خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  مجوز فعالیت هشت حزب جدید در استان ایلام صادر شد

مجوز فعالیت هشت حزب جدید در استان ایلام صادر شد

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام از صدور مجوز فعالیت برای هشت حزب جدید در این استان خبر داد. هر چند بر اساس قانون، فعالیت این احزاب محدود است و فقط میتوانند در خط مشی کلی نظام‌جمهوری اسلامی فعالیت کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عبادالله باقری اظهار کرد: “سال گذشته جریانات و گروه های سیاسی مختلف درخواست هایی برای فعالیت ۱۱ حزب جدید در این استان ارائه دادند که پس از بررسی های لازم از سوی مسئولان مربوطه با صدور مجوز فعالیت برای هشت حزب موافقت شد”.

وی افزود: “بیشتر احزاب جدیدی که درخواست فعالیت در این استان داشته اند متعلق به جریان اصلاح طلبی هستند که در میان آنها می توان به احزاب ندای ایرانیان و وحدت اسلامی اشاره کرد”.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام یادآور شد: “تعداد احزاب و تشکل های سیاسی که در این استان هم اکنون مجوز فعالیت دارند با اضافه شدن این هشت مورد به ۴۸ حزب و تشکل رسیده است”.

باقری تاکید کرد: “احزاب و جریانات سیاسی مجوزدار در استان سال گذشته با توجه به برگزاری انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی فعالیت دو چندانی داشتند که برگزاری ۱۶ سخنرانی در دانشگاه ها و دعوت از ۴۰ فعال سیاسی کشوری از احزاب مختلف در این راستا بوده است”.

وی گفت: “فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در سال های گذشته بسیار سرد و کمرنگ شده بود ولی با آغاز به کار دولت یازدهم این فعالیت ها پررنگ تر شد و شاهد اجرای برنامه های پرسش و پاسخ در مناسبت های مختلف در محیط های دانشگاهی و مراکز عمومی با حضور فعالان سیاسی بودیم”.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام افزود: “سیاست دولت تدبیر و امید در بیش از ۲ سال گذشته فاصله گرفتن از فضای بسته سیاسی سال های قبل و ایجاد وفاق، همدلی و همزبانی میان مردم و مسئولان بود و این رویکرد توسط مسئولان دولتی در استان ایلام دنبال شده است”.

وی اضافه کرد: “احزاب موتلفه، همبستگی ایران اسلامی، ایران سرافراز، اعتماد ملی، حزب اسلامی کار، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، دفتر پیروان حضرت زینب و جامعه زینب احزاب سیاسی هستند که دفاتر نمایندگی آنها در شهرستان های مختلف این استان دایر است”.

باقری یادآور شد: “جامعه اسلامی کارمندان، فرهنگیان، فنی صنایع غذایی، مهندسین، کانون بازنشستگان جهاد سازندگی سابق، بازنشستگان بانک مسکن، کانون بازنشستگان جهاد کشاورزی، بازنشستگان مسکن و شهرسازی، کمیته امداد، صدا و سیما، بنیاد شهید و امور ایثارگران، مخابرات، آموزش و پرورش، دفتر بازنشستگان آبفای ایلام، انجمن اسلامی معلمان، انجمن کونگ فوتوآ کشور، اصناف و بازار، مجمع اسلامی بانوان و مجمع متخصصین گروه های صنفی هستند که تاکنون دفاتر آنها در این استان راه اندازی شده است”.

وی گفت: “احزابی که شناسنامه داشته و مجوزهای لازم را از مراجع ذی صلاح کسب کرده اند برای برپایی تجمع و یا سخنرانی باید درخواست خود را با ذکر نام سخنران، مکان و زمان اجرا به فرمانداری شهرستان های محل ارائه دهند”.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام خاطر نشان کرد: “درخواست های ارائه شده سپس در اختیار استانداری قرار گرفته و پس از بررسی های لازم مورد موافقت یا مخالفت قرار می گیرد”.

استان ایلام با ۵۹۰ هزار نفر جمعیت در غرب کشور و هم مرز با کشور عراق واقع شده و ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید