خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ ساعت ۱۷:۵۴:۲۲

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  آملی لاریجانی: در ایران اعدام برای قتل نداریم بلکه این قصاص است

آملی لاریجانی: در ایران اعدام برای قتل نداریم بلکه این قصاص است

خبرگزاری هرانا – رییس قوه قضاییه در واکنش به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا از جمله ادعایی مبنی بر صدور حکم اعدام برای قتل اشاره کرد و گفت: در قوانین جمهوری اسلامی ایران اعدام برای قتل نداریم بلکه این قصاص است که نوعی حق است. بنابراین مجازات اعدام برای قتل، یک سخن سخیف است. وی همچنین به بخشهایی از گزارش مورد اشاره از جمله وجود مصونیت قضائی ناقضان حقوق بشر در ایران، مجازات اعدام برای محاربه، اعدام مجرمان مواد مخدر، مرگ و میر زندانیان در زندانهای ایران نیز پرداخت و انها را بی اساس خواند.

به گزارش هرانا به نقل از تارنمای قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه امروز (دوشنبه) مسئولان عالی قضایی، به ادعاهای اخیر حقوق بشری آمریکا و گزارش وزارت امور خارجه آن کشور که «حاوی ادعاهای دروغ علیه جمهوری اسلامی ایران است» اشاره کرد و با محکوم کردن چنین گزارش‌هایی که همواره تکرار می شود، گفت: “آمریکایی ها بار دیگر نشان دادند که در همه ساحت ها ظالم و بد عهداند و از طرح و نشر سخنان دروغ و سخیف هیچ ابایی ندارند”.

آملی لاریجانی افزود: انسان متعجب می شود که دستگاه رسمی کشوری که مدعی حقوق بشر و اقتدار جهانی است چنین حرف‌های نادرستی مطرح می کند و در لابه لای آن می گوید چون در ایران سفارت نداریم به گزارش‌های مردمی و ان جی او ها اعتماد کرده ایم؛ چنین استدلالی عذر بدتر از گناه است که شما هر دروغی را از سوی نیروهای مخالف یک کشور بپذیرید و آن را رسماً منتشر کنید.

رییس قوه قضاییه سپس به برخی از موارد تصریح شده در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا از جمله ادعایی مبنی بر صدور حکم اعدام برای قتل اشاره کرد و گفت: در قوانین جمهوری اسلامی ایران اعدام برای قتل نداریم بلکه این قصاص است که نوعی حق است، حقی است که اولیای دم دارند و لزوماً همیشه این حق اعمال هم نمی شود چرا که گاهی اولیای دم از حق قصاص خود می گذرند. بنابراین مجازات اعدام برای قتل، یک سخن سخیف است.

آملی‌لاریجانی ادعای مطرح شده درباره اعدام به اتهام اهانت به مقامات عالیرتبه کشور و توطئه علیه امنیت ملی را نیز دروغ اعلام کرد و افزود: همچنین در این گزارش ادعا شده که دشمنی با خدا نیز حکم اعدام در پی دارد، در حالیکه اشاره آنها به بحث فقهی و حقوقی محاربه است که شرایط خاص خود را دارد.

رییس قوه قضاییه ایراد آمریکایی‌ها به برخی اعدام‌های مرتبط با قاچاق موادمخدر را جنبه دیگری از دروغ‌های گزارش اخیر برشمرد و گفت: همه مراتب مبارزه با قاچاق مواد مخدر به اعدام ختم نمی‌شود و جمهوری اسلامی ایران در روند مقابله خود با جرایم موادمخدر که دربرگیرنده هزینه های بسیار است؛ در واقع تلاش می کند مواد مخدر تولیدی در افغانستان، کشوری که در اختیار آمریکا است به اروپا و سایر کشورها نرسد، با این حال عجیب است که کشورهای غربی به جای تشویق ایران در این مبارزه ما را مورد هجمه قرار می دهند.

آملی لاریجانی یکی دیگر از ادعاهای دروغین در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا را «اعدام به دلیل توهین به یاد و خاطره امام و رهبری » اعلام کرد و با تاکید براینکه «دروغی بالاتر از این وجود ندارد» افزود: ماده۵۱۴ قانون مجازات اسلامی تصریح می کند که هرکس به حضرت امام (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب به نحوی از انحاء اهانت کند به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم می شود؛ ماده دیگری در همین قانون تصریح دارد که سوءقصد به جان رهبر نظام اسلامی ایران حکم اعدام دارد که البته این ماده ربطی به موضوع توهین ندارد و در اینجا بحث ترور مطرح است.

آملی‌لاریجانی مصونیت قضایی مسئولان دولتی و نیروهای امنیتی ایران را دروغی دیگر در گزارش آمریکایی‌ها اعلام کرد و افزود: این ادعای دروغ در حالی مطرح شده که یکی از عالی‌ترین مقامات دولت سابق در جمهوری اسلامی ایران را محاکمه کردیم و اکنون حکم او در حال اجراست و سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز همواره جرایم مسئولان امنیتی و نظامی را رسیدگی و احکام لازم را صادر می کند.

رئیس دستگاه قضا طرح چنین ادعاهای دروغی علیه جمهوری اسلامی ایران و به ویژه قوه قضاییه را نشانگر نفوذناپذیری دستگاه قضایی و عمل به وظایف قانونی در مقابله با فشارها و هجمه های دشمنان دانست و تاکید کرد: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با اقتدار کار خود را به پیش می برد و جلوی نفوذ دشمنان و فتنه گران را گرفته است و مصداق آن سخن حضرت امام است که فرمودند هرگاه دیدید دیگران علیه شما سخن می گویند بدانید که کار خود را درست انجام داده اید.

رئیس قوه قضاییه ادعای مربوط به مرگ و میر در زندان‌های ایران را سخن نامربوط دیگری در گزارش وزارت امور خارجه توصیف و تصریح کرد: مرگ و میر زندانیان به ویژه افراد مسن و برخی افراد گرفتار به مواد مخدر موضوعی تقریباً ممکن در همه زندانها است و البته اثبات اینکه ممکن است برخی از مرگ ها بر اثر شکنجه باشد موضوع دیگری است که صرفاً یک ادعاست و بدون دلیل نمی توان آن را پذیرفت.

آملی لاریجانی در پایان از ستاد حقوق بشر و مسئولان وزارت امور خارجه خواست با اقتدار و صلابت و به صورت کاملاً مستدل و منطقی سطر به سطر ادعاهای دروغین گزارش اخیر وزارت امور خارجه آمریکا را پاسخ دهند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید