خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ ساعت ۱۹:۴۷:۱۰

    خانه  > slide, زندانیان  >  پایان اعتصاب غذای افشین سهراب‌زاده؛ تصمیم دادستان میناب تعیین کننده سرنوشت وی

پایان اعتصاب غذای افشین سهراب‌زاده؛ تصمیم دادستان میناب تعیین کننده سرنوشت وی

خبرگزاری هرانا – افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی مبتلا به سرطان و تبعید شده به زندان میناب که در اعتراض به عدم اعطای مرخصی پزشکی از ۲۳ فروردین با دوختن لبانش دست به اعتصاب غذا زده بود، روز گذشته با حضور و درخواست مسئولین زندان و اعلام اینکه دادستان در این ماه به زندان خواهد آمد، به اعتصاب غذای خود پایان داد. هم‌اینک تصمیم دادستان میناب تعیین کننده سرنوشت این زندانی بیمار و نیازمند مبرم درمان پزشکی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، افشین سهراب زاده، زندانی سیاسی تبعیدی زندان میناب که از سرطان روده، مشکلات تنفسی و خونریزی داخلی رنج می برد و در اعتراض به عدم پاسخگویی به تقاضای مرخصی استعلاجی اش در دهمین روز اعتصاب غذا بسر می برد، روز گذشته با حضور و درخواست مسئولین زندان و اعلام اینکه دادستان در این ماه به زندان خواهد آمد و همچنین نامه پزشک زندان مبنی بر درخواست درمان وی در بیمارستانی خارج از استان هرمزگان را بررسی خواهد کرد، اعتصاب غذای خود را شکست.

یکی از نزدیکان افشین سهراب زاده در گفتگو با گزارشگر هرانا با اعلام این خبر گفت: “روز گذشته دوم اردیبهشت، افشین را به بهداری زندانی منتقل کردند و آقای بهادران پزشک زندان ضمن معاینه وی در نامه ای به رئیس زندان اعلام می کند بیماری افشین پیشرفت کرده و بایستی در بیمارستانی خارج از استان هرمزگان تحت شیمی درمانی قرار بگیرد.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “مسئولین زندان نیز با حضور و درخواست از افشین که حدودا ۱۰ کیلو کاهش وزن داشته برای پایان اعتصاب غذا به وی اعلام می کنند در این ماه دادستان به زندان خواهد آمد. افشین نیز به آنها می گوید حتی اگر مرخصی هم نمی دهید، حداقل مرا برای درمان بفرستید. این بار اگر اقدامی صورت نگیرد، به زندگی خود پایان خواهم داد و دیگر تحمل این وضع را ندارم.”

وی در پایان تاکید کرد: “با این اتفاقات، از این به بعد سرنوشت و جان افشین بستگی به تصمیم دادستان دارد و ایشان مسئول پیامدهای بعدی خواهند بود. همه مدارک پزشکی افشین و حتی تایید پزشکی قانونی تهران در پرونده موجود است.”

شایان ذکر است، چندی پیش سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای با عنوان «زندانی در نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی» خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت افشین سهراب زاده زندانی سیاسی محبوس و تبعیدی در زندان میناب شد که از بیماری وخیم گوارشی و مشکلات تنفسی رنج می برد.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود علیرغم پیگیری های خانواده سهراب زاده اوایل تابستان سال ۹۴ با پرداخت مبلغ ۴ میلیون تومان، این زندانی جهت درمان پزشکی به زندان اوین منتقل شده بود، پس از چند ماه و بدون هیچ رسیدگی پزشکی به وضعیت وی به علت بالا بودن هزینه درمان (حدود ۷۰ میلیون تومان) و عدم توانایی پرداخت این مبلغ توسط خانواده وی به زندان میناب بازگزدانده شد، بازگرداندن این زندانی به محل سابق نیز برای خانواده اش مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه در پی آورد.

به گفته ی نزدیکان این زندانی، آقای سهراب زاده در حین بازجویی توسط ماموران اطلاعات کامیاران مورد ضرب وشتم قرارگرفته که این ضرب و شتم ها منجر به پارگی فتق و شکستگی بینی و مشکلاتی از ناحیه مثانه شده است، وی به این خاطر در دو دوره ی تقریبا ده روزه در بیمارستان سنندج بستری شد.

افشین سهراب زاده سال ۹۴ تحت عمل جراحی روده قرار گرفت، این عمل ناموفق عفونت منجر به خونریزی داخلی را برای وی در پی آورد.

سال ۹۳ خانواده وی اقدام به تودیع ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه جهت اعزام وی به مرخصی کردند که با عدم موافقت زندان میناب مواجه شد، آنها مجددا در سال ۹۴ نیز جهت گرفتن مرخصی افشین سهراب زاده با گذاشتن سند درخواست مرخصی کردند که تاکنون با توجه به عدم موافقت مقامات زندان و دادستانی میناب، نتیجه ای در بر نداشته است.

لازم به یادآوری است با وجود هزینه های بالای درمان و دارو و ناتوانی خانواده ی افشین سهراب زاده در پرداخت هزینه ها، این زندانی به دلیل ضبط مدارک شناسایی اش در زمان بازداشت از داشتن بیمه نیز محروم مانده است.

افشین سهراب زاده متولد ۱۳۶۹ است وی در ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ در نزدیکی سد گاوشان واقع در جاده سنندج-کامیاران در اتوبوس در حال حرکت به اتهام فرار از کشور جهت عضویت در یکی از احزاب کرد توسط اداره اطلاعات کامیاران بازداشت شد.

گفتنی است که سهراب زاده بعد از اتمام بازجویی ها در اداره‌ اطلاعات شهر کامیاران ، به زندان مرکزی سنندج منتقل و پس از آن در اسفندماه سال ۱۳۹۰، از «زندان مرکزی سنندج» به «زندان میناب» تبعید شد.

افشین سهراب زاده در یک دادگاه ۵ دقیقه‌ای در شعبه ۲ دادگاه سنندج به ریاست قاضی طیاری به اتهام محاربه از طریق عضویت در احزاب اپوزیسیون کرد به ۲۵ سال زندان همراه با تبعید به زندان میناب محکوم شده است. حکم وی توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید