خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ ساعت ۳:۵۳:۴۶

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  کاهش بودجه هلال‌احمر نگران‌کننده است

کاهش بودجه هلال‌احمر نگران‌کننده است

خبرگزای هرانا – هفته گذشته ١٠٠میلیارد تومان از بودجه هلال‌احمر در مجلس شورای اسلامی کاهش پیدا کرد. این تصمیم با واکنش‌ها و انتقاداتی از سوی نمایندگان مجلس و مدیران هلال‌احمر روبه‌رو شد. در این میان، همه نگرانی‌ها متوجه مردم حادثه دیده می‌شود.

به گزارش هرانا به نقل از شهروند، هفته گذشته ١٠٠میلیارد تومان از بودجه هلال‌احمر در مجلس شورای اسلامی کاهش پیدا کرد. این تصمیم با واکنش‌ها و انتقاداتی از سوی نمایندگان مجلس و مدیران هلال‌احمر روبه‌رو شد. در این میان، همه نگرانی‌ها متوجه مردم می‌شود، مردم حادثه‌دیده‌ای که هنگام وقوع حادثه، امیدشان در حضور به‌موقع سرخ‌پوشان هلال‌احمری خلاصه می‌شود. مرتضی سلیمی، قائم‌مقام سازمان امداد و نجات، یکی از افرادی است که نسبت به این تصمیم ابراز نگرانی کرده است. او با اشاره به این‌که کشور ایران حادثه‌خیز است و ٣١ حادثه از ۴١ حادثه دنیا در این کشور تعریف شده است، به ایسنا گفت: «جمعیت هلال‌احمر در صف اول امدادرسانی در زمان بروز این حوادث قرار دارد.»

او بیان کرد: «برای امدادرسانی به این حجم حوادث نیازمند تقویت جمعیت هلال‌احمر هستیم؛ چراکه هلال‌احمر کشور هنگام بروز حوادث به‌عنوان نخستین گروه به حادثه وارد  و آخرین نفری است که خارج می‌شود؛ از این رو تجهیز و تقویت این جمعیت و به‌روزکردن امکانات و انبار امدادی آن ضروری است.»

سلیمی در مورد کاهش ١٠٠‌میلیارد تومانی بودجه جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: «به دلیل محدودیت‌های موجود، این میزان کاهش را در بودجه هلال‌احمر شاهد بودیم.» او با تاکید بر این‌که کاهش بودجه هلا‌ل‌احمر به لحاظ حجم حوادثی که در کشور به‌وقوع می‌پیوندد، نگران‌کننده است، تصریح کرد: «اگر بودجه لازم و کافی به هلال‌احمر تخصیص داده نشود، قطعا به صورت مناسب پاسخگوی حوادث و حادثه‌دیدگان نخواهیم بود. در همین زمینه مجلس باید توجه بیشتری به جمعیت هلال‌احمر داشته باشد تا در امدادرسانی با مشکل مواجه نشویم.»

طرحی برای «یک امدادگر در هر خانواده»

سلیمی در ادامه گفت: «در حوزه آموزش نیز باید قطعا تلاش کنیم تا در هر خانواده یک امدادگر تربیت شود و در مواقع اضطراری یاریگر هلال‌احمر باشند که تحقق این امر نیازمند تخصیص بودجه کافی است.»

قائم‌مقام سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر کشور با اشاره به سیلاب اخیر و زلزله دماوند و حضور امدادگران افزود: «اگر مجلس بررسی بیشتری انجام دهد، قطعا اعتبار بیشتری از ۴٠٠‌میلیارد تومان تخصیص خواهد داد.» 

سلیمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اورژانس هوایی استان مرکزی نیز بیان کرد: «در صورت تامین بسترهای لازم برای آشیانه بالگرد، تخصیص بالگرد امدادی به استان مرکزی در اولویت قرار می‌گیرد و هم‌اینک نیز امداد هوایی به صورت مشترک با استان قم درحال اجراست. ١۵ روز بالگرد در استان مرکزی و ١۵ روز در استان قم امدادرسانی می‌کند و این دو استان همدیگر را پوشش می‌دهند.»

سلیمی درباره امدادرسانی به سیل‌زدگان اخیر نیز گفت: «بارندگی در استان‌هایی مثل خوزستان، لرستان و ایلام در ۵٠‌سال گذشته بی‌سابقه بوده است.» او با بیان این‌که جمعیت هلال‌احمر با تمام توان و امکانات خود وارد عرصه شده است، افزود: «در استان لرستان حادثه کنترل شده و زندگی مردم در حالت عادی قرار دارد.» قائم‌مقام سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر کشور با بیان این‌که در ٢٢ استان امدادرسانی انجام شده است، افزود: «به ٢٩‌هزار نفر در ۴۴٧ شهر، روستا و مناطق عشایرنشین امدادرسانی شده است.

در امدادرسانی مناطق سیل‌زده اخیر به ٩١٠٠ نفر با برپایی ١۶١٠ چادر امدادی اسکان اضطراری داده شد.» او تاکید کرد: «١۴ اردوگاه در استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام و گلستان برپا شد و امدادرسانی همچنان ادامه دارد.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید