خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ ساعت ۲۲:۱۰:۰۷

    خانه  > سایر گروهها  >  پرونده متهمان حمله به علی‌ مطهری منتظر گزارش ضابط‌ دادگستری

پرونده متهمان حمله به علی‌ مطهری منتظر گزارش ضابط‌ دادگستری

خبرگزاری هرانا ـوکیل مدافع علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که پرونده تعداد دیگری از متهمان حمله به موکلش در شهر شیراز، منتظر نهایی شدن گزارش ضابط‌ دادگستری است تا فرایند رسیدگی در دادسرای نظامی استان فارس آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، مصطفی ترک‌همدانی از تشکیل پرونده برای متهمان آمریت در حمله به علی مطهری خبر داد و اظهار کرد: “این پرونده در دادسرای نظامی استان فارس در حال رسیدگی است و به‌زودی ضابط دادگستری نتیجه تحقیقات خود را به مرجع قضایی اعلام می‌کند”.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در این بخش از پرونده، موکلش شاکی خصوصی است، گفت: “بخش نخست پرونده که پیشتر در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شیراز رسیدگی و حکم صادر شد، به هشت نفر از حمله‌کنندگان، دو نفر از مسئولان دانشگاه و همچنین دانشجویی که از موکلم برای سخنرانی دعوت کرده بود، اختصاص داشت”.

ترک‌همدانی اضافه کرد: “در جریان تحقیقات و رسیدگی به بخش نخست پرونده، حمله‌کنندگان مدعی شدند افرادی به آنها دستور داده‌اند و به همین دلیل پرونده‌ای برای رسیدگی به اتهامات آمران این حمله در دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس تشکیل شد”.

وکیل مدافع علی مطهری در پاسخ به این سؤال که تعداد متهمان بخش دوم پرونده مشخص شده است یا خیر گفت: “از نظر ما تعداد متهمان مشخص است، اما باید ببینیم مقام قضایی در رسیدگی‌های خود به چه نتیجه‌ای می رسد”.

بر اساس این گزارش، علی مطهری نماینده تهران در مجلس روز دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳ به‌منظور سخنرانی در دانشگاه شیراز به این شهر سفر کرد اما در فاصله فرودگاه تا دانشگاه مورد هجوم افراد موتورسواری قرار گرفت که خواستار لغو سخنرانی وی بودند؛، در جریان این حمله، شیشه‌های ماشین حامل مطهری شکسته شد و خود وی نیز مورد هجمه قرار گرفت، اما در نهایت با دخالت پلیس غائله ختم شد و مطهری به تهران بازگشت.

پس از این اتفاق، پرونده‌ای با شکایت مطهری علیه حمله‌کنندگان تشکیل و مرجع قضایی برای ۱۱ نفر کیفرخواست صادر کرد که از این تعداد، هشت نفر افراد حمله کننده به مطهری، دو نفر مسئولان دانشگاه دعوت‌کننده و یک نفر نیز دانشجوی دعوت کننده بود.

در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شیراز به این پرونده رسیدگی شد و دادگاه شش نفر از حمله‌کنندگان را  به دو ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق و دو نفر دیگر را به چهار ماه و نیم حبس و ۳۷ ضربه شلاق محکوم کرد. از میان سه متهم دانشگاهی پرونده نیز که با شکایت مدعی‌العموم برای آنها پرونده تشکیل شده بود و مطهری شاکی پرونده نبود، یک متهم به ۲ سال انفصال از خدمت با ۲ سال تعلیق و نفر دیگر از مسئولان دانشگاه نیز به ۲ سال انفصال از خدمات دولتی قطعی محکوم شده است. همچنین دانشجوی دعوت‌کننده از مطهری  به‌دلیل معاونت در امتناع از دستورات و قوانین دانشگاه، به پرداخت یک‌میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

البته حکم صادره در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دوی شیراز قابل تجدیدنظرخواهی است ضمن اینکه مطهری به حکم صادر شده در خصوص هشت فرد حمله‌کننده اعتراضی نکرده اما متهمان به رأی صادره اعتراض کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید