خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۷ ساعت ۱۳:۳۷:۲۷

    خانه  > سایر گروهها  >  بیست درصد از مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر به مواد صنعتی اعتیاد دارند

بیست درصد از مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر به مواد صنعتی اعتیاد دارند

خبرگزاری هرانا ـ دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین با اشاره به اینکه پیشگیری از موضوعات مهم در عرصه مبارزه با مواد مخدر است، گفت که طبق آمار ۲۰ درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر به مواد صنعتی اعتیاد دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین با اشاره به اینکه پیشگیری از موضوعات مهم در عرصه مبارزه با مواد مخدر است، گفت: “سال گذشته این شورا به همراه نیروهای نظامی، انتظامی، سازمان‌های مردم نهاد و دیگر دستگاه‌های اجرایی ۲۹۵ هزار نفر از مردم استان را تحت پوشش برنامه‌ی پیشگیری اولیه از اعتیاد قرار داده است”.

مختار کرمی اظهار کرد: “طبق آمار ۲۰ درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر به مواد صنعتی اعتیاد دارند”.

وی با بیان اینکه این ۲۹۵ هزار نفر از مردم استان که تحت پوشش برنامه‌ی پیشگیری اولیه از اعتیاد قرار گرفته‌اند، به صورت چهره به چهره و در محیط‌های کارگری، دانشگاهی و مدارس آموزش دیده‌اند، افزود: “این آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد در تمام مقاطع تحصیلی ابتدایی متوسطه‌ی اول و دوم برای دانش‌آموزان، اولیا و مربیان کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز انجام شده است”.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین با اشاره به اینکه دوران متوسطه حساس‌ترین دوره‌ی زندگی دانش‌آموزان است، تصریح کرد: “۴۹۰ کارگاه و ۸۰ همایش پیشگیری از اعتیاد برای دانش‌آموزان انجام شده، همچنین ۲۵۸ هزار بسته‌ی آموزشی پیشگیری از اعتیاد نیز بین این افراد توزیع شده است”.

کرمی با اشاره به اینکه اجرای طرح بین‌المللی همکاری مدرسه و خانه در آموزش و پرورش و برگزاری کارگاه آموزش تربیت مربی پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی از جمله اقدامات این شورای هماهنگی است، اضافه کرد: “برپایی نمایشگاه دائمی با حضور دانش آموزان، اولیا، مردم، سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی و نیروی انتظامی از دیگر برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین بوده است”.

افزایش ۴۳ درصدی کشفیات مواد مخدر

وی با اشاره به اینکه سال گذشته کشفیات مواد مخدر در استان قزوین ۴۳ درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: “تریاک با یک تن و ۲۶ کیلو‌گرم بیشترین مواد کشف شده بوده و در این بین میزان مواد مخدر صنعتی کمتر بوده است”.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین با بیان اینکه ۲۰۵ معتاد متجاهر در نوروز سال جاری از سطح شهر جمع آوری شده و در دو کمپ مردها و یک کمپ خانم‌ها نگهداری می‌شوند، اضافه کرد: تعداد ۵۰۴ نفر خرده فروش مواد‌مخدر نیز توسط نیروی انتظامی از سطح استان پاکسازی و جمع آوری شده‌اند.

این مسئول با بیان اینکه در سال گذشته با همکاری نیروهای انتظامی و وزارت بهداشت جلوی ورود پیش‌سازها در داخل کشور گرفته شده است، گفت: “تولید شیشه در کشور بسیار کاهش یافته و قیمت آن نیز از ۱۵ میلیون به ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است”.

کرمی با اشاره به اینکه با پیگیری‌های انجام شده در ماه‌های بهمن و اسفند سال ۹۴ کمپ بانوان در شهر اقبالیه راه اندازی شد، اظهار کرد: “این کمپ علاوه بر مکان و امکانات خوب، دارای مدیریت پزشک محور نیز هست و تعداد ۸ نفر از معتادین متجاهر خانم در این کمپ نگهداری می‌شوند، در حالی که ظرفیت این کمپ تا ۴۰ نفر نیز گنجایش دارد”.

وی با توجه به اینکه در شهرستان‌های تابع و استان‌های همجوار چنین کمپی برای خانم‌ها وجود ندارد، ادامه داد: “این کمپ توانسته است مشکلات بسیاری را حل کند، بنابراین در این کمپ نیز پذیرش معتادان خانم صورت می‌گیرد”.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین، تصریح کرد: “هماهنگی‌های لازم با سازمان‌های فنی حرفه‌ای، بهزیستی، شهرداری و علوم پزشکی انجام شده است تا افراد در کمپ‌ها آموزش دیده و پس از خروج از کمپ، مشغول به کار شوند”.

کرمی افزود: “در بحث پیشگیری و درمان مواد مخدر، خیرین بسیار کمی داریم و بهتر است که خیرین نگاه ویژه‌ای به مسئله‌ی اعتیاد داشته باشند، چراکه اگر عضوی از خانواده درگیر ماده‌ی افیونی شود، همه‌ی اعضای خانواده نیز دچار آن خواهند شد و در این میان فرزندان نوجوان و دختران دم‌بخت بیشترین آسیب را خواهند دید”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید