خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵, 26th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ ساعت ۱۴:۳۵:۴۵

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تعیین وقت دادگاه تجدیدنظر برای چهار فعال مدنی

تعیین وقت دادگاه تجدیدنظر برای چهار فعال مدنی

خبرگزاری هرانا – طی مراجعه متهمان به دادگاه، ۱۵ تیرماه ۹۵ موعد برگزاری دادرسی تجدید نظر برای چهار فعال مدنی “آتنا دائمی، ئاسو رستمی، امید علی‌شناس، علی نوری و همچنین محمد حسین دائمی (پدر آتنا دائمی)” تعیین و ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۷ اردیبهشت‌ماه، با حضور آتنا دائمی و امید علی‌شناس دو تن از متهمان پرونده در محل شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران وقت برگزاری دادگاه تجدید نظر چهار متهم پرونده تعیین و ابلاغ شد.

آتنا دائمی، یکی از متهمان پرونده با تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “صبح امروز به‌همراه امید علی‌شناس به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر مراجعه کردیم و وقت دادگاه برای من و سه هم‌‌پرونده ای دیگر و همچنین پدرم برای ۱۵ تیرماه سال جاری تعیین شد.”

این فعال مدنی و مدافع حقوق کودک در توضیح علت حضور پدرش برای جلسه دادگاه تجدید نظر در ادامه خاطرنشان کرد: “به دلیل داشتن تجهیزات گیرنده ماهواره قبلا ایشان را خواسته بودند و حکم جریمه هم صادر و ابلاغ شده بود، اما چون اسم ایشان هم در دادنامه ما هست، گفتند بیاید.”

آتنا دائمی ۲۷ ساله، بیست‌و‌نهم مهرماه سال ۹۳ بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفند ٩٣ در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده به نام‌های امید علی شناس، ئاسو رستمی و علی نوری مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

پیش‌تر، قاضی دادگاه تجدید نظر با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه موافقت و پس از شانزده ماه بازداشت موجب آزادی این فعال مدنی در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه سال گذشته از بند زنان زندان اوین شد.

امید على شناس، ١٣ شهریور سال ۹۳ بازداشت و به بند دو-الف سپاه پاسداران منتقل شد و علی‌‌رغم صدور قرار وثیقه ١٠٠میلیون تومانی، دادستانی به دلایل نامعلومی از پذیرش وثیقه خودداری کرد. او با پایان بازجویی‌ها به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی پس از شانزده ماه بازداشت ۲۸ دی‌ماه سال گذشته با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

ئاسو رستمی دیگر متهم این پرونده، روز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه پس از برگزاری تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل در حمایت از کوبانی به همراه چند فعال مدنی دیگر بازداشت شد و پس از طی دوران انفرادی و بازجویی به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به رهبری» به ۷ سال زندان محکوم شد.

این فعال مدنی نیز پس از شانزده ماه، در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه سال ۹۴ با قرار وثیقه از بند هشت زندان اوین آزاد شد.

علی نوری، فعال مدنی و فعال کودکان کار نیز، چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳، پس از شرکت در تجمع کوبانی در مقابل سازمان ملل بازداشت شد، بعد از بازداشت به بند ۲-الف سپاه منتقل شد و بعد از مدت‌ها بازجویی و سلول انفرادی به بند عمومی ۸ زندان اوین، محل نگهداری زندانیان مالی منتقل شد.

وی پس از آزادی به قید وثیقه پنجاه میلیون تومانی، به هفت سال حبس در مرحله بدوی محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید