خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۲ ساعت ۱۴:۳۵:۳۰

    خانه  > سایر گروهها  >  وجود ۲۹۶ هزار بی سواد در کردستان

وجود ۲۹۶ هزار بی سواد در کردستان

خبرگزاری هرانا ـ معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، با اشاره به حضور ۲۹۶ هزار بی سواد در استان کردستان، گفت که تنها یک درصد از این افراد لازم التعلیم بوده و یا به عبارتی در سن ۶ تا ۱۸ سالگی قرار دارند و ۹۹ درصد آنها بیش از ۱۹ سال دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مسعود سالمی در اولین جلسه شورای برنامه ریزی استان در سال ۹۵ که با بررسی وضعیت آموزش و پرورش در استان برگزار شد، اظهار کرد: “براساس آخرین نتایج سرشماری، نرخ باسوادی مردان در کردستان ۸۴.۳ درصد است که در این زمینه کردستان در رتبه ۲۹ کشوری قرار دارد”.

وی افزود: “نرخ باسوادی زنان در استان نیز ۶۹.۵ است که کردستان در این زمینه در رتبه ۳۰ کشوری قرار دارد”.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان عنوان کرد: “نرخ باسوادی جمعیت شهری در کردستان ۸۳.۳ درصد است که استان از این نظر در رتبه ۳۰ کشوری قرار گرفته است”.

وی با اشاره به اینکه نرخ باسوادی جمعیت روستایی در استان ۶۹.۵ است، تصریح کرد: “در این شاخص تنها استان سیستان و بلوچستان وضعیت نامناسب تری نسبت به کردستان دارد که لازم است برای رفع آنها به طور جدی اقدام شود”.

سالمی با اشاره به حضور ۲۹۶ هزار بی سواد در کردستان، اعلام کرد: “تنها یک درصد از این افراد لازم التعلیم بوده و یا به عبارتی در سن ۶ تا ۱۸ سالگی قرار داشته و ۹۹ درصد آنها بیش از ۱۹ سال دارند”.

وی تحت پوشش قرار دادن تمامی بی سوادان استان را نیازمند طی شدن فرآیندی ۱۰ ساله اعلام کرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان در ادامه با اشاره به جایگاه نهم کردستان در رابطه با تراکم دانش آموزان در کلاس درس، میانگین حضور دانش آموز در هر کلاس در استان را ۲۰ نفر اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: “به ازای هر ۸۳ نفر دانش آموز در کردستان، یک آموزشگاه وجود داد که در این خصوص نیز استان کردستان در جایگاه دوازدهم کشور قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید