خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ ساعت ۹:۴۱:۴۷

    خانه  > سایر گروهها  >  ابراهیم حاتمی کیا: خوشحال شدم وزارت اطلاعات گفت پول می‌دهم فیلم بسازید

ابراهیم حاتمی کیا: خوشحال شدم وزارت اطلاعات گفت پول می‌دهم فیلم بسازید

خبرگزاری هرانا – ابراهیم حاتمی‌کیا در واکنش به سفارشی بودن فیلم‌هایش عنوان کرد که خوشحال شدم وزارت اطلاعات گفت پول می‌دهم فیلم بسازی.

به گزارش هرانا به نقل از شهروند، ابراهیم حاتمی‌کیا با حضور در برنامه «٣۵» که فریدون جیرانی اداره‌ آن را برعهده داشت، درباره‌ سینما، ایدئولوژی‌، جریان روشنفکری، «بادیگارد» و… گفت‌وگو کرد. او در بخشی از این گفت‌و‌گوی طولانی درباره علت همکاریش با وزارت اطلاعات گفت: “بعضی وقت‌ها موضوع را ساده می‌کنند و می‌گویند این‌قدر ریخته‌اند زیر دست و بالش… زیر دست و بال خیلی‌ها ریختند که نتوانستند کاری کنند. نه آقا این‌طور نیست! زحمت دارد، وقت و حوصله می‌خواهد. مثلا می‌گویند این فیلم با فلان ارگان کار شده است. تو میدانی، من هم می‌دانم که شوخی می‌کنیم همه‌مان. همه اینها دست‌شان توی جیب هم است. اصلا در جمهوری اسلامی شوخی می‌کنند که من با بخش خصوصی با این مختصات کار کردم”.

حاتمی‌کیا افزود: “در شرایطی که آقای ایوبی می‌گوید نداریم، نداریم و اوضاع همین است، وقتی کسی می‌گوید من پول می‌دهم تو بساز، چرا نباید آنچه با دغدغه‌ام همخوان است، بسازم؟ خیلی خوشحال شدم که وزارت اطلاعات آمده وسط می‌گوید چند تا فیلم را پول می‌دهم که بسازید، چقدر خوب! من چرا باید سرافکنده باشم که با این پول فیلمی ساختم که موجب رونق سینما شده”.

او در بخش دیگری از گفت‌وگو با جیرانی وقتی در مواجهه با این موضوع قرار گرفت که «بادیگارد از نظر تکنیکی فیلمی پخته و تاثیرگذار است» گفت: “اگر مباحث ایدئولوژیکی سینما نباشد، عشقم این حرف‌هاست. اما انگار کسی نمی‌خواهد از ما این حرف‌ها را بشنود. به ما که می‌رسد همه سوال سیاسی می‌پرسند. کسی نمی‌پرسد چطور این صحنه‌ها را ساختی. این کارها در سینمای ما خیلی کار سختی است”.

او که فیلمش در جشنواره سی‌و‌چهارم فیلم فجر با وجود تعریف و تمجید بسیاری از منتقدان در لیست نهایی نامزدهای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی قرار نگرفت در پاسخ به این پرسش که آیا داوری جشنواره عصبانی‌اش کرده، توضیح داد: “داوری دلخورم کرد. باورم نمی‌شد این‌طور برخورد کنند. یک عده هم حرف زدند و بیشتر غصه خوردم. مثلا آقای فخیم‌زاده آمد در تلویزیون حرف زد. جنس برخوردها با فیلم هم که می‌گفتند حرف تازه ندارد و چیزی نیست و اینها، نشان می‌دهد کتک این را به من می‌زنند که این خیلی رشد کرده و باید یک‌ذره بزنیم توی سرش! این نباید این‌طوری رشد کند! یعنی فیلم من این‌قدر پرت بود؟ بعد یک فیلم دیگر را نامزد ٩ جایزه کردند و هیچ چیز هم ندادند، بیچاره را سکه یک پول کردند! خدا را شکر مرا از اول شهید کردند و مقدس ماندم”.

او همچنین درباره چگونگی صحبت کردن از تعادل بین موضوع «عدالت اجتماعی» و «گفت‌وگو» در سینما توضیح داد: “اتفاقا در سینما قشنگ می‌شود اگر در این‌باره حرف بزنیم. مثلا در عالم سیاست اتفاقی به اسم برجام رخ داده و آقای رئیس جمهوری می‌گوید برجام ٢ هم می‌خواهیم داشته باشیم. یک عده هم می‌گویند صبر کن! هنوز سر آن یکی با تو حرف داریم! اگر اینها را تبدیل به شخصیت کنی خیلی فیلم قشنگی است! این می‌شود سینما. باید نهضت فکری را با زمانه جدید آداپته کرد و ازش حرف کشید. می‌گویند همه رستگاری ما در این است که دیالوگ کنیم، آیا این جواب می‌دهد یا نه؟ من می‌گویم این می‌شود سینما و باید در سینما از این موضوع استفاده کرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید