خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  علیزاده‌طباطبایی: آخرین وضعیت پرونده احسان مازندرانی و عیسی‌ سحرخیز

علیزاده‌طباطبایی: آخرین وضعیت پرونده احسان مازندرانی و عیسی‌ سحرخیز

خبرگزاری هرانا ـ وکیل مدافع احسان مازندرانی، عیسی‌سحرخیز و داود اسدی سه تن از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بازداشت شده در آبان سال ۹۴، آخرین وضعیت پرونده موکلانش را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، سید محمود علیزاده‌طباطبایی در پاسخ به این سئوال که آیا پرونده موکلانش “احسان مازندرانی، عیسی‌ سحرخیز و داود اسدی” منتهی به صدور رأی شده است یا خیر، اظهار کرد: “هنوز شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب نسبت به این پرونده حکم صادر نکرده و در مراجعه‌ای که روز شنبه هفته جاری (۱۴ اسفند) نیز داشتم، دادگاه تصمیمی اتخاذ نکرده است”.

وکیل مدافع سه روزنامه نگار و فعال سیاسی افزود: “دادگاه رسیدگی به اتهامات مازندرانی و اسدی، اواخر اسفند سال ۹۴ برگزار شد اما دادگاه عیسی‌سحرخیز که پیشتر تجدید شده بود، هنوز تعیین وقت جدید نشده است”.

لازم به یادآوری است، عیسی سحرخیز در تاریخ ۱۱ آبان ماه در منزلش با حکم شعبه دوازده دادسرای تهران و از سوی ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران، پس از بارزسی منزل و ضبط وسائل شخصی و ابزار کارش بازداشت شد.

اتهامات وی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقامات عنوان شده است که مستند آنها مطالب منتشر شده از او در رسانه‌های مختلف است.

وی یکی از چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران است که پیش از این نیز بازداشت و زندانی شده است. مدیر نشریه توقیف شده آفتاب، در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ نیز بازداشت و در شهریور ماه همان سال از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای “فعالیت تبلیغی علیه نظام” محکوم شد، وی همچنین در تاریخ ١۴ مرداد ماه ١٣٩٠ برای فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دوسال زندان محکوم شده بود.

عیسی سحرخیز که در زندان رجایی شهر زندانی بود، از بیمارهای متعددی رنج می‌برد و از چندین ماه پیش از آزاد شدن در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۱، در بیمارستانی در تهران بستری شده بود.

پس از آزادی و با وجود ممنوعیت کار، وی با نوشتن مقالات و تحلیل هایی به نقش و مدیریت رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرد. وی مطالب خود را در صفحه فیس بوک و یا در برخی رسانه‌های آنلاین از جمله روزآنلاین منتشر می‌کرد.

احسان مازندرانی روزنامه نگار و فارغ التحصیل دانشکده خبر است که دوسال پیش (۱۳۹۲) به سمت مدیرمسئولی روزنامه فرهیختگان رسید. او پیش از این نیز در اسفند ۹۱ در پی موج بازداشت روزنامه نگاران در دفتر روزنامه اعتماد بازداشت و پس از حدود سه هفته با سپردن وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.

اما مازندرانی تنها روزنامه نگاری نیست که ۱۱ آبان ماه دستگیر شده و هنوز آزاد نشده است، آفرین چیت ساز، یادداشت نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی دبیر بین الملل نشریه اندیشه پویا، عیسی سحرخیز روزنامه نگار و فعال سیاسی نیز همان روز توسط سپاه بازداشت شدند و هیچ کدام از آنها تاکنون آزاد نشده اند.

به گزارش نشریات تندرو، بازداشت عیسی سحرخیز و چند تن دیگر از روزنامه نگاران از جمله “احسان مازندرانی”، “آفرین چیت ساز” و “سامان صفرزایی”، در چارچوب پروژه امنیتی به عنوان مقابله با نفوذ انجام شده است که پس از یکی از سخنرانی های آقای خامنه ای درباره راه های نفوذ “دشمن” و لزوم مقابله با آن در سطح رسانه ها مطرح شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید