها  >  موج گرفتگی ۲ نفر براثر انفجار مین در قصرشیرین

موج گرفتگی ۲ نفر براثر انفجار مین در قصرشیرین

خبرگزاری هرانا ـ معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قصرشیرین گفت که انفجار یک قبضه مین به جای مانده از دوران جنگ در این شهرستان منجر به موج گرفتگی ۲ نفر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، نعمت الله نازپرورده افزود: “در جریان این حادثه یک دستگاه بولدوزر متعلق به شرکت پاکسازی مین در مسیر قصرشیرین به خسروی در محل پاسگاه مرزی خسروآباد از توابع بخش مرکزی این شهرستان با مین برخورد کرد که پس از انفجار، راننده و سرنشین آن دچار موج گرفتگی شدند”.

وی اظهار کرد: “مجروحان این حادثه پس از موج گرفتگی برای بهبود شرایط جسمانی به بیمارستان ابوالفضل العباس قصرشیرین انتقال یافتند و در جریان این حادثه بولدوزر نیز دچار خسارت شد”.

نازپرورده بیان کرد: “از ابتدای امسال تاکنون در شهرستان قصرشیرین ۶ مورد انفجار مین رخ داد که در سه انفجار در مجموع ۱۱ راس گوسفند که در منطقه در حال تعلیف بودند تلف شدند و به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی خسارت دید و چهار نفر نیز در این حادثه ها دچار موج گرفتگی شدند”.

پارسال نیز در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ تن دیگر نیز مجروح شدند.

نیروهای نظامی، کشاورزان، روستائیان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین حادثه دیدگان را شامل می شوند.

همچنین پارسال به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب خسارت وارد شد و چند راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقیمانده از زمان جنگ در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون ۲ شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۱۲ گروه به استعداد ۱۰۰ تن در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.

با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی اراضی آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار نفر جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق است که در زمان جنگ ۲ سال کامل در اشغال نیروهای عراق بود و جنگ هشت ساله از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز در این منطقه بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید