خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ ساعت ۱۷:۳۵:۰۲

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  چهار بار بازداشت، سه مرتبه پلمپ محل کسب/ شرحی از آزار یک شهروند بهایی

چهار بار بازداشت، سه مرتبه پلمپ محل کسب/ شرحی از آزار یک شهروند بهایی

خبرگزاری هرانا – بهزاد ذبیحی ماهفروجکی، شهروند بهایی اهل ساری که در تاریخ ۱۸ اسفند‌ماه سال جاری بازداشت و در سلول انفرادی اداره اطلاعات نگهداری می شد با تودیع وثیقه ۹۰ میلیون تومانی در تاریخ ۲۵ اسفند‌ماه آزاد شد. در همان روز دستگیری مغازه وی نیز با وجود مجوز کسب پلمپ شد. در طی چهار سال گذشته این چهارمین بازداشت این شهروند بهایی و سومین مرتبه پلمپ محل کسب وی است.

یکی از نزدیکان آقای ذبیحی به گزارشگر هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفت: “آقای بهزاد ذبیحی ماهفروجکی در ساعت هشت و نیم صبح روز ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ بازداشت شد و منزل ایشان تفتیش گردید و در ساعت دو نیم بعد از ظهر همان روز مغازه اش پلمپ گردید.”

وی در ادامه افزود: “۵ فرد ناشناس که خود را مامور اداره اطلاعات معرفی نمودند، با داشتن برگه ای دستنویس که فاقد مهر و امضای مرجع قضایی بود نسبت به بازداشت ایشان اقدام نمودند. در ضمن تفتیش منزل ایشان، عکس پیشوایان مذهبی بهایی در منزل ایشان پاره شد و به مذهب ایشان توهین گردید. کتب مذهبی، لپ تاپ ، سه گوشی موبایل و… ایشان ضبط شد. در هنگام تفتیش منزل یکی از مامورین ایشان را هل دادند، به گونه ای که بر روی مبل افتادند. ایشان در زمان انتقال نیز چندین مرتبه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند”

این منبع آگاه در مورد پلمپ محل کسب در ادامه گفت: “مسئولین دایره تخصصی اماکن با نظارت بازجوی اطلاعات (بنا به گفته خودشان در دوران بازجویی) در بعد از ظهر همان روز (کمتر از دو هفته مانده به پایان سال) اقدام به پلمپ مغازه ی عینک فروشی ایشان نمودند. این پلمپ در حالتی صورت گرفت که ایشان هیچ تخلف صنفی و یا قانونی مرتکب نشده بودند. جواز کسب ایشان برای مدت پنج سال تمدید شده و مالیات بر درآمد مغازه به صورت منظم پرداخت گردیده بود. همچنین مغازه ایشان در ۲۲ آبان ماه امسال به دلیل بسته بودن در یک روز تعطیل مذهبی بهایی، به مدت نه روز به صورت غیرقانونی پلمپ گردیده بود.”

این منبع در مورد اتهامات آقای ذبیحی اظهار داشت: “در روز نخست مسئولین قضایی ذی ربط اتهام ایشان را مساله ای غیرمذهبی عنوان نمودند، اما در جلسه تفهیم اتهام ” تبلیغ علیه اسلام و قرآن” به عنوان اتهام ایشان ابلاغ گردید. آقای ذبیحی دشواری مضاعفی را در زمان بازداشت تجربه کردند، وی در تمام طول بازداشت از حق ملاقات با خانواده محروم ماند همچنین تیم بازجویی ایشان را برای انجام مناظره بر مبنای تفتیش عقیده تحت فشار مستمر گذاشتند.”

وی در پایان تأکید کرد: ” طی چهار سال اخیر، این چهارمین باری است که ایشان بازداشت می شود و برای سومین بار حکم پلمپ مغازه ی ایشان صادر می گردد.”

SKMBT_C45116031608340

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید